اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

همیشه در هنگام نصب ویندوز اكس‌پی سوالاتی از جمله نام كامپیوتر، نوع رزولوشن، كلمه عبور، شماره سریال ویندوز و … از شما پرسیده می‌شود كه شما باید به آنها پاسخ دهید تا مراحل نصب ویندوز به‌صورت كامل اجرا شود.
این مساله باعث می‌شود كه شما دقایقی طولانی را كنار سیستم باشید تا نصب ویندوز به‌مراحل نهایی نزدیك شود، در ضمن اگر لازم باشد روزانه تعداد زیادی ویندوز نصب كنید این مورد بیش از بیش نمایان می‌شود. نگران نباشید، با استفاده از ابزاری كه در سی‌دی ویندوز اكس‌پی در فولدر ‌Support‌ به‌صورت یك فایل ‌Cab‌ قرار داده شده است. به‌راحتی می‌توانید نصب ویندوز را به‌صورت خودكار انجام دهید. 1– در سی‌دی ویندوز، به مسیر ‌ support/tools‌ مراجعه كنید.

2– فایل ‌deploy.cap‌ را بر روی یكی از درایوهای هارددیسك كپی كنید، سپس از طریق یكی از برنامه‌های زیپ مانند ‌WinZip‌، ‌Zip magic ‌و ‌WinRar‌ آن‌را باز كرده و فایل ‌Setupmgr.exe‌ را از درون فایل ‌Cab‌ به درون یكی از درایوهای هارد دیسك كپی كنید.
3– روی فایل ‌Setupmgr.exe‌ كلیك كنید. پنجره‌ای باز می‌شود، كلید ‌Next‌ را بزنید سپس گزینه ‌ Create a New Answer File‌ را انتخاب كرده و كلید ‌ Next‌ را بزنید.
4– مطمئن شوید كه گزینه زیر علامت زده باشید. مجددا كلید ‌Next‌ را بزنید:
‌Installation Windows Unattended‌
5– در این صفحه نوع ویندوز خود را انتخاب كنید. اینجا ویندوز اكس‌پی پروفشنال مد نظر ما است، بعد از انتخاب كلید ‌Next‌ را بزنید.
6– گزینه ‌Fully automated‌ را علامت زده و كلید ‌Next‌ را بزنید.
7– در این صفحه‌Folder Distribution‌ نمایش داده می‌شود. می‌توانید در این صفحه تعیین كنید كه ویزارد یك پوشه توزیعی روی كامپیوترتان ساخته شود یا پوشه توزیعی را بر روی درایو شبكه‌ای كه شامل سورس فایل‌های ویندوز است، ایجاد كند.
نكته:‌ ‌با وجود پوشه توزیعی نه‌تنها می‌توانید بدون استفاده از سی‌دی به نصب ویندوز بپردازید، بلكه می‌توانید فایل‌های اضافی را هم به ویندوز خود اضافه كنید. اگر قصد انجام نصب خودكار را به دفعات زیاد دارید و درایور یا پوشه مناسب را در اختیار دارید، می‌توانید از این گزینه استفاده كنید. به‌عبارت دیگر می‌توانید یك ویندوز اكس‌پی ویرایش خودتان درست كنید و همه‌جا از آن استفاده كنید، فوتوشاپ، آفیس و … را از پیش روی ویندوزتان نصب كنید و هر دفعه نیازی به نصب مجدد همه این‌ها نخواهید داشت. ‌ ‌
گزینه زیر را انتخاب كرده و روی دكمه‌Next‌ كلیك كنید:
No, this answer file will be used to‌
‌ install from a CD
مرحله بعدی را هم تایید كنید تا وارد اصل كار شویم.
8– حال شما صفحه‌ای را مشاهده می‌كنید كه گزینه‌های نصب ویندوز را لیست كرده است. گزینه‌های موجود را مطابق با دلخواه تكمیل كنید.
9– پس از پایان كار گزینه ‌Finish‌ را انتخاب كنید. در این قسمت مسیری برای ذخیره تنظیماتی كه انجام داده‌اید در قالب یك فایل پرسیده می‌شود. شما باید نام فایل را كه به‌صورت ‌UNATTEND.TXT‌ انتخاب شده به ‌WINNT.SIF‌ تغییر دهید و یك نسخه بر روی یك فلاپی ذخیره كنید.
10– از منوی ‌FILE‌ گزینه ‌EXIT‌ را برگزینید.
11– اكنون شما فایل اصلی را ساخته‌‌اید. فایل برای انجام عملیات نصب آماده است، اما ممكن است پیش از آغاز عملیات مایل باشید نگاهی به‌محتویات فایل بیندازید. (ممكن است بخواهید پارامترهای اضافه‌تری را نیز به فایل بیفزایید. در صورت امكان با بخش ‌HELP‌ برنامه ‌SETUP MANAGER‌ مشورت‌های لازم را انجام دهید.) ‌ ‌
برای این كار فایل ساخته شده را در برنامه نوت‌پد باز كنید. شما می‌توانید خطوط دیگری را نیز برحسب نیاز برای فعالیت‌های دیگر مثل تعیین پارتیشن نصب دیسك سخت یا تبدیل سیستم فایل به ‌NTFS‌ معین كنید. جزئیات مربوط به چگونگی انجام این كارها را می‌توانید در داخل فایل‌های كمكی موجود در داخل ‌Deploy.CAB‌ بیابید. اگر در داخل فایل هرگونه تغییری را اعمال كردید، فایل را ذخیره كرده و آنرا ببندید.
12– فایل را روی فلاپی دیسك كپی كنید. سپس كامپیوتر را از طریق سی‌دی راه اندازی كرده و فلاپی را در داخل درایو فلاپی قرار دهید. ویندوز به‌صورت خودكار تنظیمات معین شده را مورد استفاده قرار می‌دهد.