اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

آیا دست های نامریی در کار است تا به پروسه صلح آسیب برسانند؟ آیا مرگ رهبری طالبان یک بازی سیاسی است، تا به پرونده این گروه خاتمه داده شود؟ از نظر بسیاری از کارشناسان عمر سیاسی طالبان به پایان رسیده است؛ لذا باید نیروهای جنگی طالبان به نحوی در چوکات یک گروه جدید سازماندهی گردد.

 

مرگ و زندگی ملا محمد منصور رهبر جدید و جنجالی طالبان هنوز در هاله از ابهام قرار دارد. اگرچه برخی مقامات حکومتی و منابع مستقل، خبر مرگ رهبر طالبان را تأیید می کنند؛ اما طالبان این خبر را شایعه خوانده و کشته شدن ملا اختر منصور را رد کرده اند. مرگ ملاعمر رهبرپیشین طالبان هم پس از دو سال فاش شد. اما این بار قضیه فرق می کند. گزارش ها از یک درگیری شدید میان نیروهای طالبان در کویته پاکستان به رسانه ها رسیده است و زخمی شدن ملا اختر منصور در جریان این درگیری نیز گزارش شده است، در حال حاضر اختلاف در کشته شدن ملا اختر منصور می باشد که این مسأله به هر حال نمی تواند زیاد از دید رسانه ها دور بماند.

 

گذشته از این مسأله، نفس درگیری میان نیروهای طالبان در شهر کویته پاکستان که سبب زخمی یا کشته شدن رهبری این گروه می گردد، نشان دهنده اوج خصومت و اختلاف در گروه طالبان می باشد. ملا اختر پس از افشا شدن مرگ ملاعمر خود را رهبر گروه طالبان خواند، اما خانواده ملاعمر و تعدادی از رهبران طالبان با تعیین ملااختر منصور به حیث رهبری طالبان مخالفت کردند. اختلاف میان دو جناح طالبان منجر به درگیری های خونین میان طالبان شد که در یک مورد در ولایت زابل و ارزگان به کشته شدن ملا منصور دادالله انجامید که از افراد مهم مخالف ملا اختر به حساب می آمد. اکنون طرفداران ملا رسول گفته اند که حمله بر جان ملا اختر منصور به خاطر انتقام از ملا منصور دادالله صورت گرفته است. اگر چنین باشد، در آینده ما شاهد انتقام گیری ها و جنگ های زیادی میان نیروهای طالبان خواهیم بود.

 

اثر دیگر این اختلافات بر روند صلح می باشد. حکومت افغانستان با تلاش های زیادی که انجام داد، بالاخره پاکستان را راضی کرد، تا از نفوذش بر رهبران گروه طالبان استفاده کرده و آنها را بر سر میز مذاکره با حکومت حاضر سازند. با تلاش کشور پاکستان این مهم انجام شد و برای نخستین بار گفتگوهای مستقیم میان حکومت و گروه طالبان در پاکستان صورت گرفت. این آغاز، امیدواری های زیادی را در میان مردم افغانستان به وجود آورد. ولی افشا شدن مرگ ملاعمر و به وجود آمدن اختلاف میان گروه طالبان، این پروسه را در عمل به بن کشاند.

 

بسیاری ها امیدوار بودند که به وساطت برخی مقامات ذینفوذ پاکستان، اختلافات میان طالبان به زودی حل گردد؛ اما آغاز جنگ های مسلحانه میان طالبان در افغانستان و بخصوص درگیری اخیر آنها ثابت کرد که ترمیم شکاف های به وجود آمده در صفوف طالبان به این زودی ها و آسانی ها ممکن نخواهد بود. این رویداد دقیقا در زمانی که دفتر طالبان در قطر بازگشایی می شود و رهبران افغانستان و پاکستان پس از یکدوره تنش باهم دیدار و گفتگو می کنند، پرسش های بسیاری را خلق می کند.

 

چرا هر باری که امیدواری ها برای آغاز مذاکرات جدی تر می شود، رخدادهای این چنینی بر تمامی امیدواری های مردم خاک می پاشد و دوباره مذاکرات صلح را به بن بست می کشاند؟ چرا مرگ ملاعمر دوسال پنهان نگه داشته می شود، اما زمانی که مذاکرات سیاسی میان هیأت حکومت و گروه طالبان شروع می شود، مرگ رهبر طالبان به صورت ناگهانی فاش می شود؟

آیا دست های نامریی در کار است تا به پروسه صلح آسیب برسانند؟ آیا مرگ رهبری طالبان یک بازی سیاسی است، تا به پرونده این گروه خاتمه داده شود؟ از نظر بسیاری از کارشناسان عمر سیاسی طالبان به پایان رسیده است؛ لذا باید نیروهای جنگی طالبان به نحوی در چوکات یک گروه جدید سازماندهی گردد و رهبران میانه روتر طالبان از طریق مذاکرات سیاسی به حکومت بپیوندند. داعش و شبکه حقانی دو گروه موجودی اند که می توانند نیروهای طالبان را برای اهداف جنگی خود به کار گیرند و هم اکنون نیز تعداد زیادی از افراد طالبان به گروه داعش پیوسته است. پس ما باید در آینده شاهد آغاز و پایان دیگری باشیم؟ در این فرض چیزی که کاملا مفهوم خود را از دست می دهد، کلمه صلح خواهدبود.