اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

 

جنگ در هلمند و حتی بخش های شمالی افغانستان، زمانی شدت یافته است که کشور در حال به نتیجه رسیدن بازرسی آرا و انتقال مسالمت آمیز قدرت است. به باور برخی از آگاهان این جنگ به تلافی شکست طالبان در ناتوانی در روند مختل ساختن انتخابات شدت یافته است. هرچند که نیروهای امنیتی به تازگی از موفقیت خود در میدان مبارزه با طالبان سخن می گویند اما همچنان این جنگ، باعث تلفات جانی و بی خانمانی مردم شده است.

جنرال خدایداد وزیر پیشین مبارزه با مواد مخدر در برنامه همگام با انتخابات گفت: سیاست غلط سرفرماندهی اعلای کشور، سیاست دروغین خارجی ها در افغانستان و سیاست های مقطعی حکومت، فرصت زیادی از این کشور و مردم ضایع ساخت. حدود 12 سال اردوی افغانستان در پشت سر سربازان رتبه پایین خارجی حرکت می کرد و عملاً از جنگ دور نگاه داشته شده بود، در حالی که اردوی افغانستان نیاز به فرماندهی اعلا، تاکتیک جنگی و آشنایی با شیوه ی جنگ دارد. فقط یک سال و نیم است که اردوی افغانستان در جنگ مستقیم با دشمن قرار دارد.

به باور وی، فصل تابستان جنگ شدت می یابد خصوصاً این که جنگ هایی که بیشتر با حملات انفجاری و انتحاری صورت می گیرد هیچ گاه خاتمه نمی یابد. دشمن قوی نیست نه تانک دارد و نه طیاره و حتی لوازم جنگ و انفجاری خود را از داخل کشور تامین می کند. ولایت قندوز با وجود والی، فرمانده امنیتی، فرمانده ی لوا و اردوی ملی، پولیس محلی، پولیس مبارزه با تروریزم و نظم عامه نباید به وضعیت کنونی دچار می شد.

خدایداد تصریح کرد: امر و فرمان رییس جمهوری که قوت های هوایی و استفاده از سلاح های سنگین را بر ضد دشمن ممنوع ساخته و باعث وضعیت نابسامان اردو و پولیس کشور شده، قابل پذیرش نیست و خصوصاً در میدان نبرد زمانی که روی نیروهای امنیتی کشور حمله صورت می گیرد قابل تطبیق نمی باشد. هر مقامی در هر جایی باید از منطقه ی مسوولیت خود دفاع کند.

جنرال خدایداد با انتقاد از عملکرد حامد کرزی گفت: رییس جمهور به عنوان سرفرمانده ی اعلای کشور در رابطه با تعریف دشمن، شناسایی و حمله به موقعیت دشمن، تمویل اردو بر ضد دشمن، هیچ گاه وظیفه ی وجدانی و قانونی خود را انجام نداده است. وی استراتژی دقیق نظامی را بر علیه دشمن بعد از کانفرانس بُن ایجاد نکرد.

این ضعف و عملکرد نادرست دولت را نشان می دهد که یک هفته پاسگاه امنیتی ذخیره ی غذایی و تجهیزات جنگی نداشته است. وزرای قوای امنیتی کشور وظیفه ی خود را به درستی و کامل انجام نداده اند و باید برای مردم پاسخگو باشند.

وزیر پیشین مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: هلمند یکی از بزرگ ترین ولایت های افغانستان است و دشمن از طریق ولسوالی سنگین به ارزگان، قندهار، غور، فرا و نیمروز براحتی ارتباط خواهد داشت. دشمن از این طریق می خواهد خود را به صفحات شمال برساند.

وی ضعف مقامات امنیتی ولایت قندوز را دلیل پیشروی دشمن دانست و گفت: طالبان از ولایت های جنوب کشور خاطرجمع هستند پاسگاه های امنیتی در این ولایت ها در محاصره ی طالبان قرار دارند و بعد از خروج نیروهای امنیتی هم نتوانسته اند خود را از این حالت بیرون بکشند، حالا از سمت شمال می خواهند پیشروی کنند. شمال افغانستان از طرف هلمند و ارزگان می تواند تهدید شود. در غرب، ولایت بادغیس و از طرف شمال، بدخشان است. شدت گرفتن ناامنی در قندوز بیانگر این مساله است که نیروهای امنیتی و اداره ی این ولایت بسیار ضعیف بوده است که دشمن توانسته در آن نفوذ کند.

خدایداد در پایان خاطرنشان ساخت: در سطح بالای حکومت هیچ اراده و یا مفکوره ای برای دفاع از کشور و مردم وجود ندارد یا این که آن ها هیچ معلوماتی نسبت به دشمن ندارند.

منبع: افغان پیپر

 

موضوع : اخبار