اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

شورای عالی صلح یا همان شورای صلح یا به عبارتی شواری ناکارآمد صلح، عنوانی است که کاملا نمادین و بدون هیچ یک از مولفه های تعریف شده برای کارایی و عملی بودن اهداف، گذاشته شد بر روی عده ای گماشته و فرمایش شده که از ارگ و دیگر نهادهای دولتی بازمانده بودند.

 

به زودی، برهان الدین ربانی و برخی دیگرانی که سنگ بنای این شورا را نهاده بودند دریافتند که چیزی با عنوان و خط مشی صلح با طالبان وجود خارجی ندارد و یا استعفا دادند یا ترور شدند یا ماندند و سکوت کردند که چگونه با افکار عمومی بازی می شود.

 

اما نه اکنون و نه اینجا قصد واگویی مکررات و بدیهیات را نداریم بلکه برآنیم تا ازمنظر دیگر و دردناک تری به این شورا و این مترسک دولتی بنگریم، دالرها و ریال ها و پوند ها و کلدارها و افغانی ها و ین هایی که حیف و میل شدند غیرقابل اغماض و غیرقابل جبران هستند.

 

سفرهای متعدد ولی بی هدف، دست های متضرع ولی بی برنامه، سخنان پوچ و بی محتوا و … همه ی آن چیزی است که در طول این سالیان از اعضا و روسای شورای صلح به چشم خورد ولی در مقابل، طالبان را جری تر، جدی تر و ثابت قدم تر در حملات وحشیانه و خشونت بارشان کرد.

 

اینک تنها و تنها بخشی از بر باد دادن و حیف و میل های کلان و هزینه های گزاف روی دست دولت که حقیقتا قلب خزانه ملی را سوراخ کرده است با بیجا شدن 13 میلیون دالر ناقابل فقط در یک ولایت نه چندان ناامن و نه چندان درگیر با طالبان و نه چندان بزرگ همچون بغلان، لرزه بر اندام مردم ملکی می اندازد.

 

با یک حساب سرانگشتی به مبلغی معادل 420 میلیون دالر ناقابل و پیشکش شده برای ولایات دیگر و پایتخت کشور به منظور فعالیت های نامحسوس و ناکارآمد شورای عالی صلح می رسیم که حقیقتا کاری جز رهایی مهره های سوخته طالبان و سردمداران غربی تروریست از زندان های شرقی و امریکایی نداشته اند.

 

همه این حقایق تلخ با درنظر گرفتن شرایط اقتصادی و مالی وخیم و نابسامان این روزهای کشور است که بودجه سال آتی را با مشکل مواجه ساخته است و ارقام نجومی ای همچون 130 میلیون دالر برای یک ولایت و حدود 420 میلیون دالر برای کل کشور فقط به منظور خوش خدمتی به تروریست ها و تروریست پرورها، آه از نهاد پروژه های ملی ناتمام و پروسه های کلان رها شده، طرح های ملی صحی تطبیق نشده و قربانیان تروریسم برمی آورد.

موضوع : اخبار