در این آموزش می خواهیم به نحوه مدیریت شبکه و اتصالات وایرلس در ویندوز ۱۰ بپردازیم.

 

در ویندوز ۱۰ , مایکروسافت تعداد زیادی بهبود ها و ویژگی هایی  گنجانده است . یکی از این تغییرات اضافه شدن Settings app است که جایگزین PC settings در ویندوز ۸ شده است .
داخل این تنظیمات کاربران قسمت جدید Network & Internet را پیدا خواهند کرد . بر خلاف ویندوز ۸ تنظیمات جدید در ویندوز ۱۰ به مراتب بهبود هایی به خود دیده است . برای مثال در ویندوز ۱۰ مایکروسافت اتصالات باسیم و بی سیم را از هم مجزا کرده و در دو بخش متفاوت نشان می دهد . ( Wi-Fi and Ethernet ) . شما می توانید به یک شبکه وایرلس هم متصل شوید و آن شبکه را با دوستانتان با استفاده از  Wi-Fi Sense به اشتراک بگذارید و می توانید تقریبا  به تمام وظایف شبکه های وایرلس ,  در تنظیمات دسترسی داشته باشید .
البته اگر شما فقط از Ethernet استفاده می نمایید متصل شدن به یک شبکه کار بسیار راحتی است . فقط کافیست کابل Ethernet خود را به یک آداپتور شبکه بر روی کامپیوتر خود متصل کرده و از شبکه استفاده نمایید . در طرف دیگر اتصال به یک شبکه وایرلس مراحل بیشتری دارد و از ویژگی های مختلفی بهره می برد .

اتصال به یک شبکه وایرلس

زمانی که شما یک آداپتور شبکه در سیستم خود نصب و تنظیم می کنید آیکون شبکه وایرلس شما در قسمت system tray ( گوشه پایین سمت راست صفحه دسکتاپ ) نمایان می شود . برای اتصال به یک شبکه بر روی آیکون شبکه در قسمت system tray  کلیک کرده و یکی از شبکه های موجود را بر گزینید . سپس مطمئن شوید که اگر از این شبکه به طور مداوم استفاده می نمایید گزینه Connect automatically را نیز انتخاب نمایید . در آخر بر روی گزینه Connect کلیک کرده و SSID را برای تکمیل فرایند وارد نمایید .

پیشنهاد بعدی:  آموزش نمایش پوشه در Taskbar ویندوز 10

نحوه مدیریت اتصالات شبکه وایرلس در ویندوز 10 1

مدیریت اتصال وایرلس

در ویندوز ۱۰ مایکروسافت به آرامی در حال حذف منوی های شناور است . به این دلیل که تمام ویژگی های شبکه به قسمت Network & Internet منتقل شده است . برای دسترسی به تنظیمات شبکه بر روی گزینه Network settings که در تصویر بالا نشان داده شده است کلیک نمایید . و یا این که Settings app را اجرا کرده و به قسمت Network & Internet بروید .
در قسمت مربوط به Wi-Fi تمام شبکه های بی سیم موجود برای شما به نمایش در می آید که همانند لیستی است که در قسمت system tray مشاهده کرده اید .

نحوه مدیریت اتصالات شبکه وایرلس در ویندوز 10 2

همانند ویندوز ۸ , اگر نیاز دارید که IP address , نوع امنیت و SSID, را مشاهده کنید و یا این که نیاز دارید که اتصال خود را به عنوان یک اتصال محدود ( اعمال محدودیت در میزان جابجایی داده ها ) تنظیم کنید , می توانید بر روی گزینه Advanced Options که در انتهای لیست شبکه های موجود قرار دارد کلیک نمایید .

نحوه مدیریت اتصالات شبکه وایرلس در ویندوز 10 3

چگونه یک شبکه وایرلس را در ویندوز ۱۰ به حالت forget ( فراموش شده ) در بیاوریم
اگر نیاز دارید که شبکه وایرلس را حذف و یا به حالت forget در بیاورید تا دیگر از آن استفاده نکنید در قسمت Wi-Fi بر روی گزینه Manage Wi-Fi settings کلیک کرده سپس از لیست Mange known networks بر روی شبکه مورد نظر خود کلیک نمایید و سپس بر روی گزینه Forget کلیک کنید .

نحوه مدیریت اتصالات شبکه وایرلس در ویندوز 10 4

Wi-Fi Sense

شما به احتمال زیاد در صفحه Manage Wi-Fi settings متوجه ویژگی جدید  Wi-Fi Sense شده اید . ایده Wi-Fi Sense از Windows Phone 8 که با همین نام است گرفته شده است و کار با آن بسیار راحت است .  برای جلوگیری از مصرف اینترنت سیم کارت شما می توانید به hotspots ایمن و پیشنهاد شده در اطراف خود متصل شوید . شما می توانید به یک شبکه ای که با رمز عبور حفاظت می شود بدون این که بخواهید رمز عبور را بدانید و یا آن  را وارد نمایید متصل شوید .
برای اتصال به hotspots رایگان و در دسترس مطمئن شوید که دکمه جابجا شونده در زیر عبارت Remember, not all Wi-Fi networks are secure بر روی حالت ON قرار داشته باشد .

پیشنهاد بعدی:  غیرفعال کردن آپدیت خودکار درایور های ویندوز 10

برای به اشتراک گذاری یک شبکه با مخاطبین خود دکمه جابجا شونده در قسمت پایین عبارت Connect to networks shared by my contacts را به حالت ON در بیاورید .
در آخر بر روی یکی از سه نوع مخاطب خود که می خواهید شبکه را با آن ها به اشتراک بگذارید کلیک کنید . در قسمت پایین Manage known networks شبکه وایرلس خود را انتخاب کرده و بر روی گزینه Share کلیک کنید سپس رمز SSID را وارد کرده و مجدد بر روی گزینه Share کلیک نمایید .

نحوه مدیریت اتصالات شبکه وایرلس در ویندوز 10 5

به همین طریق اگر خواهان توقف اشتراک شبکه مورد نظر بودید به راحتی کافیست در این قسمت بر روی گزینه Stop sharing کلیک نمایید .

نحوه مدیریت اتصالات شبکه وایرلس در ویندوز 10 6

همانطور که متوجه شده اید اتصالات موجود W-Fi Sense در لیست Wi-Fi در قسمت Wi-Fi Sense نشان داده می شوند .

 

asarayan