اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در این آموزش قصد داریم به ذکر نکاتی در مورد پایین آوردن دمای لپ تاپ از طریق روش های گوناگون بپردازیم.

پایین آوردن دمای لپ تاپ

آیا شما از اینکه دمای لپ تاپ تان بیش از حد بالاست ناراحتید ؟ شاید شما ابزار نشان دادن دمای لپ تاپ را باز کرده اید و متوجه داغ شدن بیش از حد لپ تاپ تان شده اید ، یا شاید شما اثرات بیش از حد داغ شدن لپ تاپ تان را دیده اید مانند : از کار افتادن CPU ، پدیدار شدن صفحه آبی ، قفل کردن هارد و یا حتی دوباره راه اندازی و یا خاموش شدن دستگاه.

مشکل اینجاست که راه حل پایین آوردن دمای لپ تاپ به راحتی راه حل پایین آوردن رایانه شخصی (PC) نمی باشد .اگر هیت سینک در رایانه به درستی کار نمی کند شما به راحتی می توانید هیت سینک دیگری را جایگزین هیت سینک خراب کنید . اگر جریان هوا در داخل کیس (Case) شما به اندازه کافی مناسب نیست شما می توانید به کناره های کیس فن وصل کنید تا جریان هوا خنک بماند . لپ تاپ ها ، با اینحال که قطعاتشان در یک فضای تنگ ور کنار هم می باشد و این حالت باعث ایجاد حس اینکه نمی توانید مشکل دما را حل کنید می شود .
اگر شما فکر می کنید که دمای لپ تاپ تان بیش از حد معمول بالاست لطفاً مراحل زیر را مطالعه کنید تا ببینید می توانید این مشکل را حل کنید .

تمیز کردن گرد و غبار

2

اگر لپ تاپ شما قدیمی باشد ، پس ممکن است داخل آن بسیار گرد و غبار وجود داشته باشد . تشخیص اینکه گرد و غبار داخل  دستگاه می باشد یا در منافذ دفع حرارت پنهان شده باشد سخت می باشد . گرد و غبار به دو حالت عمل می کند هم به عنوان یک عایق حرارتی و هم به عنوان مسدود کننده جریان هوا که این دو حالت باعث گرم شدن بیش از حد دستگاه می شود .

بر خلاف رایانه ، سخت است که گرد و غبار را از آن جدا کنیم . با اینحال برخی نقاط کلیدی در بیرون دستگاه برای بررسی آن وجود دارد . به دنبال جاهایی بگردید که هوا از آن به داخل و از جای دیگر خارج می شود . اگر در این منافذی که پیدا کردید گرد و غباری دیدید به بهترین روش ممکن آنها را پاک کنید . اسپری های هوای فشرده برای تمیز کردن این منافذ به خوبی عمل می کنند اما مطمئن شوید قبل از استفاده از اسپری لپ تاپ شما خاموش و از برق کشیده شده باشد تا بتوانید فشار هوایی که از اسپری خارج می شود را به درستی به منافذ زده و آن قسمت ها را تمیز کنید .

اگر منافذ دستگاه شما تمیز می باند ، می توانید با باز کردن پیچ های پانلی که در زیر دستگاه قرار دارد به بررسی اینکه آیا گرد و غباری داخل دستگاه می باشد بپردازید . با اینحال در نظر داشته باشید که این کار خطرناک می باشد ! برخی از تولید کنندگان لپ تاپ دوست ندارند شما اینکار را انجام دهید ، حتی برای جلوگیری از اینکار شما برچسب هایی در قسمت ورودی پیچ و در قسمت زیر لپ تاپ چسبانده اند . اگر تولیدکننده لپ تاپ شما سیاست و قوانینی سختگیرانه در مورد باز کردن دستگاه شما دارد پس با اینکار(باز کردن پانل دستگاه) گارانتی لپ تاپ شما باطل می شود .

