اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نخستین حرکت گسترده مردمی علیه رژیم کمونیستی در 29 سال پیش انجام شد.

29 سال پیش در چنین روزی یعنی 24 حوت سال 1357 مردم ولایت هرات علیه استبداد دولت کمونیستی و دست‌نشانده غرب قیام کردند.

خیزش مردمی ولایت هرات که از قریه ها و وُلسوالی‌های مرکز این ولایت آغاز شد، نخستین قیام گسترده مردمی علیه دولت کمونیستی وقت کشور بود که با وجود سرکوب شدن و شهید شدن هزاران تن پایه‌گذار قیام‌های بعدی و در هم شکسته شدن قشون تا دندان مسلح شوروی و شکست ابر قدرت شرق در افغانستان شد.

قیام در حالی رخ داد که در ماه ثور سال 1357 دولت وقت افغانستان با پشتیبانی شوروی و سرکوب گسترده، مستقر شده بود.

این قیام مردمی در صبحگاه روز پنجشنبه در حالی رخ داد که سیل جمعیت مردم از قریه ها و وُلسوالی‌های مجاور به سمت هرات آمدند و دولت کمونسیتی وقت نیز با استفاده از نیروهای مسلح خود و تجهیزات جنگی قیام کننده گان را به خاک و خون کشید.

کشتار گسترده اما نتوانست آتش خشم مردم را خاموش کند و سپیده‌دم روز بعد نیز مردم با صدای تکبیر الله اکبر بار دیگر به سَرَک‌ها ریختند و با ملحق شدن جمعیت مردمی که از دیگر وُلسوالی‌ها به آنها پیوسته بودند حتی موفق شدند تا بخش‌هایی از شهر را نیز تصرف کنند.

بیم پیشروی بیشتر نیروهای مردمی سبب شد تا دولت کمونیستی علاوه بر تشدید سرکوب مسلحانه حملات هوایی را نیز علیه مردم افزایش دهد؛ بنابراین طیارات بیشتری از پایگاه هوایی شیندند ولایت هرات برای قتل‌عام مردم پرواز می‌کرد و و این حملات شمار شهدا را به شدت افزایش داد، به طوری که برخی آمار مجموع شهدای این قیام که به مدت پنج روز ادامه داشت را بین 24 هزار تا 26 هزار شهید اعلام می‌کنند.

کشتار مردم با سرکوب قیام پایان نیافت و دولت دست‌نشانده شوروی تلاشی خانه با خانه را آغاز کرد. حتی کسانی را که احتمال دخیل بودن آنها در این قیام وجود داشت می‌کشتند و گورهای دسته جمعی از پیکر شهدای این قیام پر شد.

یکی از دلایل به نتیجه نرسیدن این قیام نبود رهبری منسجم بود که تعداد افزایش شهدا و زخمی‌ها را در پی داشت اما درسی که مجاهدین از خیزش مردم این ولایت گرفتند ضرورت رهبری برای انسجام بیشتر مردم و رسیدن به هدف مشترک بود.

با این حال، قیام 24 حوت در هرات علاوه بر زمینه‌سازی قیام‌های بعدی، برداشته شدن نقاب کمونیسم و افشا شدن صورت حقیقی آن بود که با کشتار گسترده مردم نشان داد که شعارهای جامعه مردم سالار، بدون طبقه و مترقی آنان دروغی بیش نبوده است.

تشدید اعتراضات گسترده مردمی، رژیم کابل را بر آن داشت تا برای بقای خود دست به دامان شوروی شود و بدین ترتیب در 6 جدی سال 1358 چندین هزار از نیروهای ارتش سرخ با تجهیزات جنگی سنگین از جمله 100 دستگاه تانک T-60، طیارات جنگی میگ 21 و 23 و S-U، نفربرهای M-16 و 36 فروند چرخبال جنگی پیشرفته M-I24 خاک افغانستان را اشغال کردند.

با این حال اعزام نظامیان و تجهیزات سبک و سنگین جنگی بیشتر نیز نتوانست بر عقیده و روحیه استعمارستیزی مردم مسلمان افغانستان فایق آید و اشغال کشورمان توسط شوروی نیز مانند قدرت‌های پیش از آن دوام زیادی نیاورد.

سرانجام ارتش سرخ شوروی با متحمل شدن تلفات 50 هزار نفری و خسارت‌های سنگین مالی پس از 9 سال و 50 روز حضور در کشور بدون کوچک‌ترین دستاورد نظامی و سیاسی، مجبور به ترک خاک افغانستان شد.

موضوع : اخبار