اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

از سال ۱۹۸۱ که برای نخستین بار ویروس اچ. آی. وی شناسایی شد، تا کنون بیش از سی و هفت ملیون نفر در سراسر جهان به دلیل ابتلا به این مرض از بین رفته است. ایدز یک مرض کشنده، خطرناک و ساری است که از طریق خون و آمیزش جنسی از فرد آلوده به سایر افراد سرایت می کند.

 

ساری بودن ویروس اچ. آی. وی و غیر قابل درمان بودن مرض ایدز از یک سو و افزایش زمینه های سرایت این ویروس از طریق خون های آلوده، روابط آزاد جنسی و از مادر مبتلا به جنین از سوی دیگر، خطرافزایش این مرض را بیشتر کرده است. از این رو سازمان صحی جهان تدابیر گسترده ای را برای پیشگیری، جلوگیری از گسترش این بیماری و نیز پیدا کردن راههای درمان آن روی دست گرفته است. کوشش های بین المللی برای مبارزه با ایدز در سال های اخیر دارای نتایج خوب و امیدوار کننده ای بوده است. جهان در عرصه پیشگیری از ابتلا به مرض ایدز، نحوه برخورد با بیماران و کاهش سرایت ویروس اچ. آی. وی از فرد مبتلا به افراد دیگر، به پیشرفت های شگفت انگیزی دست یا فته است. طوری که در پانزده سال اخیر نزدیک به هشت ملیون نفر از این مرض نجات داده شده اند.

 

وقتی مرض ایدز درمان قطعی نداشته باشد؛ پس مهمترین مسأله برای جلوگیری از گسترش این مرض، اقدامات پیشگیرانه است که از طریق آگاهی دهی به اعضای جامعه و فراهم کردن امکانات و تسهیلات لازم برای آنها فراهم می شود. در هر کشوری که آگاهی دهی در این زمینه خوبتر و امکانات و تسهیلات لازم بیشتر بوده، گامهای بلندتری در راستای جلوگیری از ابتلا به بیماری ایدز نیز برداشته شده است. در هر کشوری که مردم در این زمینه آگاهی کمتری داشته و یا امکانات بهداشتی در آن کشور به حد استندرد نبوده، آمار ایدز رو به افزایش بوده است.

 

در افغانستان اگرچه به خاطر حاکمیت فرهنگ دینی و سنتی که سبب کاهش آمار روابط نا مشروع جنسی در کشورمی شود، بیماری ایدز رشد قابل ملاحظه ای نداشته است؛ اما واقعیت های چند سال اخیر در کشور که سبب افزایش روابط نامشروع جنسی میان زن و مرد و رواج همجنسگرایی در برخی مناطق گردیده و پدیده مهلک فقر، بیکاری و پایین بودن سطح سواد و دانش عمومی که مسأله اعتیاد به مواد مخدر را به یک بحران اجتماعی تبدیل کرده است؛ زنگ خطر افزایش مرض ایدز را در سال های آینده به صدا در آورده اند. رعایت نکردن مسایل بهداشتی در تماس های جنسی، استفاده از سرنگ های آلوده و به کارگیری وسایل طبی غیر بهداشتی و نامطمین در معاینه خانه ها، کلنیک ها و شفاخانه ها از عوامل مهم گسترش ویروس اچ. آی. وی در افغانستان به شمار می آید. امسال سازمان ملل سال ۲۰۳۰ م. را سال پایان مرض ایدز اعلام کرده است. افغانستان به عنوان عضو این سازمان تعهد سپرده تا آن زمان این کشور را از مرض ایدز پاک کند؛ بنابراین وزارت صحت عامه بجای ارایه آمار بایستی با همکاری سایر وزارت خانه ها و از جمله وزارت معارف، تحصیلات عالی، حج و اوقاف، وزارت مبارزه با مواد مخدر، کار و امور اجتماعی و… راهکارهای مؤثری را برای پیشگیری، تشخیص و درمان مبتلایان به بیماری ایدز جستجو کنند.

 

اگرچه آمارهای موجود تثبیت ایدز در کشور در حال حاضر نگران کننده به نظر نمی رسد؛ اما با توجه به این که ممکن است آمار واقعی مبتلایان بسیار بیشتر از دوهزار نفر باشد و با توجه به این که مبتلایان به ایدز در سایر کشورها همه ساله کاهش می یابد؛ اما در افغانستان به دلیل نبود استراتژی و برنامه، امکانات و فراهم بودن زمینه های ابتلا به این بیماری، متأسفانه آمار مبتلایان سال به سال افزایش را نشان می دهد. چنانچه پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۲۰ م. مبتلایان به ایدز در افغانستان به هشت هزار نفر برسد. رشد روز افزون این بیماری است که سبب نگرانی مردم افغانستان و سازمان های بین المللی مبارزه با ایدز می گردد.

موضوع : اخبار