اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بورسیه هایی که افراد دلسوز و متعهد با انواع و اقسام کمبودها و مشکلات پیش روی، برای جوانان مستعد ولی محروم از تحصیل به علت عدم تمکن مالی یا اقتضای شرایط خانوادگی فراهم می سازند، با نهایت بی مبالاتی و بی ملاحظگی وزارت اقوام و قبایل بر باد می رود.

 

 

وزارتخانه هایی که در جریان حکومت موقت و انتقالی به تدریج به بدنه اصلی دولت در ارگ ریاست جمهوری اضافه شدند تا جبران مافات و پر کردن جای خالی کمبودها باشند و به نیازهای در اولویت مردم ملکی بپردازند برخی با موازی کاری و برخی دیگر با خیانت و مزدوری برای همسایگان و بیگانگان از راه بیراه شدند.

 

از جمله این وزارتخانه ها، وزارت اقوام و قبایل است که از ابتدای روی کار آمدن و بر سر چوکی نشستن خود، مصروف تبعیض ها و شکاف های قومی نژادی است و بیش از آنکه مایه وحدت و همدلی قبایل و مذاهب باشد مایه ایجاد تفرقه و نفاق و تیرگی روابط و رقابت های ناسالم و البته فساد بوده است.

 

در همین خصوص می بایست بی هیچ تردیدی و با نهایت تحکم و تعجیل، وزارت اقوام و قبایل را منحل کرد وزارتی که نه تنها اهداف برشمرده شده و شعارهای هنگام روی کار شدن خود را محقق نساخته است بلکه فعالیت هایش بسیار نزدیک به اولویت ها و دستورالعمل های همسایه متخاصم مداخله گر می باشد.

بورسیه هایی که افراد دلسوز و متعهد با انواع و اقسام کمبودها و مشکلات پیش روی، برای جوانان مستعد ولی محروم از تحصیل به علت عدم تمکن مالی یا اقتضای شرایط خانوادگی فراهم می سازند، با نهایت بی مبالاتی و بی ملاحظگی وزارت اقوام و قبایل بر باد می رود.

 

عبدالغفور لیوال، معاون وزارت اقوام و قبایل با نهایت افتخار و مزدوری تمام، اعطای بیش از نیمی از بورسیه ها برای جوانان افغانستانی به جوانان پاکستانی در آنسوی مرز را اعلام می دارد و آن را ارتقای ظرفیت پاکستانی های مرزی با فرهنگ و زبان و سرنوشت مشترک می داند… هیهات!

 

ولی قایله به اینجا ختم نمی گردد بلکه وزیر و معاون و همدستانشان در ادامه تبعیض های نژادی و شکاف افکنی های خود برای سایر افغانستانی های ازبک و هزاره و تاجیک و ایماق و سادات و هندو سیک ها، بر آنند تا برنامه های دیگری نیز در راستای اعتلای سواد و روان دیورند روی دست بگیرند.

 

برای وزارتی که بسیاری از مردم ملکی از اقلیت های مذهبی و قبایل کوچک و پراکنده به آن امید بسته اند تا مایه دستگیری و مرهم آلام شان در راستای درنظر گرفته شدن در برنامه های حکومت و بهبود شرایط زندگی باشند ننگ است که چراغی که به خانه رواست و به مسجد حرام است را دو دستی تقدیم باداران و سردمداران اینگونه فتنه ها می کند تا بلکه خوش خدمتی خود را در حق بلوچستان و وزیرستان و پشتونستان تمام کرده باشد.

 

در حقیقت این وزارت اقوام و قبایل افغانستان نیست بل وزارت اقوام پشتون دوطرف مرز است.

موضوع : اخبار