اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دانشمند هسته‌ای امریکا اطلاعاتی دربارۀ نابودی عمدی شواهد انفجارهای ۱۱ سِپتِمبر ارائه داد.

ساعت 8:46 دقیقه صبح 16 سال پیش در چنین روزی، در 11 سِپتِمبر سال 2001، تعمیر‌های تجارت جهانی در منطقه منهتن جنوبی شهر نیویارک شاهد اتفاقاتی بود که معادلات روابط بین‌المللی را دچار تحولاتی شگرف کرد. برخورد پرواز نمبر 11 خطوط هوایی امریکا به ضلع شمالی برج‌های تجارت جهانی تنها یکی از 4 اتفاق حیرت‌آوری بود که فصل جدیدی در سیاست خارجی امریکا و روابط بین‌المللی کشورهای دیگر گشود که با جنگ‌های امریکا در عراق و افغانستان آغاز شدند.

برخورد پرواز نمبر 175 شرکت یونایتد ایرلاینز به برج شمالی تعمیر‌های تجارت جهانی در ساعت 9:03 دقیقه، اصابت یک شیء پرنده (که دولت امریکا می‌گفت طیاره مسافربری بوده است) در ساعت 9:37 دقیقه به تعمیر پنتاگون و سقوط پرواز نمبر 93 شرکت یونایتد ایرلاینز در ساعت 10:03 دقیقه در منطقه شانکسویل در ایالت پنسیلوانیا حوادث دیگری بودند که پس از حادثه اول رخ دادند.

دولت امریکا به‌فاصله کوتاهی اعلام کرد طیارات امریکایی را 19 طیاره ربا از گروه القاعده اختطاف‌ کرده اند. این روایت، اگرچه در ابتدا مورد قبول واقع شد اما مدتی بعد در معرض چالش‌های سختی از جانب دانشمندان رشته‌های مختلف علوم قرار گرفت.

محققان 11 سِپتِمبر طی سال‌های گذشته با آنکه از لحاظ زاویه‌های نگاه تخصصی به حوادث این روز به‌شدت با یکدیگر متفاوت بوده و تخصص‌هایی از انجنیری عمران و معماری گرفته تا علوم تخریب، فزیک هسته‌ای، پیلوتی، علوم مخابرات و غیره داشته‌اند همواره در یک نقطه به نتایج همسانی رسیده‌اند: نهادهای فدرال مأمور برای ارائه راپور‌های رسمی از حوادث 11 سِپتِمبر یعنی کمسیون بررسی وقایع 11 سِپتِمبر، سازمان مدیریت بحران فدرال، مؤسسه ملی ستندرد و فناوری و سازمان اف‌بی‌آی در شرح‌نگاری‌های خود از وقایع این روز، صادق نبوده‌اند.

پروفیسور استیون جونز، فزیکدان هسته‌ای، نظریه‌پرداز و استاد پوهنتون بریگم یانگ امریکا از جمله مهم‌ترین محققان 11 سِپتِمبر است که به‌خاطر انجام تحقیقات مستقل و علمی و به‌دور از هیاهوهای سیاسی از طرفی از طرف گروه‌های حقیقت‌یاب 11 سِپتِمبر مورد تقدیر قرار گرفته اما از طرف دیگر به همین دلیل از تدریس در پوهنتون منع و از سال 2006 به‌دستور مقامات پوهنتون متقاعد شده است.

آقای جونز قبل از آغاز تحقیقات درباره حوادث 11 سِپتِمبر به‌خاطر نظریه‌پردازی در حوزه همجوشی هسته‌ای توسط کاتالیزهای میونی فرد شناخته‌شده‌ای در دنیای علم فزیک هسته‌ای بود اما در سالهای گذشته اضافه شدنش به جنبش‌های تحقیقاتی مستقل و حقیقت‌یاب 11 سِپتِمبر وزن خاصی به این جنبش‌ها بخشیده است تا آنجا که نهادهای دولتی امریکا در مواردی در پاسخ به تحقیقات ایشان وادار به تجدید نظر در راپور‌های رسمی خود شده‌اند.

