اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

یک روز نامه نگار آرجنتاینی به نام ادواردو فیبو، در راپوری به وعده های دروغ غرب درباره کمک مالی و سیاسی به لیبیا از جمله آزاد کردن دارایی های هنگفت بلوکه شده این کشور، در ازای براندازی قذافی پرداخت.

 

این روز نامه نگار آرجنتاینی در مقاله ای با عنوان گنج های قذافی، که غرب به سرقت برد، می نویسد: وعده های غرب درباره کمک های مالی و سیاسی به ملت لیبیا دروغ بود؛ طبق وعده غرب این کمک ها قرار بود به محض براندازی حکومت 42 ساله قذافی، صرف ایجاد نظام دموکراتیک در این کشور شود.

 

سایت خبری روسیا الیوم نوشت به نوشته این روز نامه نگار، غرب حتی به وعده بازگرداندن دارایی های مالی عظیم این کشور که خاندان قذافی در بانک های غربی انباشته کرده بودند هم عمل نکرد.

 

فیبو در این مقاله با تأکید بر نقش نیکولا سارکوزی، رییس جمهور پیشین فرانسه و دیوید کامرون، نخست وزیر پیشین انگلیس خاطرنشان کرد که این دو نفر سردسته همان جمعی بودند که با گرفتن قطعنامه هایی از شورای امنیت برای مداخله نظامی در لیبیا و براندازی حکومت این کشور، این شرایط سیاسی را به وجود آوردند. حال آن که قذافی با وجود ابراز خصومت با غرب، روابط محکمی با تعدادی از سران کشورهای غربی از جمله شخص سارکوزی داشت.

 

این روز نامه نگار آرجنتاینی با پلان مسأله سرنوشت ثروت های بی حساب و دارایی های بلوکه شده و املاک و سپرده های هنگفت لیبیا در بانک های اروپایی تصریح می کند که فقط دو نفر در لیبیا از سرنوشت این دارایی ها خبر دارند که یکی موسی کوسا، آخرین وزیر خارجه دولت قذافی و دیگری بشیر صالح، رییس دفتر قذافی هستند. در حال حاضر موسی کوسا در قطر و بشیر صالح در فرانسه اقامت دارند.

 

در این مقاله تأکید شده است که 27 کشور عضو اتحادیه اروپا و کانادا، امریکا، سوییس و آسترالیا بر اساس قطعنامه های 1970 و 1973 دارایی های لیبیا را بلوکه کردند؛ اما پس از براندازی حکومت قذافی، هیچ یک از این کشورها به وعده های خود مبنی بر آزاد کردن دارایی های بلوکه شده لیبیا عمل نکردند.

 

گفتنی است پیش از این انجمن مبارزه با فساد شیربا در فرانسه، شکواییه ای را با موضوع فساد و پولشویی مطرح کرده بود در این شکواییه آمده بود که موضوع پیگیری دارایی های بلوکه شده لیبیا به دلیل وجود صندوق های سرمایه گذاری بسیار مبهم، فرآیندی پیچیده و دشوار است. زیرا حکومت قذافی ملیاردها دالر را در قالب مؤسسات گوناگونی مثل بانک مرکزی لیبیا، شورای سرمایه گذاری لیبیا، بانک خارجی لیبیا، صندوق سرمایه گذاری افریقا و مؤسسه ملی تیل لیبیا در مناطق مختلفی از جهان سپرده گذاری کرده است.

 

برآوردها حکایت از آن دارند که مجموع دارایی های لیبیا در خارج بین 350 تا 500 ملیارد دالر است که 170 ملیارد دالر آن به شکل سرمایه گذاری در بانک های غربی سپرده گذاری شده اند و وعده بازگرداندن این پول کاملا پوچ و بی معناست.

موضوع : اخبار