اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

قاچاقبران سیاسی کی ها اند و دولت و بویژه سفارت ترکیه در کابل چه نقشی درین قاچاق آدم دارند؟

 

بعد از فاجعه خونین قندوز به افعانستان رفتم تا با واقعیت های تلخ سیاسی، امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و فرار بی سابقه مردم از کشور از نزدیک آشنا شوم.

در سلسله چشم دید هایم از افغانستان در مورد نقش دوستم و دوستمی ها در قاچاق انسان از افغانستان به ترکیه و اروپا از زبان یکی از منابع نزدیک به جنرال دوستم معاون اول داکتر غنی می نگارم تا مردم آگاه شوند که دوستم و دوستمی ها این بازیگران تازه بدوران رسیده مصروف چه هستند.

 

در مورد اینکه بسیاری سیاست مداران و رهبران و دلالان سیاسی،مذهبی و قومی افغانستان غرق در فساد و خیانت اند از چشم کسی پوشیده نیست. همچنان از اینکه موج بزرگی از مردم افغانستان بویژه جوانان در تلاش هستند از جهنم دولت مشهور به وحشت ملی در تحت ریاست غنی و عبدالله بخارج فرار کنند یک واقعیت تلخ انکار ناپذیر است و نیاز به بحث نیست. این را هم همه می دانند که ترکیه یکی از مهمترین راه رسیده به غرب است و هزاران خانواده افغانستانی از راه قاچاق هر ویزه کشور ترکیه را از 3 هزار تا 5 هزار دالر می خرند و ویزه کشور ایران تا 2 هزار دالر بلند رفته است.

 

اما آنچه را بسیاری ها نمی دانند این است که قاچاقبران سیاسی کی ها اند و دولت و بویژه سفارت ترکیه در کابل چه نقشی درین قاچاق آدم دارند؟

در مورد اینکه ترکیه هم از طالبان و داعش حمایت می کند و هم از دوستم بسیاری ها آگاهی دارند. اما از نقش ترکیه در فساد و قاچاق افغانستان کمتر کسی تا حال شنیده است.

 

در مورد معاونیت نمایشی دوستم همه آگاهی دارند که اکثر وقت او در ترکیه سپری می شود و بجای او تا این اواخر فیض الله ذکی کار معاونیت او را اجرا می کرد و بسیاری اسناد دولتی را جهت امضا او به ترکیه می فرستادند و یا از طریق ایمل و یا تلفونی رضایت او را حاصل می کردند.

اما هیچ کسی باور نمی کند که بیش از 26 هزار ویزه از سفارت ترکیه در 8 ماه اخیر بر اساس مکاتب ارسالی، شفر، ایمل و یا تلفونی از نام دوستم و معاونیت اول ریاست جمهوری گرفته شده و هر ویزه را به مبلغ از 3 تا پنج هزار دالر جهت قاچاق از افغانستان به ترکیه فروخته شده است.

 

چگونه می توان به این ادعا باور کرد؟

زمانیکه در کابل سه روز قبل بودم این معلومات را از زبان یکی از دوستان و مشاوران نزدیک به دوستم شنیدم. من از مشاور دوستم پرسیدم که چرا جنرال فیض الله ذکی را که بحیث بازوی راستش بود بر طرف کرد و بجایش بابر فرهمند یک جوان بی تجربه در امور اداری را بحیث رییس دفترش مقرر کرد؟

مشاور دوستم از من خواست به شرط اینکه اسمش را فاش نسازم علت برکناری فیض الله ذکی را برملا می سازد.

 

بقول مشاور دوستم، علت برکناری جناب فیض الله ذکی دست داشتن او در قاچاق ویزه از سفارت ترکیه است که توسط مکتوب رسمی و یا سفارش دوستم ویزه گرفته شده و به مبلغ 3 تا 5 هزار آمریکایی فروخته شده است.

بقول مشاور دوستم، جنرال بعد از برگشت خویش از ترکیه از قاچاق ویزه ترکیه در همدستی با سفارت ترکیه خبر شد و با خشم زیاد ذکی را برکنار کرد و بجایش بابر فرهمند را بحیث رییس دفترس مقرر کرد.

بقول مشاور جنرال دوستم،عارف نام نفر ارتباطی ذکی نیز با خانواده اش از ترس دوستم به ترکیه فرار کرده است و حالا هم قیمت و هم پیدا کردن ویزه ترکیه مشکل شده است.

در داخل ترکیه هم بازار انتقال مهاجران افغانستان به غرب گرم است و دوستمی ها و جنبشی ها دست دارند.

 

از مشاور دوستم پرسیدم اگر هر ویزه مبلغ 4000 حد اوسط فروخته شده باشد 26 هزار ویزه معادل 104 میلیون دالر می شود. آیا همه این پول در ظرف 8 ماه در جیب ذکی رفته و یا شرکای دیگری هم دارد؟

مشاور گفت سفارت ترکیه در کابل و از طریق قاچاق بین 2 تا دونیم هزار دالر از هر ویزه می گیرد. در این پول یک شبکه کلان اطرافیان دوستم و یک تعداد فعالان جنبش اسلامی جنرال صاحب نیز شامل هستند.

 

پرسیدم آیا بدون آگاهی دوستم و مقامات عالیرتبه ترکیه ممکن است اینقدر ویزه در ظرف 8 ماه به منظور قاچاق انسان صورت گرفته باشد؟

مشاور انکار کرد که دوستم در این قاچاق دست دارد ولی از دست داشتن ترکها انکار نکرد.

موضوع : اخبار