اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نخست وزیر ترکیه به تازگی اعلام کرده است این کشور در کنار عربستان سعودی و یک کشور دیگر عملیات مبارزه با تروریسم را در سوریه آغاز خواهد کرد.

 

خبرنگار الجزیره در آنکارا درباره این خبر گفته است: این برای نخستین بار است که به صورت علنی درباره طرحی سخن گفته می شود که به نظر می رسد قبل از این به صورت سری در جریان بود.

 

وی ادامه داده است: به نظر می رسد این طرح شامل دو بخش است. بخش اول اطلاعاتی و جمع آوری معلومات با همکاری عربستان سعودی و کشورهای دیگر است.

 

بخش دوم نیز شامل عملیات هایی علیه گروه های تروریستی موجود در مرزهای سوریه است که نیازمند پوشش هوایی است.

 

پیش از این نیز وزیر خارجه قطر از احتمال عملیات مشترک نظامی قطر، عربستان سعودی و ترکیه در خاک سوریه خبر داده بود.

 

با سخنان جدید نخست وزیر ترکیه مشخص می شود کشور سوم در این ایتلاف، قطر باشد.

 

به نظر می رسد منطقه خاورمیانه در حال شکل گیری ائتلاف نظامی جدیدی با مشارکت قطر، ترکیه و عربستان سعودی است.

 

هدف ایتلاف:

هدف از این ایتلاف نظامی جدید نیز حمایت از منافع این سه کشور در ارتباط با سوریه است. آنها قصد دارند با افزایش حمایت های متنوع و در راس آنها تسلیحاتی از مخالفان بشار اسد رییس جمهوری سوریه، گزینه برکناری وی از قدرت را به هر شکل ممکن عملی کنند.

 

آنکارا، ریاض و دوحه نگرانی دارند با گسترش عملیات های مسلحانه گروه داعش در کشورهای اروپایی، غرب برخورد با داعش را بر برکناری اسد از قدرت اولویت بداند و تا اطلاع بعدی بحث سرنوشت اسد را به کناری واگذار کند.

 

احتمالا این ایتلاف نظامی در برابر ایتلاف نظامی دیگری با حضور ایران، عراق، سوریه، حزب الله لبنان و روسیه تشکیل شده است.

 

روابط قطر – ترکیه:

هم اکنون روابط ترکیه با قطر به بالاترین سطح ممکن رسیده است و سران دو کشور بارها سفر دوجانبه انجام داده اند.

 

قطر در ردیف کشورهایی قرار دارد که اردوغان تاکنون بیشترین تعداد سفرهای خارجی خود را به آنها انجام داده است.

 

ترکیه وقطر هر دو از اخوان المسلمین در مصر حمایت می کنند؛ هر دو خواهان کناره گیری بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از قدرت هستند و هر دو از عملیات نظامی روسیه در سوریه ناراضی اند.

 

امیر قطر هم سفر از پیش برنامه ریزی شده خود را به مسکو به همین دلیل لغو کرد.

قطر و ترکیه در برابر اکثر موضوعات منطقه ای نیز موضع مشابه دارند.

 

علاوه بر این قطر و ترکیه پیمان نظامی – امنیتی مشترک امضا کرده اند که براساس آن ارتش ترکیه می تواند در شرایطی در قطر مستقر شود.

 

روابط عربستان سعودی با قطر و ترکیه:

درباره روابط عربستان سعودی با قطر و ترکیه نیز باید گفت پس از مرگ ملک عبدالله و آغاز به کار پادشاه جدید یعنی ملک سلمان، او تلاش می کند با هدف یکپارچه سازی کشورها در برابر ایران، اختلافات با ترکیه و قطر را به کناری نهد و براشتراکات تاکید کنند.

 

قبل از این عربستان سعودی و ترکیه بر سر کودتا علیه محمد مرسی و سرکوب اخوان المسلمین در مصر با اختلاف شدیدی روبه رو شدند. ریاض از کودتای جنرال سیسی در مصر حمایت می کرد و آن را انقلاب مردمی دانست اما آنکارا ضمن محکومیت کودتا، اسرکوب اخوان المسلمین ناراضی است.

 

با این حال ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی تلاش کرد برخلاف پادشاه قبلی یعنی ملک عبدالله، تنش ها با اردوغان و ترکیه را کاهش دهد و دو کشور را در جبهه مقابله با ایران، متحد کند.

 

درباره قطر نیز روند مشابهی طی شد. ریاض و دوحه بر سر موضوع مصر و اخوان المسلمین، ایران و لبنان اختلاف شدید دارند. قطر خود را رقیبی برای عربستان سعودی می داند و به صورت سنتی تلاش می کند برخلاف سیاست های سعودی در منطقه حرکت کند اما ملک سلمان تصمیم گرفت با پایین کشیدن فتیله اختلافات با آل ثانی (خانواده حاکم بر قطر) دوحه را به جبهه مقابل ایران جذب کند.

 

در نتیجه قطر در عملیات هوایی ائتلاف نظامی سعودی در یمن مشارکت و به این کشور، نیروی زمینی اعزام کرد. ترکیه نیز از عملیات ائتلاف سعودی در یمن حمایت کرده است.

 

عربستان سعودی و قطر به صورت ضمنی از ترکیه در رویارویی اخیر مسکو و آنکارا حمایت کرده اند. به تازگی ارتش ترکیه یک فروند جنگنده روسیه را در مرز سوریه سرنگون کرد و اختلاف شدیدی را میان دو طرف ایجاد شد.