اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

هدف اصلی داعش نه افغانستان،بلکه کشورهای آسیای میانه و ایران بود. از افغانستان فقط بعنوان یک گذرگاه می خواستند استفاده نمایند.

 

حاجی ظاهر قدیر معاون اول پارلمان ملی افغانستان در جلسه عمومی گفت سران و فرماندهان گروهک تروریستی داعش در کابل سکونت دارند و با برخی ارگانهای امنیتی و سفارتخانه ها ارتباط دارند و به آنجا رفت و آمد می کنند.وی همچنین خاطر نشان کرد افراطیون مناطق سوات و باجور از کشور پاکستان، چچن، ازبکستان و برخی کشورهای عربی بنام داعش در برخی شهرستانهای ننگرهار در شرق افغانستان گردهم آمده و بنام داعش شروع به فعالیت کرده اند و در اینجا به تولید داعشی ها پرداخته اند.

 

معاون اول پارلمان ملی افغانستان که خودش نیز اهل جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار است هشدار داده که حکومت به این مساله هیچ توجهی نمی کند که این امر باعث شده این پدیده شوم به دیگراستانها نیز سرایت کند.

 

رادیو پشتو در اینباره نظر دکتر عصمت ا… شینواری نماینده مردم ننگرهار در مجلس ملی افغانستان را تلفنی جویا شد که وی در پاسخ، اظهارات حاجی ظاهر قدیر را رد نکرد و گفت ممکن است در این باره اطلاعات داشته باشد.

در رابطه با عدم اقدامات دولت علیه داعش در ننگرهار نیز وی افزود که نیروهای امنیتی افغانستان اگر چه عملیات علیه داعش انجام داده اند و کشته نیز داده اند ولی مردم ننگرهار این عملیات ضدِ داعش را کافی نمی دانند و به همین خاطر بود که دربرخی مناطق استان ننگرهار مردم مجبور شدند علیه داعش بایستند و برخی هم مهاجرت کردند.

این نماینده مجلس ملی افغانستان همچنین با اشاره به دست های پشت پرده داعش در افغانستان اذعان داشت که برخی کشورهای اسلامی و کفری در این قضیه دست دارند و وداعش را از نظر مالی و نظامی خوب تامین کنند.

در رابطه با هدف از ایجاد گروهکِ داعش درافغانستان نیز وی افزود هدف اصلی داعش نه افغانستان،بلکه کشورهای آسیای میانه و ایران بود. از افغانستان فقط بعنوان یک گذرگاه می خواستند استفاده نمایند.

 

یک منبع آگاه امنیتی افغانستان که نخواست نامش فاش شود نیز در این رابطه در گفتگوی تلفنی با رادیو پشتو گفت امریکا و عربستان در ایجاد داعش در افغانستان دست دارند که امریکا بیشتر قصد دارد علیه کشورهای آسیای میانه و روسیه و همچنین عربستان نیز می خواهد علیه ایران از این گروهک تروریستی استفاده نماید.البته تامین نیرو نیز از پاکستان صورت می گیرد.

 

همچنین آقای نجیب منلی رییس بخش مطبوعاتی شورای امنیت ملی افغانستان در درابطه با هدف اصلی از ایجاد داعش در افغانستان گفت پدیده داعش در افغانستان دیگر یک حقیقت است که از سوی سازمانهای استخباراتی برخی کشورها بوجود آمده است.

آقای نجیب منلی نیز کشورهای آسیای میانه و ایران را اهداف اصلی داعش که در افغانستان ایجاد شده است،دانست.

 

به گفته رییس بخش مطبوعاتی شورای امنیت ملی افغانستان اگرچه نیروهای امنیتی افغانستان علیه داعش دارند مبارزه می کنند ولی از آنجایی که این پدیده حامیان بزرگ و قوی دارند،باید کشورهای منطقه و همسایه با دولت افغانستان در مبارزه با داعش همکاری نمایند.

داعش نسبت به افغانستان،کشورهای منطقه و همسایه را بیشتر تهدید می کند. به همین خاطر باید در سطح منطقه ای و بین المللی به دولت افغانستان در مبارزه با داعش کمک شود.

 

رییس بخش مطبوعاتی شورای امنیت ملی افغانستان در پاسخ به این پرسش که اگر کشورهای همسایه بخواهند در مبارزه با داعش دولت افغانستان را یاری رسانند آیا امریکا مانع نخواهد شد گفت این مساله کشورهای منطقه است و ربطی به دیگر کشورها ندارد. تازمانیکه اجماع منطقه ای علیه داعش بوجود نیاید مبارزه با داعش مشکل است و این امکان وجود دارد که آتش داعش به کشورهای منطقه حتی تا روسیه نیز سرایت کند.وی مانع شدن امریکا در همکاری کشورهای همسایه با دولت افغانستان را بعید دانست و اظهار داشت داعش بطور موقت توسط استخبارات امریکا و برخی کشورهای بوجود آمده بود ولی اکنون از کنترل امریکا خارج شده است و به همین دلیل این کشور نیز می خواهد علیه داعش مبارزه کند.

موضوع : اخبار