اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

آيا دست هاي نامريي در کار است تا به پروسه صلح آسيب برسانند؟ آيا مرگ رهبري طالبان يک بازي سياسي است، تا به پرونده اين گروه خاتمه داده شود؟ از نظر بسياري از کارشناسان عمر سياسي طالبان به پايان رسيده است؛ لذا بايد نيروهاي جنگي طالبان به نحوي در چوکات يک گروه جديد سازماندهي گردد.

 

مرگ و زندگي ملا محمد منصور رهبر جديد و جنجالي طالبان هنوز در هاله از ابهام قرار دارد. اگرچه برخي مقامات حکومتي و منابع مستقل، خبر مرگ رهبر طالبان را تأييد مي کنند؛ اما طالبان اين خبر را شايعه خوانده و کشته شدن ملا اختر منصور را رد کرده اند. مرگ ملاعمر رهبرپيشين طالبان هم پس از دو سال فاش شد. اما اين بار قضيه فرق مي کند. گزارش ها از يک درگيري شديد ميان نيروهاي طالبان در کويته پاکستان به رسانه ها رسيده است و زخمي شدن ملا اختر منصور در جريان اين درگيري نيز گزارش شده است، در حال حاضر اختلاف در کشته شدن ملا اختر منصور مي باشد که اين مسأله به هر حال نمي تواند زياد از ديد رسانه ها دور بماند.

 

گذشته از اين مسأله، نفس درگيري ميان نيروهاي طالبان در شهر کويته پاکستان که سبب زخمي يا کشته شدن رهبري اين گروه مي گردد، نشان دهنده اوج خصومت و اختلاف در گروه طالبان مي باشد. ملا اختر پس از افشا شدن مرگ ملاعمر خود را رهبر گروه طالبان خواند، اما خانواده ملاعمر و تعدادي از رهبران طالبان با تعيين ملااختر منصور به حيث رهبري طالبان مخالفت کردند. اختلاف ميان دو جناح طالبان منجر به درگيري هاي خونين ميان طالبان شد که در يک مورد در ولايت زابل و ارزگان به کشته شدن ملا منصور دادالله انجاميد که از افراد مهم مخالف ملا اختر به حساب مي آمد. اکنون طرفداران ملا رسول گفته اند که حمله بر جان ملا اختر منصور به خاطر انتقام از ملا منصور دادالله صورت گرفته است. اگر چنين باشد، در آينده ما شاهد انتقام گيري ها و جنگ هاي زيادي ميان نيروهاي طالبان خواهيم بود.

 

اثر ديگر اين اختلافات بر روند صلح مي باشد. حکومت افغانستان با تلاش هاي زيادي که انجام داد، بالاخره پاکستان را راضي کرد، تا از نفوذش بر رهبران گروه طالبان استفاده کرده و آنها را بر سر ميز مذاکره با حکومت حاضر سازند. با تلاش کشور پاکستان اين مهم انجام شد و براي نخستين بار گفتگوهاي مستقيم ميان حکومت و گروه طالبان در پاکستان صورت گرفت. اين آغاز، اميدواري هاي زيادي را در ميان مردم افغانستان به وجود آورد. ولي افشا شدن مرگ ملاعمر و به وجود آمدن اختلاف ميان گروه طالبان، اين پروسه را در عمل به بن کشاند.

 

بسياري ها اميدوار بودند که به وساطت برخي مقامات ذينفوذ پاکستان، اختلافات ميان طالبان به زودي حل گردد؛ اما آغاز جنگ هاي مسلحانه ميان طالبان در افغانستان و بخصوص درگيري اخير آنها ثابت کرد که ترميم شکاف هاي به وجود آمده در صفوف طالبان به اين زودي ها و آساني ها ممکن نخواهد بود. اين رويداد دقيقا در زماني که دفتر طالبان در قطر بازگشايي مي شود و رهبران افغانستان و پاکستان پس از يکدوره تنش باهم ديدار و گفتگو مي کنند، پرسش هاي بسياري را خلق مي کند.

 

چرا هر باري که اميدواري ها براي آغاز مذاکرات جدي تر مي شود، رخدادهاي اين چنيني بر تمامي اميدواري هاي مردم خاک مي پاشد و دوباره مذاکرات صلح را به بن بست مي کشاند؟ چرا مرگ ملاعمر دوسال پنهان نگه داشته مي شود، اما زماني که مذاکرات سياسي ميان هيأت حکومت و گروه طالبان شروع مي شود، مرگ رهبر طالبان به صورت ناگهاني فاش مي شود؟

آيا دست هاي نامريي در کار است تا به پروسه صلح آسيب برسانند؟ آيا مرگ رهبري طالبان يک بازي سياسي است، تا به پرونده اين گروه خاتمه داده شود؟ از نظر بسياري از کارشناسان عمر سياسي طالبان به پايان رسيده است؛ لذا بايد نيروهاي جنگي طالبان به نحوي در چوکات يک گروه جديد سازماندهي گردد و رهبران ميانه روتر طالبان از طريق مذاکرات سياسي به حکومت بپيوندند. داعش و شبکه حقاني دو گروه موجودي اند که مي توانند نيروهاي طالبان را براي اهداف جنگي خود به کار گيرند و هم اکنون نيز تعداد زيادي از افراد طالبان به گروه داعش پيوسته است. پس ما بايد در آينده شاهد آغاز و پايان ديگري باشيم؟ در اين فرض چيزي که کاملا مفهوم خود را از دست مي دهد، کلمه صلح خواهدبود.