اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بحث جنایت ها و آدم کشی های گروه واپس گرای داعش در عراق و سوریه و نیز حمله های هوایی روسیه در برابر این گروه، جای اش را به بحث سرنگون کردن جنگنده روسی توسط نظامیان ترکیه و تنش های سیاسی میان دو کشور داده و این بحث عملا به بحث مسلط و مطرح تبدیل شده است. پس از این که جنگنده روسی حمله کننده بر گروه داعش توسط ترکیه سرنگون شد، تنش میان دو کشور در حال افزایش بوده و از تنش های لفظی تا طرح مباحث قطع روابط، پیش رفته اند. ترکیه جنگنده روسی را به نقض حریم هوایی اش متهم کرده و تاکید می کند که پس از ده بار، هشدار اقدام به سرنگون کردن اش کرده و روسیه نقض حریم هوایی را رد کرده و تاکید می کند که جنگنده اش در آسمان سوریه سرنگون شده است. ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه ترکیه را به «خنجر زدن از پشت» متهم کرد و به گونه معنادار و سیاسی گفت که حالا می دانیم که چرا گروه داعش این قدر گستاخ، جسور، نترس و آدم کشِ بی رحم است. زیرا که محموله های نفتی را از سوریه و عراق از رهگذر ترکیه قاچاق می کند و نظامیان این کشور نیز به عنوان حامیان این گروه قرار دارند. پوتین، هم چنان گفت که این حمله پی آمدهای ناگوار برای روابط ترکیه ـ روسیه خواهد داشت و دمیتری مدویدوف نخست وزیر این کشور از از اعمال تحریم های اقتصادی سخن زده است. در طرف دیگر، ترکیه به ویژه رجب طیب اردوغان روسیه را به بازی با آتش متهم کرده است.

 

بحث در این جا به پایان نرسیده است. روسیه سیستم های دفاعی را نصب کرده است که زین پس در برابر هرگونه حمله، قدرت پاسخ دهی را داشته باشد. سیستم پدافندهوایی اس ۴۰۰ و یک ناو جنگی را مستقر کرده است، تا از جنگنده های روسی کوبنده داعش حفاظت نماید.

 

بنابراین، روابط میان دو کشور و وضعیت امنیتی در مناطق مرزی ترکیه ـ سوریه تنش آلود می باشد. سیستم های دفاعی را که روسیه نصب کرده و اگر اقدام از سوی ترکیه در برابر جنگنده های روسی صورت گیرد، ممکن است درگیری نظامی صورت گیرد که مشخص نیست چه وقت و در چه شرایطی پایان می یابد.

 

پرسش که مطرح می گردد این است که آیا میان روسیه و ترکیه جنگ صورت خواهد گرفت؟ فرضیه را که می شود طرح کرد این است که علی رغم تنش های سیاسی که پدید آمده و ترتیبات نظامی که چیده شده است، به نظر نمی رسد جنگ و درگیری نظامی میان دو کشور رخ دهد. پاسخ پرسش را با طرح سطور زیر پاسخ می دهیم.

 

۱ . وابستگی های اقتصادی

 

در روابط بین الملل پرسش مهم و بنیادینِ مطرح است که چگونه می شود جنگ و بی ثباتی را از میان برداشت و وضعیت صلح، امنیت و آرامش را در سیاست بین الملل رقم زد و چه باید کرد یا چه باید شود تا دولت ها به عنوان بازیگران اصلی سیاست بین الملل، جهت حل و فصل اختلاف ها و چالش های شان به عوض جنگ به دیپلماسی و گفت و گو تمسک جویند؟

 

