اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در این آموزش نحوه تنظیم زمان بندی برای حذف محتویات سطل آشغال ویندوز را به شما دوستان شرح خواهیم داد.

 

هر موقع که شما گزینه Delete از صفحه کلید را انتخاب می نمایید . ویندوز فایل مورد نظر شما را پاک می کند و یا ترجیحا آن را از جای اصلی به قسمت  Recycle Bin منتقل می نماید . این امر باعث می شود که شما اگر فایلی را ناخواسته پاک کرده باشید بتوانید آن را بازگردانید . گر چه به مرور زمان تعداد فایل ها و پوشه ها در Recycle Bin افزایش پیدا می کند و این امر باعث اشغال شدن فضای نسبتا زیادی از درایو C می شود .

البته شما می توانید به راحتی با خالی کردن  Recycle Bin فضای ذخیره سازی خود را بازگردانید  اما اگر شما نیز همانند بسیاری از کاربران تعداد زیادی فایل را در طول روز پاک می نمایید . بهتر است که خالی شدن Recycle Bin را به صورت اتوماتیک و خود کار در دوره های مشخص تنظیم کنید . در ادامه به نحوه انجام این تنظیم خواهیم پرداخت .
پاک کردن اتوماتیک Recycle Bin در ویندوز
چندین راه برای خالی و پاک سازی اتوماتیک Recycle Bin وجود دارد . به عنوان مثال شما می توانید از برنامه های شخص ثالث استفاده نمایید . ما در اینجا قصد داریم یک روش ساده و کار آمد را با استفاده از Task Scheduler و همچنین دستورات Command Prompt بیان کنیم .
برای شروع در منوی استارت که در گوشه پایین سمت چپ قرار دارد کلیک کرده و عبارت Task Scheduler را تایپ کرده و آن را اجرا نمایید . همچنین می توانید از دستور taskschd.msc در خط فرمان برای باز کردن Task Scheduler استفاده نمایید .

نحوه برنامه ریزی پاک شدن خودکار Recycle Bin 1

 

یعد از باز کردن Task Scheduler در پنل سمت راست در زیر عبارت  Action بر روی گزینه Create Basic Task کلیک نمایید .

نحوه برنامه ریزی پاک شدن خودکار Recycle Bin 2

 

در مرحله بعد در قسمت ظاهر شده اسم و توضیحاتی در رابطه با انتخاب خود بنویسید . سپس بر روی گزینه Next کلیک نمایید تا به ادامه مراحل بروید .

نحوه برنامه ریزی پاک شدن خودکار Recycle Bin 3

 

در پنچره باز شده شما می توانید دوره مورد نظر را انتخاب نمایید . این دوره را می توانید به صورت روزانه , هفتگی , ماهانه , یک بار , زمانی که کامپیوتر روشن می شود , زمانی که به محیط ویندوز وارد می شوید و مواقع خاص و مشخص شده انتخاب نمایید . ما در مثال زیر گزینه هفتگی یا به عبارتی Weekly  را انتخاب کرده ایم . بعد از انتخاب دوره مورد نظر بر روی Next  کلیک نمایید .

نحوه برنامه ریزی پاک شدن خودکار Recycle Bin 4

 

حال در مرحله بعد زمان و تاریخ شروع عملیات پاکسازی را مشخص نمایید . در مثال ذکر شده به دلیل انتخاب دوره هفتگی در این قسمت باید یک روز در هفته را نیز مشخص کنیم ما در مثال زیر روز Sunday یا به عبارتی یکشنبه را مشخص کردیم . این بدان معناست که در مثال زیر پاک شدن خودکار Recycle Bin هر یکشنبه در ساعت 2:53 دقیقه بعد از ظهر اتفاق خواهد افتاد . بعد از مشخص کردن روز و ساعت بر روی گزینه Next  کلیک نمایید .

نحوه برنامه ریزی پاک شدن خودکار Recycle Bin 5

در پنچره بعد گزینه Start a Program را انتخاب نمایید سپس بر روی گزینه Next کلیک نمایید .

نحوه برنامه ریزی پاک شدن خودکار Recycle Bin 6

در مرحله بعد در کادر مربوط به قسمت Program/Script عبارت cmd.exe را وارد نمایید . سپس در کادر روبروی عبارت Add Arguments باید عبارت زیر را وارد نمایید .
/c “echo Y|PowerShell.exe -NoProfile -Command Clear-RecycleBin”

سپس بر روی کزینه Next کلیک نمایید .

نحوه برنامه ریزی پاک شدن خودکار Recycle Bin 7

 

در صفحه بعد شما پیس نمایشی از تنظیمات خود را مشاهده می نمایید . بر روی گزینه Finish کلیک نمایید تا پروسه تنظیمات به پایان برسد .

 

نحوه برنامه ریزی پاک شدن خودکار Recycle Bin 8

بعد از ایجاد  task در پنچره مربوط به Task Scheduler در پنچره اصلی بر روی نامی که برای تنظیمات خود انتخاب کرده بودید کلیک کرده و آن را انتخاب نمایید . سپس در قسمت سمت راست گزینه Run را طبق شکل زیر پیدا کرده و بر روی آن کلیک نمایید .

نحوه برنامه ریزی پاک شدن خودکار Recycle Bin 9

به محض کلیک بر روی گزینه Run اگر همه چیز را درست پیش برده باشید شما برای چند ثانیه Command Prompt را مشاهده کرده و سپس Recycle Bin شما پاک خواهد شد .

نحوه برنامه ریزی پاک شدن خودکار Recycle Bin 10

 

از این به بعد Recycle Bin شما به صورت خودکار در زمانی که شما مشخص کرده اید پاک خواهد شد .

 

asarayan