یک خبرنگار در سال‌های قبل به‌بهانه سالروز 11 سِپتِمبر گفت‌وگویی اختصاصی با داکتر جونز انجام داد و نظر وی را درباره جنبه‌های مختلف بیش از 10 عنوان مقاله پژوهشی که ایشان در مجله‌های معتبر علمی درباره وقایع این روز به چاپ رسانده‌اند جویا شد.

گفت‌وگو با این دانشمند امریکایی را با یکی از مهم‌ترین موضوعات محل اختلاف ایشان با راپور رسمی مؤسسه ملی فناوری و ستندرد یعنی ریزش برج‌های تجارت جهانی به‌فاصله 56 و 102 دقیقه بعد از اصابت طیارات آغاز می‌کنیم. آقای جونز و برخی از دیگر کارشناسان علم تخریب و انجنیری عمران معتقدند تعمیر‌های تجارت جهانی که از سازه‌های محکم فولادی ساخته شده بودند نمی‌توانند تنها بر اثر آتش‌سوزی ناشی از اصابت طیارات ــ چنان‌که در راپور‌های رسمی عنوان شده ــ فروریخته باشند.

آنها فرضیه تخریب انجنیری‌شده با بم های از قبل جاسازی‌شده را به‌استناد برخی شواهد فزیکی قابل قبول‌ترین فرضیه برای تبیین علت ریزش تعمیر‌ها مطرح کرده‌اند. در حال حاضر نکته‌ای که هم دانشمندان حقیقت‌یاب 11 سِپتِمبر و هم دولت امریکا بر سر آن توافق دارند این است که برج‌‌های 110طبقه‌ای تجارت جهانی به‌گونه‌ای ساخته شده بودند که توان مقاومت در برابر اصابت تصادفی و احتمالی طیارات بوئینگ 707 را که قصد فرود در میدان هوایی در نزدیکی‌های منتهن داشتند داشته باشند، اما اختلاف دو طرف در آنجاست که دولت امریکا می‌گوید آتش‌سوزی ایجادشده در تعمیر‌ها توانسته در نهایت منجر به ریزش آنها شود، در حالی که آقای جونز و همکاران ایشان نظر دیگری دارند.

چرا برج‌های دو قلو فرو ریختند؟

جونز در همین ارتباط می‌گوید: نکته اینجاست که طبق آنچه ما و دولت امریکا با آن توافق داریم برج‌های تجارت جهانی باید در برابر اصابت طیارات مقاومت می‌کردند. روایت رسمی امریکا در حال حاضر این است که آتش‌سوزی ایجادشده در برج‌ها برای فروپاشی کامل آنها به‌گونه‌ای که می‌بینیم، کافی بوده است.
وی می‌افزاید: علی‌رغم این، حتی مؤسسه ملی ستندرد و فناوری هم هماهنگ با یافته‌های تیم تحقیقاتی ما اعتراف کرده است که قادر نیست توضیح کاملی درباره فروپاشی کامل برج‌ها ارائه دهد.

دولت از بررسی شواهد مواد منفجره در بقایای برج‌های دوقلو طفره رفته است

یکی از مهم‌ترین یافته‌های تحقیقاتی پروفیسور جونز در سال 2005 کشف یک ماده منفجره قدرتمند به‌نام ترمیت در مخروبه‌های تعمیر‌های تجارت جهانی بر اساس آزمایش روی چهار نمونه متفاوت از مخروبه‌های برج‌های دوقلو و تعمیر نمبر 7 بوده است. از جمله انتقادات آقای جونز به راپور مؤسسه ملی ستندرد و فناوری این است که این نهاد فدرال امریکا در راپوری که درباره ریزش تعمیر‌های تجارت جهانی بعد از اصابت طیارات ارائه کرده هرگز شواهد مربوط به بقایای مواد منفجره یا ترمیت در سازه‌های فولادی به‌جامانده از تعمیر‌های تجارت جهانی را بررسی نکرده است.

