اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

15 کلید میانبر مفید در Microsoft word

Microsoft word نیز همانند تمامی نرم‌افزارها دارای میان‌برهایی است که دانستن آنها باعث می‌شود با سرعت بسیار بیشتری به انجام کارهای خود بپردازید. word شورتکات‌های بسیار زیادی دارد، اما در این بحث به ۱۵ شورتکاتی می‌پردازیم که بیشتر از بقیه به کار می‌‌آید.  لازم به ذکر است که شورتکات‌های اشاره شده مربوط به نسخه‌های word ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ است و البته برخی از آنها در نسخه‌های پائین‌تر ورد نیز کاربرد دارند.
۱. دسترسی سریع به نوار ریبون word

مایکروسافت با معرفی نوار ریبون در آفیس ۲۰۰۷ توانست معنا و مفهوم نوار ابزار را دگرگون کند، حال اگر می‌خواهید به این ریبون خوش دست و کارآمد با سرعت بیشتری دسترسی داشته باشید کافی است تا دکمه ALT یا F10 را بفشارید تا حرف اول قسمت‌های تعبیه شده در ریبون نمایش داده شود، در این مرحله برای انتخاب دستور مورد نظر کافی است تا حروف مشخص شده را تایپ کنید. اگر هم خواستید از این حالت خارج شوید به راحتی دکمه Esc را بفشارید.
۲. نمایش یا حذف نوار ریبون word

با این همه تعاریفی که از نوار ریبون word کردیم اگر باز هم احساس می‌کنید با این نوار راحت نیستید به راحتی با فشردن کلید‌های Ctrl +F1 می‌توانید آنرا پنهان یا آشکار کنید.
۳. اضافه کردن Hyperlink

برای گذاشتن پیوند اینترنتی (Hyperlink) کافی است تا از شورتکات Ctrl +K استفاده کنید.
۴. باز کردن منوی جستجو

فشردن دکمه‌های Ctrl و F نیز باعث می‌شود تا قسمت جستجو در نوار ناوبری (Navigation Pane) فراخوانی شود.
۵. تقسیم پنجره کاری

اگر قصد داشتید پنجره‌ای را که در ان کار می‌کنید تقسیم کنید کافی است تا کلید‌های Alt + Ctrl + S  را بفشارید، انتخاب مجدد این شورتکات پنجره ایجاد شده را غیر فعال می‌کند.
۶. پاک کردن کامل و سریع یک واژه

بدون شک با کلید Backspace آشنا هستید، این کلید حرف‌های یک واژه را تک به تک پاک می‌کند، حال اگر قصد دارید کل کلمه‌ را به سرعت پاک کنید، از کلید‌های Ctrl + Backspace استفاده نمایید.
۷. تغییر حالت بزرگ یا کوچکتر بودن کاراکترهای انگلیسی

فشردن کلید‌های Shift و F3 نیز باعث می‌شود تا حالت کلمه‌ نوشته شده شما به حروف بزرگ انگلیسی یا حروف کوچک تغییر کند، ناگفته نماند که این شورتکات تنها برای حروف انگلیسی کارایی دارد.
۸. اضافه کردن خط در زیر واژها

برای گذاشتن خط در زیر کلمات یا به اصطلاح Underline کردن واژه‌های انتخاب شده از کلید‌های Alt + Shift + W استفاده کنید. توجه داشته باشید که این شورتکات شامل حال کلمه‌هایی که بین آنها فاصله وجود دارد نمی‌شود.
۹. ایجاد فاصله بین خطوط

فشردن کلید‌های Ctrl و 1 نیز باعث می‌شود تا فاصله‌ای بین خطوط ایجاد کنید.
۱۰. دو برابر کردن فاصله بین خطوط

برای دوبرابر کردن این فاصله از کلید‌های ترکیبی Ctrl و 2 استفاده نمایید.
۱۱. یک و نیم برابر کردن فاصله بین خطوط

کلید‌های ترکیبی Ctrl  و 5 باعث می‌شود فاصله به ۱.۵ نسبت به حالت اولیه تغییر کند.
۱۲. برگشتن به یک مرحله قبل

اگر در حین کار با word اشتباه کردید، با استفاده از کلید‌های Ctrl و Y روند کار انجام شده را یک مرحله به عقب برگردانید تا اشتباه شما حذف شود.
۱۳ اضافه کردن Page Break

کلید ترکیبی Ctrl و Enter برای اضافه کردن Page Break  استفاده می‌شود. (این گزینه به صورت پیش فرض از هرجایی که آنرا انتخاب کنید صفحه‌ای جدید می‌سازد و نشانگر ماوس را به آن مکان هدایت می کند.)
۱۴. بستن سند جاری

پس از پایان کار با سند جاری که ایجاد کرده‌اید با انتخاب کلید Ctrl و W آنرا می‌توانید ببندید.
۱۵ بستن نرم‌افزار word

اگر کار شما با word به پایان رسیده، کافی است با انتخاب کلید Alt و F4 نرم‌افزار واژه‌پرداز word را ببندید.

بدون شک شورتکاتهای word به همین جا ختم نمی‌شود و راه‌های میان‌بر سریعی برای صدور سایر دستورات در ورد وجود دارد، با این حساب اگر شما هم شورتکاتی کاربردی می‌شناسید که در این لیست به آن اشاره نکردیم، خواهشمندیم آنرا با ما و سایرین در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

 

farnet