اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس کمیته مصونیت از خبرنگاران افغانستان اعلام کرد که با کشته شدن 10 خبرنگار در نیمه اول سال 2016عیسوی ؛ این سال را به خشونت بارترین سال علیه خبرنگاران مبدل کرده است.
«نجیب الله شریفی» امروز دوشنبه در نشست مطبوعاتی در کابل اعلام کرد که در شش ماه اول سال جاری عیسوی 54 مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده که نسبت به سال گذشته عیسوی در این مدت 38 فیصد افزایش را نشان می دهد.
رییس کمیته مصونیت از خبرنگاران گفت که در شش ماه اول سال عیسوی گذشته 39 مورد خشونت علیه خبرنگاران به ثبت رسیده است.
شریفی افزود: دولت افغانستان مسئول بیشترین خشونت ها علیه خبرنگاران شناخته شده و گروه طالبان در رتبه بعدی قرار گرفته است اما از 10 خبرنگار کشته شده 9 نفر آنان را طالبان به قتل رسانده اند.
وی در پاسخ سوال خبرنگاری که پرسید مسئول قتل خبرنگار دهم چه کسانی هستند؛ گفت: مسئول قتل «زبیر خاکسار» خبرنگار افغان که بهار امسال در ولایت ننگرهار کشته شد معلوم نیست اما احتمال آن وجود دارد که این خبرنگار را طالبان کشته باشند.
شریفی گفت که موضع طالبان در مقابل خبرنگاران تغییر کرده و آنان خبرنگاران را تعقیب و هدف قرار می دهند که باعث نگرانی نهادهای مدافع خبرنگاران شده و یکی از علل اصلی افزایش خشونت علیه خبرنگاران تغییر موضع طالبان علیه خبرنگاران است.
وی از افزایش بدرفتاری علیه خبرنگاران زن در رسانه های افغانستان نیز شکایت کرد و گفت که در ولایاتی این کشور موارد بدرفتاری با خبرنگاران زن بیشتر است و همین علت باعث شده است که فعالیت خبرنگاران زن با رسانه ها فقط به شهرهای کلان محدود شود.
در حمله به کارمندان تلویزیون طلوع در کابل که 7 خبرنگار و کارمند این رسانه کشته شدند و 20 تن از آنان زخم برداشتند مسئولیت آن را طالبان پذیرفتند.
دو خبرنگار در حمله طالبان به نیروهای اردوی ملی در ولایت هلمند کشته شدند و یک خبرنگار نیز در ولایت ننگرهار که تعداد آنها به 10 نفر می رسند.
رییس کمیته مصونیت از خبرنگاران از دولت افغانستان خواست که طرز برخورد نیروهای امنیتی با خبرنگاران را به پروگرام آموزشی نیروهای امنیتی اضافه کند تا آنان بدانند که با خبرنگاران باید چگونه برخورد صورت گیرد و از خشونت علیه خبرنگاران جلوگیری شود.