اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

از حکومت نه چندان قابل حمایت حامد کرزی 2 ماه و اندی می گذرد اما پس لرزه های فرامین دقیقه 90 وی همچنان بدنه ارگ را می لرزاند. از عزل و نصب های رییس جمهور پیشین در آخرین لحظات تا فرمان آزادی زندانیان بگرام و پلچرخی و بادام باغ.

 

گرچه جرایم مختلفی برای زندانیان رها شده در طول ادوار مختلف از زندان های متعدد برمی شمرند اما اکثریت قریب به اتفاق آنان توسط امنیت ملی و به جرم اخلال در نظم عمومی و تهدید آسایش و امنیت مردم ملکی محبوس بوده اند و جزیی از مخالفان مسلح هستند.

 

رهایی 62 تن از زندانیان پلچرخی در زمان ریاست جمهوری اشرف غنی که هنوز موضع قاطع و مشخصی درخصوص طالبان اتخاذ نکرده است؛ بنابر فرمان چند ماه قبل حامد کرزی در اوج اختلافات کابل اسلام آباد بر سر لطف الله محسود و طالبان هیچ توجیهی ندارد.

 

در همین راستا ده ها و بلکه صدها سرباز جوان و خانواده دار افغانستانی که به امید لقمه نانی و از روی میهن پرستی جذب صفوف پولیس محلی و اردوی ملی شده اند در زندان های طالبان اسیر اند و هرگز هیچ کجا هیچ کسی برای رهایی شان قدم از قدم برنمی دارد.

 

از طرفی، مگر نه اینکه آزموده را آزمودن خطا است و مخالفان مسلح رها شده در زمان های پیشین باز و باز و همواره به صفوف خود در میان طالبان و گروهک تروریستی باز گشته اند با این وصف بیهوده گردیدن بر مدار باطل و دور تسلسل چه نتیجه ای دارد؟

 

62 انتحاری به لطف پس لرزه های حکومت پیشین و فرمان های بدون تاریخ انقضای رییس جمهور پیشین و سرسپردگی اشرف غنی به قوانین نانوشته میان ارگ و طالبان برای روز مبادا ذخیره شدند تا روزی که مردم ملکی دمی غنیمت یافتند دست بکار شوند و رسالت خویش را به انجام برسانند.

 

سیاست یک بام و دوهوایی که 13 سال مانع صلح و ثبات در قلب آسیا شد اینک در هیبتی جدید با قلبی متفاوت و افرادی مختلف همان راه را به ترکستان ادامه می دهد. اگر به زعم بسیاری 2014 تا 2024 حساس تر از 2001 تا 2014 هست هر اشتباه تاکتیکی نیز می تواند ده ها برابر اشتباهات حامد کرزی و دارودسته اش اثرات سوء برجای نهد.

موضوع : اخبار