اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

فیروزی ها و مسعودها و نادری ها و دیگرانی که در این پروژه عظیم همچون دیگر خوان های گسترده ی ارگ چنبره زده اند و خورده اند و برده اند در حاشیه امنی قرار گرفتند که از بزرگنمایی عبدالعلی محمدی و برکناری وی بوجود آمد.

 

 

گنه کرد در بلخ آهنگری

به شوشتر زدند گردن مسگری

در سیستم معیوب و مفسده آمیز افغانستان که منافع شخصی و قومی خواص سبب قربانی شدن عوام می گردد؛ همواره وقایع به گونه ای رقم می خورد که قربانیان، مقصر نمایانده می شوند و مقصران، قربانی!

 

به عبارت دیگر کسانی که پول و پارتی و لابی کافی برای رشوت دادن و خریدن جرایم و پوشاندن عیوب خود ندارند به دام می افتند و در ملأ عام و سرک ها به مجازاتی چندین برابر گناهان کرده و ناکرده خود می رسند در عوض، سردمداران فساد اخلاقی و اداری و اقتصادی و سیاسی به حاشیه امن خود می خزند.

 

این مقدمه چینی ها برای مصداق آوردن در قربانی شدن عبدالعلی محمدی مشاور اقتصادی محمد اشرف غنی و امثالهم بود که فقط قربانی زدوبندهای پشت پرده ی حکومت با مفسدان و مجرمان می شوند درصورتی که کمترین اختیارعمل از خود ندارند.

 

با جنجالی شدن قضیه قرارداد خلیل الله فیروزی با ارگ ریاست جمهوری برای شهرک هوشمند در پایتخت که پرونده مختومه شده ی کابل بانک را دوباره در اذهان عمومی زنده کرد، مطابق انتظارها آنکه قربانی شد و آنچه به چشم آمد نه آن کسی بود که باید به سزای اعمالش می رسید و نه آن چیزی بود که رخ داده بود.

 

همچنان که اعتراض ها و انتقادها از قراردادی غیرقانونی با افرادی غیرمسلکی درخصوص این پروژه کلان ملی شدت می گرفت؛ بیم آن می رفت که کارکنان جزء و افراد دون پایه ای که صرفا مجری اوامر گردن کلفت ها بوده اند زیر دست و پای بی عدالتی له شوند.

 

در همین راستا، احمدضیا مسعودها و خلیل الله فیروزی ها و منصور نادری ها و دیگرانی که در این پروژه عظیم همچون دیگر خوان های گسترده ی ارگ چنبره زده اند و خورده اند و برده اند در حاشیه امنی قرار گرفتند که از بزرگنمایی عبدالعلی محمدی و برکناری وی بوجود آمد.

 

چنین است که حکومتداری خوب، مبارزه با فساد اداری و دیگر مفاد تعیین شده جامعه جهانی برای تداوم و توسعه کمک ها به افغانستان هرگز تحقق نیافته است. البته این رویه مختص مفاسد اقتصادی نیست بلکه اعدام های آنی حبیب استالف ها در مقابل رهایی طالبان و زندانیان خطرناک تر از زندان ها روی دیکر سکه است.