اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

برای ایجاد نسخه pdf از اسناد شخصی، راه‌های زیادی وجود دارد.

ساده‌ترین آنها ایجاد نرم‌افزارهای pdf سازی مثل pdf factory است. در صورتی که به اینترنت دسترسی داشته باشید نیز سرویس‌های زیادی برای شما این تبدیل را به صورت آنلاین انجام می‌دهند که Google doc معروف‌ترین آنهاست.

اما بعضی وقتها ممکن است شما نیاز به تهیه pdf از اسناد خود (word, excel, …) داشته باشید اما نرم‌افزار pdf ساز دم دست شما نباشد و امکان اتصال به اینترنت نیز برای شما فراهم نباشد. در این صورت هم نباید ناامید شد چرا که با خود Adobe Acrobat Reader و بدون استفاده از هیچ نرم‌افزار جانبی دیگر، می‌توانید نسخه pdf اسناد خود را تهیه کنید.

برای این منظور کافی است که در Control Panel ویندوز خود به قسمت Printers and Faxes رفته و بر روی عبارت Add a printer کلیک کنید.

در ادامه، همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، کافی است با طی مراحل فوق، ابتدا گزینه File را انتخاب و سپس از لیست پرینترهایی که ظاهر می‌شود، AGFA-Avantra 36SF را انتخاب کنید.

با این کار شما یک پرنتر مجازی جدید با نام AGFA ایجاد کرده‌اید. پس از اتمام مراحل فوق با زدن دکمه Finish ، پرینتر pdf ساز شما آماده استفاده است!

حال یک فایل متنی (مثلا وُرد) باز کنید و پس از نوشتن مطلب خود، بر روی تصویر پرینتر در نوار ابزار کلیک کنید. (یا می‌توانید Ctrl+P را بفشارید)

از لیست پرینترها AGFA را انتخاب کرده و تائید کنید. ویندوز از شما می‌پرسد که فایل خروجی را کجا ذخیره کند؟
پس از انتخاب محل ذخیره و تائید، شما یک فایل با پسوند prn خواهید داشت. پسوند این فایل را از prn به ps تغییر داده و بر روی آن دوبار کلیک کنید. حال آکروبات‌ریدر باز شده و فایل pdf را در کنار فایل ps ایجاد می‌کند.

پی‌نوشت.۱: سرویس‌های pdf ساز انلاین زیادی وجود دارند. قبلا در مطلبی به معرفی سرویس just paste it پرداخته بودم که یکی از خدمات جانبی آن، ساخت pdf از متن کاربران بود.
پی‌نوشت.۲: برای ساخت pdf با این روش، داشتن یک نسخه قدیمی Adobe Acrobat Reader کافی است. (شخصا بر روی نسخه ۵ و ۶ هم تست کرده‌ام)
ضمنا توجه کنید که بعضی ویندوزها با نام فارسی پرونده‌های pdf مشکل دارند که لازم است اسم لاتین یا عددی برای فایل خود انتخاب کنید.