اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

وضعیت سفارتخانه های افغانستان در کشورهای دور و نزدیک و دوست و دشمن دست کمی از وضعیت ارگ ریاست جمهوری در پایتخت و در هجمه مستشاران و مزدوران و جاسوسان ندارد.

 

در شرایطی که میزان گله مندی و عدم رضایت افغانستانی های مقیم خارج از کشور چه در منطقه و چه در غرب به بالاترین و بی سابقه ترین حد خود رسیده است و این عدم نظارت و قدرت کنترل حکومت مرکزی در عوامل دیپلماسی را نشان می دهد؛ معیاری برای انتخاب سفرا نیست جز…

 

جز بدست آوردن نظر مساعد عبدالله و اشرف غنی در جایگاه روسای اجرایی و جمهوری که در ارگ سر خود را زیر برف کرده اند و نمی دانند سیاست خارجی چه الفبا و اصولی دارد؛ جز داشتن روابط مناسب با کشور مذکور و جز حلقه های زنجیر پارتی و پول معیار دیگری وجود ندارد.

 

شکریه بارکزی جزو همین نمایندگان جنجالی و پر چالش مجلس است که بیش از آنکه بخاطر عملکرد و فعالیت فیزیکی خود در راستای حمایت از موکلان و مردم ملکی اش در تیررس رسانه ها باشد؛ بخاطر قضاوت های تند و تیز و اظهارنظرهای بی محابا و جانبدارانه اش مشهور است.

 

با این حال، چون معیار سنجش و میزان استاندارد و فنی برای تشخیص نوع کارکرد اعضای پارلمان همچون دیگر اعضای سازمان های رسمی دولتی وجود ندارد صرفا به میزان خبرساز بودن یک نماینده برای فعال یا منفعل بودن وی بسنده می شود و دیگر هیچ!

 

از این رو است که نامزدی شکریه جان در سمت ریاست کمیسیون اصلاحات انتخاباتی و برکنار شدن زودهنگام وی به علت مخالفت شدید عبدالله، انتقادات تند و تیز بارکزی از رییس اجرایی در عین حال فعالیت گسترده در کابین انتخاباتی تحول و تداوم، ترور نافرجام در کابل و بستری شدن در بیمارستان و حتی فرار شوهرش همراه با بدهی کلان به کابل بانک به خارج از کشور؛ همه و همه به نفع وی تمام شده است!

 

درهمین راستا، وی از پلکان موفقیت دو تا یکی بالا می رود و یک شبه ره صدساله را می پیماید بدین طریق که از چوکی خود در گوشه پارلمان تا میهمان شدن در میزگردهای رسانه ای و برنامه های پربیننده سیاسی، تا نامزدی برای ریاست مجلس، تا نامزدی ریاست کمیسیون اصلاحات انتخاباتی و سرانجام تا سفارت ناروی ارتقا می یابد.

 

چنین است که وضعیت سفارتخانه های افغانستان در کشورهای دور و نزدیک و دوست و دشمن دست کمی از وضعیت ارگ ریاست جمهوری در پایتخت و در هجمه مستشاران و مزدوران و جاسوسان ندارد و نه تنها اشرف غنی و عبدالله درخصوص سیاست خارجی و دیپلماسی درخششی نداشته اند که سفرای منتخب ایشان هم صرفا به …. مشغولند. با آرزوی موفقیت برای شکریه جان بارکزی!