اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

از انفجارهای پاریس چند روز گذشت اما گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌ها و برداشت‌های مختلفی از این حادثه به تصویر کشیده می‌شود.

 

گروه تروریستی داعش مسوولیت آن را پذیرفته است و آقای اولاند رییس‌جمهور فرانسه در پارلمان این کشور خواستار تمدید وضعیت فوق‌العاده به مدت سه ماه دیگر شده است. وی در سخنرانی خود صحبت از تغییر قانون اساسی و نابودی داعش کرد. همه اینها نشان می‌دهد فرانسه نه‌تنها درحالت بهت و ناباوری است که درنهایت اضطراب و تشویش قرار دارد.

 

فرانسه به عنوان کشوری که مهد دموکراسی و پایبند به ارزش‌های مدنی است با نگرانی تمام با اعمال وضعیت فوق‌العاده عملا به بدیهی‌ترین حقوق مدنیت پشت پا زده است که این حاکی از نگرانی و بیمی است که از آینده دارد. در این زمینه نهادهای امنیتی این کشور پیگیر این هستند تا مشخص کنند داعش خود مبتکر این عملیات بوده یا افراد دیگری طراحی این عملیات را برعهده داشته‌اند.

 

آقای اولاند همچنین اشاره کرده که طراحی این عملیات در خارج از پاریس صورت گرفته که ظاهرا طراح این عملیات ساکن بلجیم و همراه داعش در سوریه بوده است. هنوز به‌طور قطع نمی‌توان گفت طراحی‌ها از کجا و از سوی چه کسانی صورت گرفته است. برخی اطلاعات حاکی از آن است که رسانه‌های صهیونیستی اعلام کرده‌اند از قبل از این ماجرا به نوعی مطلع بوده‌اند.

 

از دیگر سو پدر معنوی داعش -عربستان سعودی- نمی‌تواند خود را از این حادثه کاملا بیرون بکشد. اینکه فرانسه به کدام سو می‌رود و چه راهی انتخاب می‌کند به تحلیل و برداشت این کشور از روند تحولات در سوریه و همچنین توازن قوا در داخل فرانسه بستگی دارد.

 

جبهه ملی‌گرایان فرانسه به دنبال اعمال مقرراتی شدید درباره مهاجران، اقامت خارجیان و تردد ایشان و از این قبیل موارد است. سارکوزی و دوستان وی نیز پیشنهاداتی درباره جهت‌گیری سیاست خارجی فرانسه برای همکاری با روسیه و تبادل‌نظر با ایران مطرح می‌کنند.

 

اروپا و فرانسه روزها و ماه‌های سختی را می‌گذرانند، به ویژه آنکه آقای اوباما که بیش از ۱۵ماه از مسوولیت رییس‌جمهوری وی باقی نمانده است، علاقه‌ای به درگیری و ورود به جبهه سوریه ندارد. اوباما ترجیح می‌دهد این توپ را در زمین رییس‌جمهور بعدی بیندازد و از این رو نمی‌تواند در تمام زمینه‌ها همراه اروپا باشد. اروپای آرام و امن اکنون با سه معضل ناامنی، مهاجرات و رکود اقتصادی عمیق دست به گریبان است.

 

فرانسه به همراه آلمان به عنوان موتور محرکه اتحادیه اروپا برای برون‌رفت از این بحران جدی و عمیق که برخی آن را با ۱۱سپتامبرآمریکا مقایسه می‌کنند، برسر دو راهی قرار دارند که آیا با روسیه و ایران به تشدید همکار‌ها برای نابودی داعش بپردازند یا همچنان مانند گذشته با شمشیر دولبه همزمان به مخالفت با دولت قانونی بشار اسد و گروه‌های تروریستی بپردازند. فرانسه در کمتر از یک‌سال دو حادثه تروریستی را تجربه کرده است.

 

پاریس زیبا و فرانسه پرجاذبه قاعدتا تحمل حواث مشابه را نخواهند داشت. اینکه فرانسه کدام راه را برخواهد گزید زمان نشان خواهد داد، اما شعارها و تهدیدهای آقای اولاند در پارلمان فرانسه اگر مصرف داخلی نداشته باشد و واقعا یک استراتژی جدید ازسوی دولتمردان فرانسوی باشد، باید انتظار داشت همکاری فرانسه با کشورهایی مانند روسیه و ایران تشدید شود. حتی اگر این همکاری‌ها مقطعی و تاکتیکی ازسوی دولتمردان فرانسوی باشد.

موضوع : اخبار