اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

گاهی اوقات، پاك كردن اطلاعات یك هارد به صورت غیر قابل بازیافت، مهم است برای مثال، زمانی كه بخواهید كامپیوتر خود را به شخص دیگری بفروشید. پاك كردن معمولی یا فرمت كردن، همان طور كه توضیح داده شد، از بازیافت مجدد آنها جلوگیری نمی كند. همچنین بكارگیری یك Degausser همیشه تخریب كامل را به همراه خواهد داشت؛ تا آنجا كه هارد، غیر قابل استفاده می شود.
برای پاك كردن همة آثار و علائم از روی هارد، ابزارهای خاصی لازم است كه همة اطلاعات هارد را به صورت فیزیكی پاك كند، ولی در عین حال به هارد ضربه نزند.
برای مثال Ibas با ابزار Expert Eraser چنین نرم افزاری را ارائه می دهد. این برنامه كه براساس سیستم عامل Dos كار می كند، مستقل از Bios و سیستم عامل، به واسطة دیسكت عمل می كند و با هر كامپیوتر سازگار با IBM با پروسسور 386 به بالا و 640 كیلو بایت RAM كار می كند. برنامه Expert Eraser هاردهای IDE و SCSI را به صورت اتوماتیك می شناسد. پس از نصب این برنامه، هارد به صورت غیر قابل برگشت پاك می شود و حتی متخصصان در آزمایشگاه در این حالت نیز هیچ اطلاعاتی را نمی توانند بازیافت كنند.
اقدامات پیشگیری كننده
برای اینكه كاربران در وضعیت اضطرار قرار نگیرند كه مجبور بشوند اطلاعات خود را دوباره بازیافت كنند، باید به نكات زیر توجه كرد.
· اطلاعات مهم باید همیشه حفاظت بشوند؛ به همین دلیل باید از آنها Backup تهیه كرد. همچنین توصیه می شود كه دوباره ذخیره شوند، مثلاً به روش دیگر یا در جای دیگری در كامپیوتر ضبط شوند. توجه كنید كه كامپیوتر را باید از تغییرات شدید آب و هوایی دور نگاه داشت.
· از وارد شدن صدمه و ضربه به كامپیوتر جلوگیری به عمل آورید. ضربات كوچك، وضعیت هارد را دگرگون می كند و هد ضبط و خواننده اطلاعات را از محل اصلی خود جا به جا می كند. اگر بدنة هارد باز شود خطر Head-Crash آن را تهدید می كند. با توجه به فاصله سر هد تا صفحة هارد كه بین 25 تا 50 نانومتر است، اثر انگشت یا حتی غبار هوا باعث Crash كردن آن می شود.
· فایل های مهم به هیچ وجه نباید در دایركتوری Root یا روی ابزارهای ضبطی كه پر هستند ذخیره شوند. در این حالت، بزرگترین خطر این است كه ویندوز اطلاعات آسیب دیده را با فایل های موقتی Overwrite كند.
· اگر واضح نیست كه كدام نوع خطا باعث گم شدن اطلاعات شده است، یا سر و صداهای غیر معمول خبر از مشكلات سخت افزاری می دهد، كاربران نباید خود وارد عمل شوند. در چنین حالتی Restart می تواند باعث گسترش مكانهای آسیب دیده شود و این موضوع باعث از دست رفتن اطلاعاتی می شود كه البته قابل بازیافت هستند.
· اطلاعات آسیب دیده نباید مستقیم مورد استفاده قرار بگیرند و دسترسی فقط از طریق یك ابزار ضبط اطلاعاتِ دیگر، موفقیت آمیز است. اطلاعاتی كه باید بازیافت شوند، بر روی این ابزار ضبط اطلاعات قرار می گیرند و به هیچ وجه روی ابزار ضبط اطلاعات خراب كه عمل پاك شدن روی آن واقع شده، قرار نمی گیرند.
· اگر انجام عملیات موفقیت آمیز نجات اطلاعات، هدف است، عمل Defragment بسیار مؤثر خواهد بود. اطلاعاتی كه Defrag شده اند، نسبت به اطلاعاتی كه به صورت پراكنده روی هارد ضبط شده اند، آسانتر و سریعتر قابل بازیافت هستند.