اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در این آموزش می خواهیم به نحوه مدیریت شبکه و اتصالات وایرلس در ویندوز 10 بپردازیم.

 

در ویندوز 10 , مایکروسافت تعداد زیادی بهبود ها و ویژگی هایی  گنجانده است . یکی از این تغییرات اضافه شدن Settings app است که جایگزین PC settings در ویندوز 8 شده است .
داخل این تنظیمات کاربران قسمت جدید Network & Internet را پیدا خواهند کرد . بر خلاف ویندوز 8 تنظیمات جدید در ویندوز 10 به مراتب بهبود هایی به خود دیده است . برای مثال در ویندوز 10 مایکروسافت اتصالات باسیم و بی سیم را از هم مجزا کرده و در دو بخش متفاوت نشان می دهد . ( Wi-Fi and Ethernet ) . شما می توانید به یک شبکه وایرلس هم متصل شوید و آن شبکه را با دوستانتان با استفاده از  Wi-Fi Sense به اشتراک بگذارید و می توانید تقریبا  به تمام وظایف شبکه های وایرلس ,  در تنظیمات دسترسی داشته باشید .
البته اگر شما فقط از Ethernet استفاده می نمایید متصل شدن به یک شبکه کار بسیار راحتی است . فقط کافیست کابل Ethernet خود را به یک آداپتور شبکه بر روی کامپیوتر خود متصل کرده و از شبکه استفاده نمایید . در طرف دیگر اتصال به یک شبکه وایرلس مراحل بیشتری دارد و از ویژگی های مختلفی بهره می برد .

اتصال به یک شبکه وایرلس

زمانی که شما یک آداپتور شبکه در سیستم خود نصب و تنظیم می کنید آیکون شبکه وایرلس شما در قسمت system tray ( گوشه پایین سمت راست صفحه دسکتاپ ) نمایان می شود . برای اتصال به یک شبکه بر روی آیکون شبکه در قسمت system tray  کلیک کرده و یکی از شبکه های موجود را بر گزینید . سپس مطمئن شوید که اگر از این شبکه به طور مداوم استفاده می نمایید گزینه Connect automatically را نیز انتخاب نمایید . در آخر بر روی گزینه Connect کلیک کرده و SSID را برای تکمیل فرایند وارد نمایید .

نحوه مدیریت اتصالات شبکه وایرلس در ویندوز 10 1

مدیریت اتصال وایرلس

در ویندوز 10 مایکروسافت به آرامی در حال حذف منوی های شناور است . به این دلیل که تمام ویژگی های شبکه به قسمت Network & Internet منتقل شده است . برای دسترسی به تنظیمات شبکه بر روی گزینه Network settings که در تصویر بالا نشان داده شده است کلیک نمایید . و یا این که Settings app را اجرا کرده و به قسمت Network & Internet بروید .
در قسمت مربوط به Wi-Fi تمام شبکه های بی سیم موجود برای شما به نمایش در می آید که همانند لیستی است که در قسمت system tray مشاهده کرده اید .

نحوه مدیریت اتصالات شبکه وایرلس در ویندوز 10 2

همانند ویندوز 8 , اگر نیاز دارید که IP address , نوع امنیت و SSID, را مشاهده کنید و یا این که نیاز دارید که اتصال خود را به عنوان یک اتصال محدود ( اعمال محدودیت در میزان جابجایی داده ها ) تنظیم کنید , می توانید بر روی گزینه Advanced Options که در انتهای لیست شبکه های موجود قرار دارد کلیک نمایید .

نحوه مدیریت اتصالات شبکه وایرلس در ویندوز 10 3

چگونه یک شبکه وایرلس را در ویندوز 10 به حالت forget ( فراموش شده ) در بیاوریم
اگر نیاز دارید که شبکه وایرلس را حذف و یا به حالت forget در بیاورید تا دیگر از آن استفاده نکنید در قسمت Wi-Fi بر روی گزینه Manage Wi-Fi settings کلیک کرده سپس از لیست Mange known networks بر روی شبکه مورد نظر خود کلیک نمایید و سپس بر روی گزینه Forget کلیک کنید .

نحوه مدیریت اتصالات شبکه وایرلس در ویندوز 10 4

Wi-Fi Sense

شما به احتمال زیاد در صفحه Manage Wi-Fi settings متوجه ویژگی جدید  Wi-Fi Sense شده اید . ایده Wi-Fi Sense از Windows Phone 8 که با همین نام است گرفته شده است و کار با آن بسیار راحت است .  برای جلوگیری از مصرف اینترنت سیم کارت شما می توانید به hotspots ایمن و پیشنهاد شده در اطراف خود متصل شوید . شما می توانید به یک شبکه ای که با رمز عبور حفاظت می شود بدون این که بخواهید رمز عبور را بدانید و یا آن  را وارد نمایید متصل شوید .
برای اتصال به hotspots رایگان و در دسترس مطمئن شوید که دکمه جابجا شونده در زیر عبارت Remember, not all Wi-Fi networks are secure بر روی حالت ON قرار داشته باشد .

برای به اشتراک گذاری یک شبکه با مخاطبین خود دکمه جابجا شونده در قسمت پایین عبارت Connect to networks shared by my contacts را به حالت ON در بیاورید .
در آخر بر روی یکی از سه نوع مخاطب خود که می خواهید شبکه را با آن ها به اشتراک بگذارید کلیک کنید . در قسمت پایین Manage known networks شبکه وایرلس خود را انتخاب کرده و بر روی گزینه Share کلیک کنید سپس رمز SSID را وارد کرده و مجدد بر روی گزینه Share کلیک نمایید .

نحوه مدیریت اتصالات شبکه وایرلس در ویندوز 10 5

به همین طریق اگر خواهان توقف اشتراک شبکه مورد نظر بودید به راحتی کافیست در این قسمت بر روی گزینه Stop sharing کلیک نمایید .

نحوه مدیریت اتصالات شبکه وایرلس در ویندوز 10 6

همانطور که متوجه شده اید اتصالات موجود W-Fi Sense در لیست Wi-Fi در قسمت Wi-Fi Sense نشان داده می شوند .

 

asarayan