اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس جمهورغنی می گوید صلحی را می خواهیم که به ختم جنگ در کشور بیانجامد. رییس جمهور به دنبال چگونه صلحی است و برای برقراری آن چه خواهد کرد؟ آیا این بار گفته رییس جمهور به صلح می انجامد یا مانند دفعات پیش حرفی بیش نیست و اتفاقی در این راستا نخواهد افتاد؟

 

داکتر فیصل سمیع عضو مجلس سنای افغانستان در برنامه «خط کابل» گفت: مردم افغانستان از جنگ خسته شده اند و انتظار صلح را دارند اما متاسفانه ما نمی توانیم به زودی شاهد یک صلح پایدار در افغانستان باشیم.

 

وی در خصوص وجود جنگ در افغانستان توضیح داد: آتش جنگ در افغانستان دلایل متعددی دارد، یکی از دلایل این است که با کمال تاسف حکومت و رهبری افغانستان تا هنوز نتوانسته است یک مکانیزم مشخص و درست و یک استراتژی مشخص را در رابطه با شناخت دوست و دشمن خود داشته باشد. یگانه چالش اساسی که بر سر راه ما پیدا شده نیز همین است. همچنان شورای عالی صلح هم دردی را از ما دوا نکرد و به جز مصرف پولهای بیشمار در آن چیز دیگری مشاهده نشد. آنها هر بار سلاح های بسیاری را از طریق تلویزیون نشان می دهند و ادعا می کنند که دشمن چنان سلاح هایی را به ما تحویل داده است. آنها بی شرمانه این موضوع را نمایش می دهند، سلاح های فرسوده ای را نشان می دهند که حتی در جنگ جهانی دوم از آنها کارگرفته نشده است. این شورا با این نمایش مردم را فریب می دهند و قصد داریند توجیهی برای پولهای که مصرف می کنند بیاورند.

 

سمیع صلح با دشمنان افغانستان که شاخه های مختلفی دارند را نیاز به اراده می داند و می گوید: با این راهی که سیزده سال حکومت قبلی و یک سال حکومت جدید برای صلح به پیش گرفته اند ما به صلح نمی رسیم. شبکه هایی که امروز با حکومت و با نظام افغانستان جنگ می کنند و درگیر هستند از یک آدرس مشخص و یا تحت یک رهبری مشخص در داخل نیستند که با همان رهبری صحبت کنیم و تمام گروه ها تحت فرماندهی آن باشند که ما بتوانیم به صلح برسیم. آنها به شاخه های مختلف تقسیم شده اند و به گروه های پنجاه نفری در ولسوالی ها و ولایت های مختلف تقسیم شده اند. با این وضعیت ما با کدام گروه می توانیم صلح کنیم؟

 

این عضو سنا مسوولان حکومت را متهم به بی قانونی می کند و معتقد است این اوضاع بر عدم رسیدن به صلح تاثیرگذار است و گفت: ما موارد بسیاری را داریم که قانون اساسی توسط رییس جمهور نقض و زیر پا شده است. همینکه هیات بلند پایه افغانستان به قطر و به اسلام آباد می رود و با گروهی که هم طراز آنها نیست نشست دارد نقض قانون اساسی است. بر اساس گزارش ها شنیده شده که به تازگی به تعداد زیادی از طالبان پاسپورت های سیاسی توزیع شده است، این خود نقض قانون است. حالا رییس جمهور می گوید که ما در روند صلح قانون اساسی را تغییر نمی دهیم و مخالفان باید به قانون احترام بگذارند. متاسفانه رییس جمهور در حرفهای که می زند صادق نیست. قانون اساسی همه روزه و بارها از جانب مسوولان نقض شده و می شود. چندی قبل شاهد بودیم که یک زندانی که متهم به غارت کابل بانک بود رها شد و ساخت یک شهرک را افتتاح کرد. با این کارهایی که از جانب حکومت می شود و با اوضاعی که ما داریم به صلح نخواهیم رسید.

 

سمیع رسیدن به صلح را نیاز به ارده حکومت می داند و می گوید: حالا طالبان با حکومت افغانستان جنگ های چریکی ندارند و جنگ تبدیل به جنگ جبهه ای شده است. ما هم اردوی ملی منظمی داریم و اگر حکومت اراده برای سرکوب دشمن داشته باشد می تواند به راحتی این کار را کند. چرا که نیروهای امنیتی ما می توانند شجاعانه بجنگند. دلیل این که حکومت نمی تواند بر وضعیت کنترل حاصل کند این است که اراده ای برای این کار ندارند.

 

وی در اخیر گفت: راه حل حل مشکل کشور و رسیدن به صلح این است که جواب دندان شکن و قاطع به دشمن داده شود تا آنها خود حاضر به گفتگو و مذاکره شوند. دلیل اینکه حکومت های افغانستان تا به حال نتوانسته اند به نتیجه خاصی در موضوع صلح برسند این است که آنها جرات، درایت و اراده ای برای این کار ندارند. متاسفانه رهبران افغانستان فقط می خواهند وقت گذرانی کنند و از این پنج سالی که در این موقعیت هستند برای منافع شخصی خود استفاده کنند و منافع باداران خود را نیز تامین نمایند. آنها دست نشانده های خارجی ها هستند و باید طبق دستورات آنها کار کنند. خارجی ها هم نمی خواهند در افغانستان صلح بیاید.

موضوع : اخبار