اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

حکومت از تامین امنیت در کشور عاجز است. عبدالرب رسول سیاف رهبر پیشین جهادی و عضو شورای حراست و ثبات، با توجه به افزایش ناامنی ها در کشور، از حکومت می خواهد که به هدف کاهش مشکلات، مجاهدین را در صفوف نیروهای مسلح افغانستان، تنظیم کند. سیاف می گوید که این نظام باید بپذیرد که از تامین امنیت عاجز است. اگر آنها مردم را در دفاع از کشور سهیم نسازند، هر اتفاقی افتد مسوولیت به دوش حکومت است.

 

فتانه گیلانی رییس اجتماع زنان افغانستان در برنامه «خط کابل» گفت: 26 دلو در صفحه تاریخ افغانستان روزی پر افتخار است. جهاد مردم افغانستان، جهادی برحق بود، جهادی سرتاسری، ملی بود و جهاد مربوط به یک گروه و یک تنظیم نبود. این جهاد به خاطر این بود که مردم افغانستان هیچگاه تجاوز و اشغال و مداخله در امور داخلی خود را نمی پسندیدند. آنها عظمت و قدرت خود را در زمان جهاد نشان دادند. متاسفانه حالا باخودخواهی بعضی ازاین تنظیم های جهادی، ارزش های جهاد را از بین رفته یا کمرنگ شده است.

 

وی، در خصوص وظیفه رهبران جهادی، در این مقطع از زمان بیان داشت: طالبان بعد از جنجالهای میان سران جهاد به وجود آمدند. به وجود آمدن طالبان هم باعث شد که چهل کشور از سراسر دنیا به افغانستان سرازیر شوند و در افغانستان مداخله کنند. حالا وظیفه رهبران جهادی این است که به جای انتقاد از همدیگر، از خون مردمی که ریخته شده دفاع کنند، متحد و یکپارچه شوند و برای پایان دادن به بازیهایی که در افغانستان جریان دارد تلاش کنند.این رهبران باید برای زنده نگاه داشتن افغانستان و ارزش های انسانی و افغانی تلاش کنند. آنها باید تلاش کنند که بازی های استخباراتی وجنگهای نیابتی که در افغانستان جریان دارد را کنترل کنند.

 

گیلانی، حکومت را در تامین امنیت ضعیف دانسته و افزود: حکومت ما حکومتی ضعیف است و با این کارهایی که حکومت پیش رو گرفته است، افغانستان به طرف ثبات نمی رود. افغانستان نیاز دارد که حکومت احساس مسوولیت کند اما متاسفانه این احساس مسوولیت نیز وجود ندارد. چهارده سال است که کشورهای غربی به افغانستان آمده اند تا امنیت را در اینجا تامین کنند اما چون از سوی رهبران ما احساس مسوولیتی وجود نداشته است، کشورهای غربی هم هیچکاری در این راستا نکردند و فقط به تامین منافع خود پرداختند. مردم افغانستان نیاز داشتند که در آرامش زندگی کنند. رهبران، نباید اجازه می دادند که غربی ها در امور داخلی افغانستان مداخله کنند و اجازه نمی دادند که آنها افغانستان را به طرف نابودی ببرند.

 

رییس اجتماع زنان، در پایان گفت: رهبران جهادی که از حکومت انتقاد می کنند، خود باید تلاش کنند که به هر ترتیبی که می شود خاتمه این بازیها در افغانستان خاتمه این خونریزی ها باشد و به هر ترتیبی که می شود به طرف گفتگوهای صلح برویم و مذاکرات را به شکل درست با طالبان ادامه دهیم و به کشورهای دنیا هم دیگر اجازه ندهیم که با ما بازی کنند و افغانستان همچنان ناامن بماند.

موضوع : اخبار