بدتر از این حالت این می باشد که شما قسمت زیرین دستگاه را باز کنید و به طور تصادفی به قطعات داخلی صدمه بزنید و با اینکار احتمالاً باعث باطل شدن گارانتی شده و دستگاه شما دیگر قابل استفاده نمی باشد . اگر شما از باطل شدن ضمانت نامه دستگاه تان نگرانید با تولیید کننده تماس گرفته تا برای حل مشکل (دمای زیاد دستگاه) از آنها کمک بگیرید . اگر شما خوش شانس باشید دستگاه شما برای هر فن پانلی دارد که باعث می شود به راحتی هر کدام را باز کرده و آن را تمیز کنید . اگر دستگاه شما به این حالت نباشد پس احتمالاً یک کارشناس از سمت تولیدکننده برای شما فرستاده می شود و یا شما باید این دستگاه را به نزد یک کارشناس که نماینده تولید کننده می باشد برده تا این مشکل را بدون باطل شدن گارانتی برایتان حل کند .

 

بررسی فن ها
لپ تاپ شما دارای منافذی برای خروج هوای گرم از دستگاه می باشد . اگر این فن ها قدیمی باشد شاید نتوانند مانند روزهای اولیه خود که به خوبی کار می کردند ، کار کنند و این یکی از دلایلی است که باعث دمای بالای لپ تاپ می باشد .

اگر از عمر لپ تاپ شما چندین سال گذشته ، بررسی کنید که آیا هوا به درستی از منافذ خارج می شود . این کار را می توانید به سادگی و از طریق گذاشتن دستتان کنار منافذ لپ تاپ انجام دهید و ببینید که آیا هوای گرمی خارج می شود . اگر شما متوجه فقدان قابل توجهی از جریان هوا شدید ( یا حتی اگر هیچ جریان هوایی در کار نبود ) پس فن ها با گرد و غبار پوشیده و یا راه هوا مسدود شده است .

و اگر فن دستگاه صدایی تولید می کنند که قبلاً این صدا نبود پس حتماً این نشانه ای از داشتن مشکل در جریان هوا می باشد . فن ها احتمالاً کار خود را انجام نمی دهند ، یکی از آنها را به روشی که گفته شد درست کرده تا این نقص کمی برطرف شود و یا اگر لپ تاپ شما دارای گارانتی می باشد یا به شرکت گارانتی کننده مراجعه کنید تا ببینید آنها می توانند این مشکل را حل کنند .

اگر شما می خواهید سرعت فن های دستگاه را دستکاری کنید ، می توانید از نرم افزارهایی مانند SpeedFan استفاده کنید ،اما اگر طریقه استفاده درست از این نرم افزار را برای دستکاری سرعت فن ها بلد نیستید ، اینکار می تواند به سخت افزار دستگاه شما صدمه وارد کند .

 

خنک کننده های خارجی

3

در صورتی که دستگاه قدیمی دارید راه حل های بالا خوب هستند و به یک تعمیر کوچک و نگهداری نیازمندند . با اینحال مشکل حرارتی دستگاه شما را برای چند ماه ( یا حتی چند هفته) حل می کنند . اگر دستگاه شما جدید باشد ، شما مطمئن خواهید شد که مشکل از گرد و غبار نیست پس در این مواقع چه باید کرد ؟
یک روشی که می توانید امتحان کنید ، خرید یک خنک کننده خارجی است . این خنک کننده ها معمولاً خارج از لپ تاپ می باشند و هوای خنک را به سمت دستگاه به جریان می اندازند تا دمای دستگاه را پایین بیاورند . زمانی که لپ تاپ من کمی بیش از حد داغ می شود راه حل کم کردن دمای آن استفاده از پدهای خنک کننده (cooling pads) است . این پایه ها یا پد های خنک کننده نه تنها به لپ تاپ شما ارتفاع می دهند بلکه توسط فن هایی که دارند سطح زیرین لپ تاپ شما را خنک می کنند . آنها برای پایین آوردن دمای دستگاه بسیار خوب می باشند اما شما باید این را بدانید که برای تولید کنندگان بسیار آسان است که تعدادی فن به یک پایه یا پد وصل کرده و آن را خنک کننده بنامند . زمانی که به دنبال پایه می گردید اطمینان حاصل کنید که از قبل بررسی خریداران آن محصول را مطالعه کرده باشید و مدلی که واقعاً دمای لپ تاپ را پایین می آورد را خریداری کنید .