یکی از تئوری های مطرح این است که گسترش مناسبات، تعاملات و همکاری های اقتصادی زمینه ساز روی آوردن دولت ها به دیپلماسی و گفت و گو است. وقت مبادلات اقتصادی میان دو یا چند دولت بیشتر شود، وابستگی های اقتصادی میان دو طرف ایجاد می گردد. در این صورت در هنگامه های بروز تنش های سیاسی، دو طرف به وابستگی ها و نیازمندی های خود نگریسته و تا حد امکان تلاش می ورزند تا چالش و مشکل از رهگذر مسالمت آمیز حل و فصل گردد. زیرا که در صورت بروز خشونت و شعله ور شدن آتش جنگ، پی آمدهای اقتصادی آن، برای هر دو طرف گران تمام خواهد شد. بنابراین، با گسترش مبادلات و همکاری های اقتصادی احتمال درگیری و خشونت کاهش یافته و با روی آوردن دولت های وابسته بهم، به گفت و گو، صلح و امنیت تامین می گردد.

 

روسیه و ترکیه مبادلات و همکاری های اقتصادی کلان دارند. ترکیه دومین مشتری گاز روسیه بعد از آلمان و روسیه بازار خوبی برای کالاهای ترکی می باشد. قبل از این که سوریه بی ثبات شده و دو کشور برسر ماندن بشار اسد در قدرت دچار اختلاف سیاسی شوند، قرار بود پروژه کلان انتقال گاز به ترکیه آغاز و نهایی گردد. اکنون با این که روسیه از اعمال تحریم های اقتصادی در برابر ترکیه سخن می زند و در گذشته در برابر اوکراین نیز چنین سیاست را اعمال کرده است، اما به نظر می رسد که این کشور نمی خواهد پول کلان حاصل شده از فروش گاز را از دست دهد. این بحث زمان جدی تر می شود که اقتصاد روسیه بیشتر متکی به فروش مواد خام به ویژه نفت و گاز می باشد. در جانب مقابل نیز ترکیه وابسته به گاز ترکیه، فروش کالاهای تولیدی و در آمدهای حاصل از مسافرت گردش گران روسی می باشد. بنابراین، با این که تنش های سیاسی میان دو کشور اوج گرفته اما بعید به نظر می رسد که وارد جنگ گردند.

 

۲ . خاموشی قدرت های تاثیرگذار منطقه ای

 

سازمان ناتو و ایالات متحده آمریکا به طور ضمنی از نقض حریم هوایی ترکیه انتقاد و از سرنگون کردن جنگنده روسی دفاع کرده و در نهایت به حمایت از ترکیه وارد میدان شده اند. اما در این طرف جبهه، خاموشی سیاسی حاکم است. با این که انتظار می رفت تهران و پکینگ بیانیه هایِ را در محکومیت سرنگون کردن جنگنده روسی صادر کرده و به گونه تلویحی از مسکو حمایت نمایند، اما طوری که دیده می شود این دو قدرت مهم و تاثیرگذار منطقه ای، نمی خواهند آتش را داغ تر یا مناسبات خود شان را ضربه بزنند. پکینگ به دلایل اقتصادی و نگاه صرفا اقتصادی که دارد، نمی خواهد وارد عرصه شده و حساسیت های دولت ها و حتی حلقه های تروریستی را در برابر خود تحریک نماید و ایران نیز در سایه نزدیکی سیاسی اش با غرب، نخواسته که وارد میدان گردد. بنابراین، در صف بندی، اردوگاه سازی و جبهه گرایی، روسیه تنهاتر از ترکیه است و بدون تردید تصمیم سازان کاخ کرملین نمی خواهند نبرد دیگری را شروع کنند.

 

۳ . درگیر بودن مسکو

 

همین اکنون مسکو در اوکراین و سوریه با قدرت های غربی چانه زنی دارد. شبه جزیره کریمیه را به زور از اوکراین تصاحب کرد، در بخش های دیگر این کشور با قدرت های غربی رویارویی دارد و در سوریه نیز برسر ماندن یا نماندن اسد اختلاف نظر داشته و مسیرِ مخالف را می پیماید. بنابراین، در وضعیت که این کشور در جبهه های دیگر مصروف رویارویی و تنش های سیاسی است، نمی خواهد که فصل دیگری از تنش را با ترکیه آغاز کند. اما طوری که دیده می شود برسر نقش مهم در سوریه مصر است.