اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

صفحات وب در شبکه جهانی وب با سرعتی زیاد می‌شود که هر چقدر هم طراحان صفحات وب چیره‌دست باشند، باز هم نمی‌توانند یک Web Directory کامل بسازند. برای انجام جستجوهای دقیق‌تر Search engine ها استفاده می‌شوند.

Hot Bot، Altavista و Google چند نمونه از Search engineهایی هستند که در دنیا زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یک سایت Search engine باز کنید

Google از معتبـرتریـن Search engineهای دنیا‌ می‌باشد. برای باز کردن سایت Google در نوار آدرس مرورگر خود http://www.google.com را تایپ نموده و کلید Enter را فشار دهید.

 

جستجوی موضوعی

برای اینکه در Google جستجوهای کلی انجام دهید داخل کادر جستجو سؤال، جمله یا کلمات کلیدی خاصی که بیانگر موضوع مورد جستجوی شما است، تایپ نمایید. سپس کلید Enter را فشار دهید.

نتایج عملیات جستجو را مشاهده کنید

Search engineها نتایج جستجو را فهرست وار به ترتیب اولویت نمایش می‌دهند. نکته مهمی درباره Search Engineها این است که کلمات کوچکی که زیاد کاربرد دارند (مانند the و and) در عملیات جستجو نادیده گرفته می‌شوند. اگر نتایج جستجو زیاد باشند، نتایج جستجو در طول چند صفحه به نمایش در می‌آید که شما می‌توانید با کلیک روی Next در پائین صفحه، صفحات دیگری که شامل نتایج جستجو هستند را مشاهده کنید. زمانی که صفحه وب مورد نظر خودتان را یافتید روی میان‌بر آن صفحه وب کلیک کنید تا آن صفحه به نمایش در بیاید.

 

جستجو‌های دقیق‌تر

برای انجام جستجوهای دقیق‌تر فقط لازم است پارامتر جستجوی دقیق‌تری درون کادر جستجو وارد کنید. اگر دقت کرده باشید در مرحله ۲ این کار عملی پارامتر ”پیشوایان ایرانی“ مورد جستجو بود که ۳۳۷۰۰۰ نتیجه را بازگرداند. با این وجود شما می‌توانید با انتخاب پارامتری که سنخیت بیشتری با موضوع مورد جستجویتان دارد نتایج مؤثرتری به دست آورید. بنابرین پارامتر دیگری در کادر جستجوی بالای صفحه وارد کنید سپس دکمه Google Search را کلیک کنید.

 

مشاهده نتایج جستجو

همان‌طوری که مشاهده می‌کنید ما موفق شدیم با تغییر دادن موضوع جستجو به ”امام خمینی“ یعنی مشخص کردن اینکه سایت‌های راجع به کدام پیشوای ایرانی مورد جستجو است، نتایج یافته شده را تا مقدار زیادی کاهش دهیم. بنابراین شما نیز سعی کنید برای سرعت بخشیدن به کارهای خود پارامترهای دقیقی وارد نمایید. نتایج یافته شده را مرور کنید و عنوان سایت مورد نظرتان را کلیک کنید.

 

باز شدن سایت مورد نظر

با کلیک عنوان سایت مورد نظرتان در Google، آن سایت درون مرورگرتان به نمایش در می‌آید. به شما تبریک می‌گوییم چرا که مقدمات جستجو در اینترنت را فرا گرفته‌اید.

 * توجه *

استفاده از Search engine های دیگر

بررسی‌های انجام شده همگی نشان می‌دهند که حتی Search engine ها هم نمی‌توانند با سرعت پیشرفت شبکه جهانی وب توسعه یابند. بنابراین ممکن است شما برای پیدا کردن سایت مورد نظرتان بخواهید از Search engineهای دیگری استفاده کنید. چند نمونه از Search engineهای معروف دیگر با آدرس اینترنتی آنها عبارتند از :

HotBot: http://www.hotbot.com

Altavista: http://www.altavista.com

Metacrawler: http://www.metacrawler.com

Webcrawler: http:// www.Webcrawler.com

Lycos: http://www.lycos.com