از ایشان می‌پرسم چرا تأکید دارند که مؤسسه ملی ستندرد و فناوری به‌نمایندگی از دولت باید این کار را انجام می‌داد زیرا فرضیه انفجار انجنیری‌شده ممکن است آن‌قدر دور از ذهن باشد که اصلاً دولت نیازی به بررسی بقایای مواد منفجره در سازه‌های فولادی ندیده باشد؛ در پاسخ می‌گوید: برای تحقیقات درباره خسارت‌های عظیم ناشی از آتش‌سوزی یک مجموعه دستور العمل مهم به‌نام NFPA 921 وجود دارند.

وی در توضیح درباره لزوم پیروی مؤسسه مورد نظر از این طرزالعمل‌ها می‌گوید: مؤسسه ملی ستندرد و فناوری باید این طرزالعمل را رعایت می‌کرد؛ در NFPA 921 به‌صراحت قید شده لازم است محققان هنگام تحقیق درباره خسارت‌های عظیم ناشی از آتش‌سوزی، شواهد مربوط به بقایای مواد منفجره را مورد بررسی قرار دهند و انجام بررسی برای یافتن بقایای ماده منفجره ترمیت به‌طور خاص ذکر شده است.

آقای جونز می‌افزاید: ممکن است آنها دلایلی منطقی برای انجام این کار داشته باشند، اما در این صورت هم طبق مفاد NFPA 921 لازم است آنها دوسیه‌ای با عنوان معافیت باز و دلایل مورد نظرشان برای امتناع از انجام این تحقیقات را ذکر کنند. اما آنها نه دوسیه معافیت باز کرده‌اند و نه شواهد مربوط به وجود مواد منفجره یا بم های آتش‌زا را بررسی کرده‌اند. بنابراین، اینکه این بررسی‌‌ها انجام نشده‌اند، خلاف طرزالعمل مورد نظر و غیرقانونی بوده است.

99فیصد شواهد به‌جامانده از تعمیر‌های تجارت جهانی تخریب شدند

محققان علوم تعمیری برآورد کرده‌اند برای ساختن برج‌های دوقلو از 200 هزار تن سازه‌های فولادی استفاده شده است. پس از حوادث 11 سِپتِمبر مؤسسه ملی ستندرد و فناوری 236 سازه فولادی به‌جای‌مانده از مخروبه‌های تعمیر‌های تجارت جهانی را برای انجام تحقیقات به آزمایشگاه برد و راپور داد حرارت ناشی از سوخت طیاره باعث ذوب سازه‌های فولادی به کار رفته و در نهایت باعث فروپاشی تعمیر شده است.

پروفیسور جونز و همکاران وی اما ضمن رد این فرضیه که حرارت ناشی از سوخت طیاره و آتش‌سوزی توانسته باشد سازه‌های فولادی را ذوب کند به اینکه دولت امریکا بقیه سازه‌های فولادی غیر از این 236 قطعه را به دولت چین فروخته و آنها را ذوب کرده هم اشکال وارد و ادعا می‌کنند واشینگتن به‌عمد شواهدی را که می‌تواند پرده از انفجار در تعمیر‌ها بردارد از بین برده است.

در همین راستا از این استاد متقاعد امریکایی سؤال شد: با توجه به اینکه در علم از روشهای نمونه‌گیری برای تحقیق درباره مسایل استفاده می‌شود آیا فکر نمی‌کنید می‌توان به نتایج تحلیل‌های به دست آمده از این 236 سازه فولادی اعتماد کرد؟ فکر می‌کنید که از مابقی سازه‌های فولادی می‌توان به چه نتایجی رسید که به دست آوردن آنها از همین 236 قطعه امکان‌پذیر نیست؟ ضمن اینکه اگر دولت یا هرکس دیگری تلاش می‌کند در تحقیقات روی این سازه‌ها ممانعت ایجاد کند، چرا اصلاً به مؤسسه ملی ستندرد و فناوری اجازه دسترسی به این 236 قطعه داده شده است؟.

