اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از افزایش ناامنی ها در کشور و سقوط قندوز رهبران جهادی، شورای جهادی را ایجاد کردند و حالا می خواهند گروه مقاومت را به خاطر مقابله با هراس افکنان در کشور ایجاد نمایند. گزارش هایی وجود دارد که تعدادی از رهبران جهادی در این مورد با رییس جمهور نیز صحبت نموده اند. آیا وجود این گروهها تاثیری در بهتر شدن اوضاع جنگ خواهد داشت؟ آیا با تشکیل این گروها یکپارچگی در جنگ از دست نخواهد رفت؟

 

بلقیس روشن عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: تاریخ افغانستان نشان می دهد که هیچگاه خارجی ها حامیان واقعی آنها نبوده اند. هر فردی در هر کشوری علاقمند به حفظ تمامیت ارضی کشورش است. بنابراین هر فردی که تفنگ بردارد می تواند از خاک خود دفاع کند اما اینها باید کسانی باشند که به نام گروه مقاومت دوم و اتحاد مجاهدین و … مرتکب جنایت نشده باشند. متاسفانه اکثر کسانی که گروه های مقاومت را تشکیل داده اند، کسانی هستند که حتی کودکان افغانستان آنها را می شناسند. چرا که آنها یک دوره را گذرانده اند و کارهای بسیار ناشایست خود را به مردم نشان داده اند.

 

وی مقاومت مردم را امری پسندیده قلمداد کرده و افزود: هر کسی در مقابل طالبان سلاح بردارد، قابل قدر است اما این به شرطی است که پرونده گذشته خود را سیاه نکرده باشد. یعنی نوکر پاکستان نبوده باشد. چرا که اگر اینطور باشد علیه پاکستان هم کاری نخواهد کرد. اینها نباید کسانی باشند که همه مردم، داستان های فساد و دزدی های آنها را در حکومت گذشته شنیده باشند. همین افراد هستند که مردم را به ترس می اندازند تا یک بار دیگر، افغانستان را یک گودال نسازند که از گذشته هم بدتر شود.

بانو روشن معتقد است اگر گروه های تشکیل شده مقاومت به جنگ سالاری های گذشته ادامه دهند اوضاع افغانستان بهتر نخواهد شد و گفت: این شورایی از مجاهدین که برای جنگ قندوز بسیج شده اند، اگر مستقلانه و برای مردم عمل کردند و جنگیدند که ارمغان امنیت را می آورند ولی اگر قرار باشد مانند برخی سالهایی گذشته برای بادارانی از کشورهای خارجی کار کنند. اوضاع از این هم بدتر خواهد شد. اگر بخواهند جنگ سالاری کنند و از راه جنگ نان به دست آورند هیچ فایده ای به حال مردم نخواهد داشت.

این عضو پیشین سنا، تشکیل گروه ها را توسط برخی فرماندهان برای نفع خودشان دانسته و اظهار کرد: برخی از همین فرماندهان و افرادی که برای قندوز، شورا تشکیل داده اند کسانی هستند که هم در عرصه امنیتی و هم در عرصه اداری قدرت داشته اند. آنها همان کسانی بوده اند که خواستند قندوز سقوط کند تا دوباره قدرت توسط جنگ به دست آنها بیفتد. همین ها بودند که افغانستان را به آمریکا فروختند. سیاف، محقق، خلیلی و عطانور و همه و همه در امضای پیمان امنیتی و سپردن افغانستان به آمریکا دست داشتند. همین هایی که حالا ادعای جنگ می کنند تا امنیت را به افغانستان بیاورند. هر کدام نیروهایی راتشکیل داده اند و در جای جای افغانستان فعالیت می کنند. بدون اینکه هیچ نفعی به مردم برسد. آنها برای حفظ قدرت خود جنگ می کنند و در این راه مردم بیچاره کشته می شوند.

وی روسای جمهور را در دوره گذشته و این دوره نوکران کشورهای غربی دانسته و گفت: کرزی و اشرف غنی هم افرادی بودند که چهارده سال به خوبی نوکری آمریکا را کردند. این رییس های جمهور بیشترین صلاحیت ها و قدرت ها را در کشور به همین افرادی دادند که همه نوکران انگلیس و آمریکا بودند. اینها همه خدمت به آمریکایی کردند که در اینجا پایگاه های جنگی خود را ساخته است. اینها کسانی هستند که صدا بلند می کنند و با زبان درازی های خود سعی در فریب مردم دارند. این زبان درازی ها هم برای این است که بادارانشان از جمله آمریکا تهدیدشان می کند که اگر برایشان کار نکنند هر لحظه امکان دارد پرونده شان را برای مردم افشا کند و رسوایشان سازد. پس این گروه ها و شوراهایی که به نام مقاومت تشکیل می شود برای مردم و حفاظت از جان آنها نیست بلکه فقط خوش خدمتی به اربابانشان و حفظ قدرت خودشان است.

موضوع : اخبار