اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

شنیده ها حاکی از آن است که پس از سفر رییس جمهور به آلمان و دریافت رشوه برای سرگردان کردن مجدد مهاجران مقیم در کمپ ها برای بازگشت به افغانستان فقیر و فاسد و ناامن، نوبت به سفر به سویدن برای تکرار این چرخه می رسد.

 

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور که کمر همت به بازگرداندن مهاجران به خاک افغانستان بسته است، پس از فراخواندن چندی پیش هموطنان سرگردان در کمپ های اروپایی به خانه، به برلین سفر کرد تا کار از محکم کاری عیبی پیدا نکند.

 

درحالی که پس از فراخواندن ارگ برای عودت داوطلبانه و بازگشت ارادی مهاجران پاسخ مورد انتظار حکومت دریافت نشد و این فراخوان با تظاهرات گسترده مردم ملکی مقیم افغانستان و مهاجران در اقصی نقاط جهان همراه گردید؛ سفر اشرف غنی به آلمان، حساسیت ویژه ای پیدا کرد.

 

بنابر گزارشات رسمی رسیده از دیدار آنگلا مرکل و محمد اشرف غنی در برلین، قرار بر این شده است که تمام مهاجران افغانستانی مقیم در خاک آلمان بلا استثنا به کشور بازگردانیده شوند؛ با این توجیه که کمک های آلمان متوجه 30 میلیون افغانستانی در خاک افغانستان باشد نه 3 هزار مهاجر.

 

گذشته از تمام مشکلات و موانع فراروی عودت مهاجران که جان و مال خود را به تاراج گذاشتند تا به امید زندگی بهتر و فردای روشن تر برای فرزندانشان در اروپا ساکن شوند، وضعیت امنیتی و معیشتی نابسامان و درحالت اضطرار افغانستان نیز جوابگوی چندین هزار عودت کننده نیست.

 

این درحالی است که جناب رییس جمهور به ازای بازگردانیدن و مهیا کردن مقدمات اخراج اجباری افغانستانی ها به خاک کشور، جیب خزانه و حکومت را از دالرها و یوروها انباشته می کند؛ پس به ازای هر آوارگی و بی خانمانی، هزاران انعام و مرحمتی به ارگ سرازیر می شود.

 

شنیده ها حاکی از آن است که پس از سفر رییس جمهور به آلمان و دریافت رشوه برای سرگردان کردن مجدد مهاجران مقیم در کمپ ها برای بازگشت به افغانستان فقیر و فاسد و ناامن، نوبت به سفر به سویدن برای تکرار این چرخه می رسد درحالی که هزاران مهاجر دیگر به امیدی رهسپار سویدن شده بودند باید خود را برای ناامیدی محض از سیاست خارجی اشرف غنی آماده کنند.

 

این درحالی است که بسیاری از بی کفایتی ها و ناشی گری های عبدالله و اشرف غنی در عرصه حکومتی مسبب سرازیر شدن بی سابقه افغانستانی ها از داخل کشور و نیز کشورهای همسایه به اروپا شده است و وضعیت اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی قلب آسیا نیز رو به وخامت است نه بهبود.

معامله بر سر مهاجران چه در کشورهای منطقه و چه در غرب، از دیرباز مورد بحث و مورد انتقاد مهاجران و آگاهان امور بوده است که تباهی آتیه مردم را به دست زیاده خواهان و فرصت طلبان ارگ نشین و حکومتی رقم زده است.

موضوع : اخبار