اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در این آموزش یکی از جالب ترین نکات را در محیط ویندوز به شما معرفی می کنیم. شما می توانید بوسیله کیبورد ، موس خود را کنترل و به حرکت در آورید.

 

اگر به صورت موقت در موقعیتی قرار گرفته اید که موس در دسترس شما نیست شما می توانید با استفاده از صفحه کلید به انجام امور خود بپردازید و نشانگر موس در دسکتاپ را با صفحه کلید کنترل نمایید .

یک ویژگی با نام Mouse Keys در ویندوز وجود دارد که به شما اجازه می دهد با کلید های اعداد در صفحه کلید  نشانگر موس خود را کنترل کرده ,  بر روی آیتم ها کلیک و یا دوتا کلیک کنید و یا آیتم ها را انتخاب کرده و آن ها را با کشیدن جابجا نمایید . ما در این آموزش قصد داریم که نشان دهیم چگونه قابلیت  Mouse Keys را فعال کرده تا شما بتوانید با استفاده از کلید های اعداد یا به عبارتی numeric keypad به کنترل نشانگر موس پرداخته و از آن ها به عنوان موس استفاده نمایید .
نکته : برای استفاده از قابلیت Mouse Keys صفحه کلید شما باید دارای numeric keypad ( کلیدهای اعداد در سمت راست صفحه کلید ) باشد و شما باید trackpad و یا موس خود را ( اگر به سیستم متصل است ) غیر فعال کرده باشید .

شما می توانید ویژگی Mouse Keys را در ویندوز 10 با استفاده از قسمت PC Settings فعال نمایید . اگر چه خیلی از تنظیمات Mouse Keys در داخل Control Panel وجود دارد . در نتیجه می توانید این ویژگی را در PC Settings فعال کرده و تنظیمات آن را در Control Panel انجام دهید . طریقه فعال کردن و تنظیمات Mouse Keys با استفاده از Control Panel در ویندوز 7 , 8  و 10 مشابه است .

گزینه start را در صفحه دسکتاپ انتخاب کرده ( می توانید با فشردن کلید ویندوز در صفحه کلید نیز این گزینه را انتخاب نمایید ) و سپس عبارت ease of access را جستجو نمایید . در قسمت پایینی Best match عبارت و گزینه Ease of Access Center را انتخاب نمایید . اگر از ویندوز 8 و یا 10 استفاده می نمایید گزینه Ease of Access mouse settings را انتخاب نکنید زیرا با انتخاب این گزینه صفحه Ease of Access در قسمت PC Settings باز می شود که دارای گزینه های تنظیم کمتری است .

2 آموزش حرکت دادن نشانگر موس به وسیله کیبورد

در پنجره Ease of Access Center در قسمت Control Panel بر روی گزینه Make the mouse easier to use در زیر قسمت Explore all settings کلیک نمایید .

3

اگر می خواهید که فقط Mouse Keys را با تنظیمات پیش فرض فعال کنید شما فقط باید تیک گزینه Turn on Mouse Keys  را در زیر قسمت Control the Mouse with the Keyboard بزنید . دراین جا چون قصد داریم به تنظیمات Mouse Keys بپردازیم در نتیجه بر روی گزینه Set up Mouse Keys کلیک نمایید .
نکته : بنا به یکسری دلایل نامعلوم اگر شما تیک گزینه Turn on Mouse Keys را بزنید و سپس بر روی گزینه Set up Mouse Keys کلیک کنید شما باید بعدا مجدد آن را در صفحه Set up Mouse Keys فعال نمایید .

4

در صفحه Set up Mouse Keys تیک گزینه Turn on Mouse Keys را بزنید تا این ویژگی فعال شود .

5

اگر خواهان این هستید که این ویژگی را به صورت سریع و با استفاده از یک shortcut صفحه کلید فعال نمایید , تیک گزینه Turn on Mouse Keys with left ALT + left SHIFT + NUM LOCK را نیز بزنید و آن را به حالت انتخاب شده در بیاورید . اگر شما خواهان نمایش یک اعلان هشدار در زمان استفاده از shortcut برای فعال کردن ویژگی Mouse Keys هستید , تیک گزینه Display a warning message when turning a setting on را نیز بزنید و آن را به حالت انتخاب شده در بیاورید . شما همچنین می توانید با زدن تیک گزینه Make a sound when turning a setting on or off در زمان فعال و یا غیر فعال شدن این ویژگی صدایی را نیز بشنوید .

6

اگر شما گزینه میانبر صفحه کلید یا به عبارتی keyboard shortcut و گزینه اعلان هشدار را فعال کرده باشید شما یک کادر محاوره ای همانند تصویر زیر را در زمان استفاده از میانبر مشاهده خواهید کرد . بر روی گزینه Yes کلیک نمایید تا ویژگی Mouse Keys فعال شود و یا گزینه No را انتخاب نمایید تا این ویژگی همچنان به صورت غیر فعال باقی بماند . برای استفاده از میانبر برای غیر فعال کردن این ویژگی شما باید کلید های میانبر را دو و یا سه مرتبه فشار دهید .

7

اگر تصمیم گرفتید که دیگر نیازی به فعال بودن میانبر صفحه کلید ندارید بر روی گزینه Go to the Ease of Access Center to disable the keyboard shortcut در کادر محاوره ای کلیک نمایید . کادر محاوره ای بسته خواهد شد و صفحه تنظیمات Mouse Keys در قسمت Control Panel مربوط به Ease of Access Center نمایش داده می شود ( همانند مراحل اولیه ) و شما می توانید keyboard shortcut را از آنجا غییر فعال نمایید .
قسمت Pointer speed به شما اجازه می دهد تا سرعت حرکت نشانگر موس در صفحه نمایش را تنظیم نمایید .

8

زمانی که Num Lock شما فعال است و ویژگی Mouse Keys نیز به صورت فعال باشد دیگر نمی توانید با قسمت Num Lock برای تایپ اعداد استفاده نمایید و باید از اعداد بالای حروف صفحه کلید استفاده نمایید .اگر استفاده زیادی از قسمت Num Lock صفحه کلید ندارید می توانید با فعال کردن این ویژگی در صورت لزوم از آن به عنوان موس استفاده نمایید . برای این کار گزینه On را در زیر قسمت Use Mouse Keys when NUM LOCK is انتخاب نمایید . این نکته را هم توجه داشته باشید که با فعال کردن این گزینه دیگر نمی توانید از numeric keypad برای تایپ اعداد استفاده نمایید . اگرچه انتخاب این گزینه باعث می شد که شما بتوانید با فعال و یا غیر فعال کردن NUM LOCK  شما ویژگی Mouse Keys را نیز فعال و یا غیر فعال نمایید . ویژگی Mouse Keys فقط زمانی کار می کند که Num Lock شما به حالت روشن و یا به عبارت دیگر On باشد .

اگر شما خواهان این هستید که بتوانید به سادگی تشخیص دهید که آیا این ویژگی فعال و یا غیر فعال است تیک گزینه Display the Mouse Keys icon on the taskbar را نیز بزنید تا در زمان فعال بودن این ویژگی آیکون آن نیز در قسمت taskbar به نمایش در بیاید .

9

زمانی که تنظیمات مربوط به Mouse Keys را انجام دادید بر روی گزینه ok کلیک نمایید .

10

سپس پنچره Control Panel را ببندید .

11

حال ویژگی Mouse Keys فعال است و شما می توانید بر اساس دستور العمل زیر از صفحه کلید خود برای کنترل نشانگر موس استفاده نمایید .

12

13

14

15

asarayan