 

سطحی که لپ تاپ روی آن قرار می گیرد

4

آیا شما از افرادی هستید که دوست دارید از لپ تاپ در تخت خوابتان استفاده کنید ؟ اگر اینطور است ، پس همین دلیل دمای بیش از حد لپ تاپ شما می باشد ! لپ تاپ شما برای دسترسی به هوای خنک و هدایت کردن هوای گرم به بیرون دستگاه نیاز به سطحی صاف دارد و نباید در زیر لپ تاپ چیزی باشد که مانع جریان هوا شود . زمانی که بر روی یک سطح صاف مانند میز از آن استفاده می کنید هیچ مشکلی ایجاد نمی شود به دلیل اینکه پایه های لپ تاپ باعث می شود که هوا در زیر آن جریان داشته باشد . گذاشتن لپ تاپ بر روی لحاف باعث می شود که منافذ لپ تاپ بسته شده و جریان هوا متوقف شود . حتی ممکن است اتفاق بدتری رخ دهد و پتو باعث شود که هوای گرم در داخل دستگاه بماند .

اگر می خواهید فایل ویدئویی را در رختخواب راحت خود ببینید ، یک تخته و یا حتی یک سینی در زیر لپ تاپ قرار دهید و اینکار باعث می شود که هوا به خوبی در زیر آن جریان داشته باشد . حتی اگر شما هیچ مشکل حرارتی در استفاده از لپ تاپ بر روی تخت خواب نمی بینید اینکار (گذاشتن یک تخته) باعث می شود که عمر دستگاه شما بیشتر از زمان استفاده لپ تاپ آن هم بدون تخته باشد .

 

کاهش فشار کاری

اگر هیچ کدام از راه حل های بالا جواب نداد ، شما می توانید با کم کردن فشار کاری لپ تاپ دمای آن را پایین بیاورید . این کار به نوبه خود دما را پایین می آورد و مشکل حرارت بیش از حد را حل می کند .

برای انجام این کار نرم افزاری دانلود کنید که به شما نشان دهد دمای دستگاه شما چه اندازه است مانند نرم افزار Speccy . به دمای CPU و GPU خود در زمانی که فشار کاری آنها زیاد می شود توجه کنید . شاید متوجه شوید که نرم افزار خاصی باعث بالا رفتن دمای دستگاه شما می شود ، مانند بازی ها . اگر این مورد است ببینید که می توانید با تغییر در تنظیمات این بازی ها فشار کاری آنها را کم کنید . حتی شما می توانید لپ تاپ را در حالت انرژی کمتر (lower power plan) – مانند Power Saver – قرار دهید و با انرژی کمتری در این حالت استفاده کند .

 

خنک نگاه داشتن
حرارت بیش از حد دستگاه آزار دهنده است ، لپ تاپ ها مانند رایانه های شخصی قابلیت تغییر سخت افزار و تغییرات را ندارند و تمیز کردن آنها بسیار مشکل است . این بدان معنی نمی باشد که شما نمی توانید آنها را خنک نگاه دارید ، با اینحال با نکاتی که در بالا گفته شد خوشبختانه شما قادرید که دمای لپ تاپ را در حد مناسبی نگاه دارید .

آیا شما لپ تاپی داشته اید که به دلایلی حرارت آن بالا باشد و شما موفق به پایین آوردن دمای آن شده اید ؟ چطور اینکار را انجام داده اید ؟ راه حل های خود را با ما در میان بگذارید .

 

asarayan