اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

انشعابی که هم اکنون در میان طالبان به وجود آمده به نحوی برنامه ریزی شده است. برنامه ریزی شده که هم اکنون طالبان چند گروه و جناح شوند.

 

ملا عبدالمنان نیازی معاون گروه انشعابی طالبان گفته است که اگر خارجی ها از افغانستان بروند ما با حکومت صلح خواهیم کرد. چندی قبل شماری از فرماندهان و اعضای گروه طالبان با انتخاب ملا اختر محمد منصور برای رهبری این گروه مخالفت کردند و با تشکیل گروه انشعابی، ملا رسول را به عنوان سرپرست انتخاب نمودند. اما آیا واقعا این گروه از طالبان تاثیری بر روی صلح در کشور خواهد داشت؟

 

محمد ناطقی تحلیلگر مسایل بین المللی در برنامه «بازنگاه» گفت: انشعابی که هم اکنون در میان طالبان به وجود آمده به نحوی برنامه ریزی شده است. برنامه ریزی شده که هم اکنون طالبان چند گروه و جناح شوند. اصل هدف هم این است که جنگ در افغانستان خاتمه پیدا نکند، خارجی ها و طالبان همچنان حریص و علاقمند به این هستند که جنگ ادامه پیدا کند. ماهیت جنگ در تفرقه و نفاق است. به طور مثال در سوریه و عراق گروه های افراط گرا بیش از هفتاد گروه هستند که هم با خود می جنگند و هم با دولت در ستیزه هستند. هر اندازه که طالبان انشعاب پیدا کنند مساله جنگ نیز شدت پیدا می کند و مساله صلح از بین می رود. آن وقت است که سردرگمی به وجو می آید که با چه کسانی صلح کنیم؟ یعنی آن کسی که بتواند جریان صلح را هدایت و رهبری کند یکی نیست. همین حالا هم مساله صلح بسیار پیچیده شده است. هدف این است که صلح افغانستان به بن بست برسد و به جایی نرسد.

 

وی تاکید کرد که با انشعاب گروه های طالبان صلح تقریباً غیر ممکن می شود و افزود: با این شرایط اگر ما بخواهیم همه این گروه ها را پیدا کنیم وقت زیادی می گیرد و در واقع صلح با همه آنها غیر ممکن است. اگر بخواهیم همه گروه ها را پیدا کنیم باید با القاعده، داعش، گروه حقانی و چند گروه دیگر را پیدا کنیم و مذاکره کنیم.

 

ناطقی در خصوص جنگ های افغانستان گفت: جنگ در افغانستان ریشه های بیرونی و عوامل منطقه ای و فرامنطقه ای دارد. شبکه های استخباراتی خارجی در پس پرده های آن جریان دارد. متاسفانه حالا صلح در افغانستان بسیار سخت شده است، به این دلیل که جنگ ها در اینجا بسیار پراکنده و چند دسته شده است.

 

وی ادامه داد: علاوه بر آن طالبان در میان مردم مسایل قومی را نیز دامن زده اند. هر کسی یک پرچم بلند می کند و ادعای دفاع و رهبری از آن قوم می کند و این مساله نیز باعث اختلافات عمیق در میان مردم می شود. این عامل عامل بومی است اما عامل اصلی تفرقه عامل استخباراتی و بیرونی است. آنها برای اینکه منافع خود را در جنگ افغانستان اختلاف و پراکندگی تعریف کرده اند، این گروه ها را ایجاد کرده اند و اقوام و اشخاص را به جان هم می اندازند.

 

تحلیلگر مسایل بین المللی در خصوص صلح در کشور گفت: ما صلح را به عنوان یک استراتژی قبول داریم و به هر قیمتی هست باید در افغانستان بیاید اما مشکل در این جا است که هم اکنون صلح بسیار مشکل شده و مخاطب اصلی که ما با آن مذاکره می کردیم با این انشعابات گم شده است. هر کدام از این گروه هایی که در افغانستان مشغول جنگ هستند حامیان خارجی دارند و حامیان خارجی آنها برایشان برنامه ریزی می کنند. خارجی ها هم که صلح را در افغانستان نمی خواهند. آنها مطابق با اهدافشان جنگ را تشدید می کنند تا بتوانند به این اهداف برسند. خارجی ها فقط ادعا می کنند که خواستار صلح در اینجا هستند. گروه های جنگی که در کشورهای دیگر مانند عراق و سوریه، یمن و لیبی هم وجود دارند همه حامیان خارجی و غربی دارند.

 

موضوع : اخبار