آقای جونز در پاسخ می‌گوید: سؤال اینجاست که شما چطور می‌توانید بگویید که محققان دولت از روشی غیرجانبدارانه برای نمونه‌گیری استفاده کرده‌اند؟ این را به‌خاطر داشته باشید که آنها به‌صراحت می‌گویند تحقیقات لازم برای یافتن شواهد مواد منفجره را انجام نداده‌اند، بنابراین، احتمال دارد که آنها نمونه‌های مشکوک و آغشته به مواد منفجره را کنار گذاشته باشند و تنها 236 نمونه عاری از مواد منفجره را برای تحقیقات انتخاب کرده باشند.

وی در ادامه تصریح کرد: این را هم به‌خاطر داشته باشید که جمعی از انجنیران با بیان اینکه انتقال بیش از 99 فیصد سازه‌های فولادی با کشتی به آسیا برای ذوب کردن در حکم تخریب شواهد حادثه 11 سِپتِمبر است با این قضیه به‌شدت مخالفت کردند اما صدای‌شان به جایی نرسید. افراد دولت، به‌عوض حواسشان به این بود که این شواهد ذوب شوند. از بین بردن شواهد از یک صحنه جرم، اقدامی بسیار مشکوک است.

سقوط آزاد برج‌های دوقلو با جاسازی بم در تعمیر‌ها میسر شد

موضوع بعدی گفت‌وگو با این نظریه‌پرداز امریکایی بحث مربوط به سقوط برج‌های دوقلو و تعمیر نمبر 7 تجارت جهانی در 11 سِپتِمبر سال 2001 است. منتقدان سرعت سقوط این دو برج ظرف تنها 11 (برج اول) و 9 ثانیه (برج دوم) را مشکوک می‌دانند و می‌گویند این برج‌ها اصطلاحاً با سرعت سقوط آزاد فروریخته‌اند. به‌گفته آنها، در حالت عادی سرعت سقوط برج‌ها باید بسیار کندتر از این بود چرا که دخالت عواملی از جمله مقاومت هوا و یا برهم‌کنش قسمت‌های در حال فروریزی تعمیر باعث اختلال در فروپاشی تعمیر و در نتیجه آهستگی این فرایند می‌شود.

اما برج‌های دوقلوی تجارت جهانی در روز 11 سِپتِمبر با سرعتی فروریختند که گویا عاملی از داخل تعمیر در حال چارج کردن حرکت رو به پایین آنهاست. پروفیسور جونز و بسیاری از دیگر محققان حقیقت‌یاب 11 سِپتِمبر می‌گویند این عامل، بم های جاسازی‌شده در تعمیر بوده است.

پروفیسور جونز در پاسخ به این پرسش که آیا فرضیه انفجار انجنیری‌شده تنها فرضیه قابل قبول برای سقوط آزاد این برج‌هاست، می‌گوید: مؤسسه ملی ستندرد و فناوری اعتراف کرده که برج‌ها کاملاً با سرعت سقوط آزاد فرو ریخته‌اند یعنی با شتابی نزدیک به سقوط آزاد. تعمیر 47طبقه‌ای نمبر 7 هم با ارتفاعی بیش از 100 فوت با شتاب سقوط آزاد پایین آمد و مؤسسه ملی ستندرد و فناوری هم بالاخره بعد از تحقیقات من و دیوید چندلر که خواستار بررسی شواهد شدیم، به این موضوع اعتراف کرده است.

