اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

از سال 1981 که براي نخستين بار ويروس اچ. آي. وي شناسايي شد، تا کنون بيش از سي و هفت مليون نفر در سراسر جهان به دليل ابتلا به اين مرض از بين رفته است. ايدز يک مرض کشنده، خطرناک و ساري است که از طريق خون و آميزش جنسي از فرد آلوده به ساير افراد سرايت مي کند.

 

ساري بودن ويروس اچ. آي. وي و غير قابل درمان بودن مرض ايدز از يک سو و افزايش زمينه هاي سرايت اين ويروس از طريق خون هاي آلوده، روابط آزاد جنسي و از مادر مبتلا به جنين از سوي ديگر، خطرافزايش اين مرض را بيشتر کرده است. از اين رو سازمان صحي جهان تدابير گسترده اي را براي پيشگيري، جلوگيري از گسترش اين بيماري و نيز پيدا کردن راههاي درمان آن روي دست گرفته است. کوشش هاي بين المللي براي مبارزه با ايدز در سال هاي اخير داراي نتايج خوب و اميدوار کننده اي بوده است. جهان در عرصه پيشگيري از ابتلا به مرض ايدز، نحوه برخورد با بيماران و کاهش سرايت ويروس اچ. آي. وي از فرد مبتلا به افراد ديگر، به پيشرفت هاي شگفت انگيزي دست يا فته است. طوري که در پانزده سال اخير نزديک به هشت مليون نفر از اين مرض نجات داده شده اند.

 

وقتي مرض ايدز درمان قطعي نداشته باشد؛ پس مهمترين مسأله براي جلوگيري از گسترش اين مرض، اقدامات پيشگيرانه است که از طريق آگاهي دهي به اعضاي جامعه و فراهم کردن امکانات و تسهيلات لازم براي آنها فراهم مي شود. در هر کشوري که آگاهي دهي در اين زمينه خوبتر و امکانات و تسهيلات لازم بيشتر بوده، گامهاي بلندتري در راستاي جلوگيري از ابتلا به بيماري ايدز نيز برداشته شده است. در هر کشوري که مردم در اين زمينه آگاهي کمتري داشته و يا امکانات بهداشتي در آن کشور به حد استندرد نبوده، آمار ايدز رو به افزايش بوده است.

 

در افغانستان اگرچه به خاطر حاکميت فرهنگ ديني و سنتي که سبب کاهش آمار روابط نا مشروع جنسي در کشورمي شود، بيماري ايدز رشد قابل ملاحظه اي نداشته است؛ اما واقعيت هاي چند سال اخير در کشور که سبب افزايش روابط نامشروع جنسي ميان زن و مرد و رواج همجنسگرايي در برخي مناطق گرديده و پديده مهلک فقر، بيکاري و پايين بودن سطح سواد و دانش عمومي که مسأله اعتياد به مواد مخدر را به يک بحران اجتماعي تبديل کرده است؛ زنگ خطر افزايش مرض ايدز را در سال هاي آينده به صدا در آورده اند. رعايت نکردن مسايل بهداشتي در تماس هاي جنسي، استفاده از سرنگ هاي آلوده و به کارگيري وسايل طبي غير بهداشتي و نامطمين در معاينه خانه ها، کلنيک ها و شفاخانه ها از عوامل مهم گسترش ويروس اچ. آي. وي در افغانستان به شمار مي آيد. امسال سازمان ملل سال 2030 م. را سال پايان مرض ايدز اعلام کرده است. افغانستان به عنوان عضو اين سازمان تعهد سپرده تا آن زمان اين کشور را از مرض ايدز پاک کند؛ بنابراين وزارت صحت عامه بجاي ارايه آمار بايستي با همکاري ساير وزارت خانه ها و از جمله وزارت معارف، تحصيلات عالي، حج و اوقاف، وزارت مبارزه با مواد مخدر، کار و امور اجتماعي و… راهکارهاي مؤثري را براي پيشگيري، تشخيص و درمان مبتلايان به بيماري ايدز جستجو کنند.

 

اگرچه آمارهاي موجود تثبيت ايدز در کشور در حال حاضر نگران کننده به نظر نمي رسد؛ اما با توجه به اين که ممکن است آمار واقعي مبتلايان بسيار بيشتر از دوهزار نفر باشد و با توجه به اين که مبتلايان به ايدز در ساير کشورها همه ساله کاهش مي يابد؛ اما در افغانستان به دليل نبود استراتژي و برنامه، امکانات و فراهم بودن زمينه هاي ابتلا به اين بيماري، متأسفانه آمار مبتلايان سال به سال افزايش را نشان مي دهد. چنانچه پيش بيني مي شود که تا سال 2020 م. مبتلايان به ايدز در افغانستان به هشت هزار نفر برسد. رشد روز افزون اين بيماري است که سبب نگراني مردم افغانستان و سازمان هاي بين المللي مبارزه با ايدز مي گردد.

موضوع : اخبار