اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نیروهای امنیتی ما در جنگ ها به خصوص در جنگ قندوز قهرمانانه می جنگیدند. در مسایل قندوز ضعف های مدیریتی باعث سقوط این شهر شده است، نه ضعف نیروهای امنیتی، اردو و پولیس.

 

وزیر داخله اعلام کرده است که سقوط قندوز به دلیل قوت دشمن نیست بلکه به خاطر ضعف نیروهای امنیتی ما است. این در حالی است که آمریکا ادعای کمک مالی و آموزشی به نیروهای امنیتی ما می کند و با خروج نیروهایش با امضای پیمان امنیتی تمویل مالی وآموزش را برعهده گرفته است. آیا واقعاً نیروهای ما ضعیف هستند آیا این عامل باعث سقوط قندوز شده است؟ اگر نیروهای ما ضعیف هستند پس حکومت افغانستان و آمریکا چه کار می کنند؟

 

ریحانه آزاد عضو مجلس نمایندگان در برنامه «نگرش» گفت: نیروهای امنیتی ما در جنگ ها به خصوص در جنگ قندوز قهرمانانه می جنگیدند. در مسایل قندوز ضعف های مدیریتی باعث سقوط این شهر شده است، نه ضعف نیروهای امنیتی، اردو و پولیس. حکومت سیاستی شفاف در مقابل دشمن ندارد و همین هم باعث می شود که نیروهای ما با سردرگمی مواجه شوند و ندانند چه وقت باید عملیات انجام دهد و چه وقت عملیات نکنند. اینها همه ناشی از سیاست های کج دار و مریض حکومت در برابر طالبان است.

 

وی در خصوص کشتار طالبان در شهر قندوز عنوان کرد: مردم افغانستان بایداز سقوط قندوز درس بگیرند و در کنار نیروهای امنیتی خود بایستند. چراکه طالبان به هیچ قوم،هیچ زبان و مذهبی از مردم رحم نکردند و همه را کشتند و به تاراج بردند. مردم باید بدانند که هر طور شده باید از خاک خود دفاع کنند و به امید هیچ کس دیگری نباید باشند. طالب هم هیچگاه نمی تواند دوست و برادر ما باشد.

 

بانو آزاد عدم مدیریت صحیح بخش های امنیتی را یکی از عوامل سقوط قندوز دانسته و گفت: ضعف های مدیریتی کشور ما هم در مرکز و هم در ولایت ها وجود دارد. مسوولان امنیتی در کابل و در ولایت ها کم کاری ها و اهمال هایی کردند تا قندوز سقوط کرد. متاسفانه والی قندوز هنگامی که جنگ در قندوز شدت یافت، گریخت و به کشورهای اروپایی رفت. این کارها نباید بی جواب بماند. آنها باید به میز محاکمه کشانده شوند و به سزای خود برسند.

 

وی سقوط قندوز را درسی برای مردم و حکومت می داند و می گوید: حکومت باید از سقوط قندوز درس بگیرد و دست امنیت ملی را باز بگذارد تا مستقلانه تصمیم بگیرند و از عملیات در برابر دشمن جلوگیری نکنند. دو رهبر حکومت باید به خود تکانی دهند و سیاست های خود را اصلاح کنند. بزرگان و شخصیت های این ملک را در نظر بگیرند و با آنها مشورت کنند. تا بتوانند یک حکومت خوب را بسازند که مردم در آن امنیت داشته باشند. امنیت را هرچه سریعتر به کشور بازگردانند چرا که در صورت ادامه این وضع مردم تحمل نخواهند کرد و علیه آنها به پا خواهند خاست.

 

این نماینده مجلس، معتقد است همه کشورها باید در از بین بردن تروریست ها از افغانستان نقش داشته باشند و افزود: نیروهای امنیتی ما که در برابر تروریست ها می جنگند نه تنها از افغانستان دفاع می کنند، بلکه از تمامی کشورهای دنیا دفاع می کنند. کشورهای دنیا باید این موضوع را درک کنند. اگر نیروهای امنیتی ما با این تروریست ها نجنگند، فعالیت های تروریست ها به همه کشورهای همسایه سرایت کرده و منافع تمام کشورها را مورد تهدید قرار می دهند. چنانچه حالا تاجیکستان از ناآرام شدن مرزهای خود هراسان است. این تروریست ها تروریست های بین المللی هستند. ما مدیون هیچ کشوری که به ما کمک می رسانند، نیستیم.هر کشوری که کمکی به کشور ما می کند به خاطر منافع ملی خودش است نه به خاطر ما. این دوازده میلیون دالری که آنها کمک می کنند و همیشه چوب کرده و بر سر ما می زنند در برابر کاری که نیروهای امنیتی ما برای آنها می کنند هیچ چیز نیست. این دوزاده میلیون دالر هم به نام کمک به نیروهای امنیتی فرستاده می شوند اما در واقعیت چیز دیگری است. چرا که می بینیم، نیروهای امنیتی ما در اکثر جنگ ها به خاطر گرسنگی و کمبود امکانات از پا در می آیند و مجبور به عقب نشینی می شوند.

 

وی در پایان افزود: جنگ به این شدت در کشور ما جریان دارد و ما هنوز وزیر دفاع نداریم، اگر رهبران ما واقعا می خواهند کشور از این وضعیت بیرون آید، باید هرچه سریعتر وزیر دفاع را مشخص کنند. هرچه زودتر باید سیاست خارجی خود را تدوین کنند و کشورهای دنیا و منطقه را با خود همنوا بسازند تا بر پاکستان تحریم اقتصادی ایجاد کنند. چرا که تا لانه تروریست از بین برده نشود این جنگها همچنان ادامه خواهد داشت. گزارش ها نشان می دهد که پاکستان حتی گروه های داعش را از بندر گوادر عبور می دهد. داعش فقط دشمن مردم افغانستان نیست بلکه دشمن کشورهای زیادی است. خوب است آنها هم برای از بین بردن تروریست برنامه هایی داشته باشند. آمریکا که امروز هم پیمان امنیتی ما محسوب می شود چرا هیچکاری برای این اوضاع افغانستان نمی کند؟ چرا اجازه می دهد که تروریست ها این کشور را از بین ببرند و وی فقط ادعای حمایت از افغانستان کند؟