وی ادامه می‌دهد: ریزش تعمیر نمبر 7 با شتابی برابر سقوط آزاد مستلزم این است که تمام سازه‌های فولادی و سمنتی این تعمیر از مسیر کنار زده شوند تا سقف تعمیر بتواند با این سرعت پایین بیاید. سقوط آزاد یعنی اینکه جرم مورد نظر آزادانه و بدون اینکه چیزی حرکتش را متوقف یا آهسته کند، پایین می‌آید. هنگام ریزش یک تعمیر توده‌های موجود در مسیر باید مسیر سقوط را کند کنند اما این اتفاق، طبق همان چیزی که مؤسسه ملی ستندرد و فناوری خودش تحلیل و اعتراف می‌کند برای این تعمیر 100فوتی رخ نداد.

این استاد پوهنتون امریکا سخنانش را این‌گونه ادامه می‌دهد: آیا می‌توان سمنت و تیرهای فولادی مربوط به تعمیری با بیش از 8طبقه را با آتش‌سوزی از بین برد؟ پاسخ منفی است و مؤسسه ملی ستندرد و فناوری حتی به این سؤال که این‌همه مواد چطور در طول مسیر کنار زده شده‌اند، پاسخ نمی‌دهد. اما مواد منفجره می‌توانند سازه‌های سمنتی و فولادی را از مسیر کنار بزنند تا اجازه دهند سقف تعمیر با سرعت سقوط آزاد پایین بیاید.

محکمه‌های بین‌المللی باید درباره حوادث 11 سِپتِمبر تحقیق کنند

در ادامه از آقای جونز می‌‌پرسم چه دلیلی دارد که دولت یا افرادی دیگر خواسته باشند داخل تعمیر بم کار گذاشته باشند، که ایشان در پاسخ می‌گوید: سؤال شما به انگیزه‌های این کار مربوط می‌شود.

من به‌عنوان دانشمند تنها شواهد فزیکی را مورد بررسی قرار می‌دهم و آزمایش‌هایی انجام می‌دهم تا حقیقت را بدانم. وقتی بحث از انگیزه‌هاست این دیگر چیزی نیست که من به‌عنوان محقق علمی به آن پاسخ دهم.

این استاد پوهنتون ادامه داد: به همین خاطر است که من و سایر دانشمندان، انجنیران و معماران خواستار آن شده‌ایم که یک نهاد قضایی با اختیار صدور حکم احضار در این باره تحقیقات کیفری انجام دهند. این تنها راه مسالمت‌آمیزی است که از طریق آن می‌توان فهمید چه‌کسی در تعمیر‌ها بم کار گذاشته و چه انگیزه‌ای از انجام این کار داشته است.

آقای جونز در سال 2007 در مصاحبه‌ای با روزنامه گاردین بدون اشاره به نام هیچ نهاد یا سازمان دولتی گفته بودند فکر می‌کنند برخی نهادهای دولتی در حوادث 11 سِپتِمبر دست داشته‌اند. ایشان در پاسخ به این سؤال که آیا هنوز هم همین نظر را دارند، می‌گویند: به‌نظر من این هم چیزی است که یک نهاد قضایی باید به آن پاسخ دهد. چنین محکمه یا تحقیقاتی می‌تواند توسط محکمه‌های بین‌المللی انجام شود.

این استاد پوهنتون امریکایی با بیان اینکه فکر می‌کنند انجام این تحقیقات قضایی ضروری است، بار دیگر تأکید کردند که شواهد زیادی نشان‌دهنده جاسازی مواد منفجره در تعمیر‌ها در روز 11 سِپتِمبر بوده است؛ ایشان می‌گویند: از کار انداختن پدافندهای هوایی امریکا در همان روز و فروش سهام‌های شرکت‌های یونایتد ایرلاینز و آمریکن‌ ایرلاینز و بسیاری از حوادث عجیب و غریب دیگر در روز 11 سِپتِمبر نمی‌توانند اتفاقی بوده باشند.

پروفیسور استیون جونز در پایان با بیان اینکه او و همکارانش تحقیقات درباره جنبه‌های مختلف حوادث 11 سِپتِمبر را ادامه می‌دهند ابراز امیدواری کرد روزی بتواند حقایق این روز معمابرانگیز امریکا را برای همگان بازگو کند.