اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بازی افغانستان بازی منطقه ای نیست، رییس جمهور باید این موضوع را درک کند. افغانستان مستثنی از این فتنه کره زمین نیست. امروز از شرق آفریقا، ازلیبی تا عراق و سوریه خون ها ریخته می شود. جنگ های افغانستان هم مستثنی از عراق و سوریه نیست.

 

 

رییس جمهور به قندوز رفت و همان افرادی را که چندی قبل تقدیر کرده بود برکنار کرد و وعده داد که قضایای قندوز را پیگیری نماید. این کار رییس جمهور به چه معنا است؟ در پشت پرده سقوط قندوز چه چیزهایی نهفته است؟

 

عبدالودود پیمان عضو مجلس نمایندگان دربرنامه «خط کابل» گفت: سفر رییس جمهور به قندوز گامی مثبت و قابل قدر است اما امیدواریم که ایشان به حرف های افراد غرضمند در منطقه و برخی مشاورین بیرونی عمل نکنند و با دقت، تامل، درایت و کفایت اشخاصی را که انتخاب می کنند، گزینش کنند و شایستگی آنان را در نظر بگیرند. اگر این اتفاق نیفتد و بازهم قضایا گروهی، کمپاینی و سیاسی شود، سفرش به هدر خواهد رفت و بی باوری مردم به وی افزایش خواهد یافت و مصیبت قندوز درگیر سایر ولایات در سال آینده خواهد شد.

 

وی ادامه داد: اشرف غنی چند وقت پیش از روی احساسات همین افرادی را که برکنار کرده است، در قندوز تقدیرکرده بود اما امروز متوجه شده است که اشتباه کرده و امروز که آنها را برکنار کرده انگار به اشتباه خود پی برده است، گام خوبی را برداشته و قابل تقدیر است.

 

پیمان در خصوص بی کفایتی مسوولان در قندوز بیان داشت: قبل از اینکه قندوز سقوط کند همه از آن خبر می دادند که قندوز در حال سقوط است. همین حالا هم برخی از افراد دشمن به ارگان های دولتی این شهر نفوذ کرده اند و برخی از مسوولان قندوز با طالبان همکار بوده اند. از والی قندوز سوال شد که چرا قندوز را در این حالت رها کردی؟ جواب داده است که اوضاع را به مرکز گزارش دادم و به رخصتی رفتم. از رییس امنیت سوال شد که چرا در این حالت قندوز را رها کردی؟ جواب داده است، می خواستم یک سلسله اسناد را به مرکز ببرم. همه می فهمند که در یک نقطه وقتی حالت اضطرار به وجود می آید، والی حق ندارد رخصت بگیرد، رییس امنیت نباید از آن محل خاجر شود، تا موضوع به نتیجه نرسد اما این مسوولان بی کفایت ما این کار را کردند و باعث سقوط قندوز شدند.

 

وی ادامه داد: در این اواخر ریاست امنیت ذخیره گاه سلاح و مهمات شده بود. وزارت دفاع و وزارت داخله را هم رییس امنیت اداره می کرد. تفنگچه و سلاح های مهم را هم در آنجا جابه جا کردند. وی هم پشت به دولت کرده و با دشمن همکاری کرد. همه افراد خاین در یک توطئه بزرگ پشت پرده دست داشتند.

 

وی در خصوص دست داشت کشورهای غربی در جنگ های افغانستان گفت: داعش امروز چاه های نفت عراق را گرفته است و روزانه میلیون ها بشکه نفت صادر می کند. آمریکا، انگلیس و فرانسه این موضوع را می بینند اما کاری در برابر آن انجام نمی دهند. افغانستان پانزده سال در آتش جنگ سوخت اما تا زمانی که به خود آمریکا حمله صورت نگرفت. آنها تصمیم نگرفتند که به دنبال اسامه بن لادن در افغانستان باشند. در حالیکه در جنگ بین دو قدرت، مردم افغانستان سه میلیون شهید دادند تا جلو کمونیسم را در کوه های مرتفع هندوکش هندوستان رابگیرند، اگر کمونیسم به بحر هند می رسید، آمریکا محاصره شده بود و قصر سفید در لرزه بود.

 

این نماینده مجلس در خصوص جنگ های افغانستان اظهار کرد: بازی افغانستان بازی منطقه ای نیست، رییس جمهور باید این موضوع را درک کند. افغانستان مستثنی از این فتنه کره زمین نیست. امروز از شرق آفریقا، ازلیبی تا عراق و سوریه خون ها ریخته می شود. جنگ های افغانستان هم مستثنی از عراق و سوریه نیست. همه این جنگ ها از یک جا تمویل می شوند. سقوط قندوز هم بحث ملی ندارد، بلکه بحث بین المللی دارد و این کاملاً روشن است. این حوادثی که در افغانستان رخ می دهد، حوادث داخلی افغانستان نیست. جنگ، جنگ داخلی و قومی افغانستان نیست. افغانستان و بحران آن ناشی از تاثیر وضعیتی است که در کشورهای منطقه و اطراف ما وجود دارد. کشورهایی که امروز به افغانستان، عراق و سوریه آمده اند و ادعای جنگ با تروریست را می کنند صادق نیستند. جنگی هم که در افغانستان روان است جنگ با تروریست نیست. در پشت این جنگ اهداف دیگری وجود دارد. مهار آن هم از توان داکتر عبدالله و اشرف غنی بیرون است. آنها هر کاری که می کنند به اختیار خود انجام نمی دهند، معاش آنها، حتی تیل موتر ها و تیل طیاره هایشان از جای دیگر تمویل می شود. سقوط ولایت ها در افغانستان و اتفاقات آن توطیه بزرگ جهانی است. سکوت رهبران حکومت هم به این دلیل است که آنها از همین خارجی ها حمایت می شوند پس نمی توانند علیه آنها حرف بزنند.