اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

محمدعلی جاوید درین گفتگو اعلام کرد که شورای علمای اهل تشیع روند کلی ثبت نام رای‌دهندگان را تحریم نکرده اند.

محمدعلی جاوید، سخنگوی شورای علمای افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که هدف از اعلامیه قبلی شورا این بود که مردم به مراکزی که با تهدیدهای امنیتی روبرو است، برای ثبت نام و گرفتن تذکره مراجعه نکنند.

او گفت که منطقه برچی در غرب کابل یکی از مناطقی است که با تهدیدهای امنیتی مواجه است.

آقای جاوید تاکید کرد: به طور مطلق از مردم نخواسته‌ایم که به مراکز ثبت نام مراجعه نکند، بلکه گفته شده که به مراکزی که تحت تهدید استند تا زمانیکه امنیت آنها تامین نشده، مراجعه نکنند.

چند روز قبل شورای علمای شیعه افغانستان با نشر اعلامیه‌ای از مردم خواسته بود تا امنیت همه جانبه تامین نشده، در روند گرفتن تذکره و ثبت نام برای رای دادن در انتخابات شرکت نکنند.

این درخواست بعد از حمله خونین انتحاری هفته گذشته به یک مرکز توزیع تذکره در غرب کابل مطرح شد، حمله‌ای که قربانیان آن بیشتر مردم اهل تشیع و هزاره بودند.

روز گذشته محمد اشرف با شماری از اعضای شورای علمای افغانستان دیدار و برای رفع نگرانی آنها وعده داده که حوزه ۱۴ امنیتی را در غرب ایجاد خواهد کرد.

قبل از این تامین امنیت غرب کابل به خصوص دشت برچی توسط حوزه ۱۳ امنیتی تامین می‌شد که براساس تصمیم جدید به دو حوزه تقسیم خواهد شد.

اعضای شورای علمای افغانستان در این دیدار مشکلات غرب کابل را ناامنی و تهدیدهای گروهای تروریستی دانسته‌اند.

افزایش حوزه امنیتی، توجه به معلومات استخباراتی و کشفی، افزایش نیروهای امنیتی، بررسی نقاط آسیب‌پذیر، تامین امنیت مراکز دینی و آموزشی و مراکز ثبت نام و توزیع تذکره از خواسته‌های دیگر شورای علمای شیعه افغانستان در دیدار با آقای غنی بوده است.

اعضای این شورا با تاکید به وفاق ملی، انتخابات را یک اصل در تفکر و مفکوره امروزی و یگانه راه برای انتقال قدرت دانسته، و بر تامین امنیت روند انتخابات و اجراییه شدن قانون احوال شخصیه اهل تشیع، تاکید ورزیده‌اند.

شورای علمای شیعه، یکی از بزرگترین مراجع مذهبی شیعه‌ها در افغانستان است که چند مجتهد شناخته شده عضویت آن را دارند؛ آیت الله آصف محسنی، یکی از رهبران معروف شیعه‌های افغانستان رییس این شورا است.

رییس جمهور غنی نیز بر همکاری علما و مسوولین امنیتی تاکید و گفته که وحدت ملی و حاکمیت قانون برای ما اصل است.

استقبال کم مردم از روند ثبت نام رای دهندگان که مشروعیت انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری افغانستان به آن وابستگی دارد، باعث نگرانی حکومت و نهادهای انتخاباتی کشور شده است.

با توجه به گذشت حدود دو هفته از آغاز ثبت نام رای دهندگان تاکنون کمتر از یک ملیون نفر ثبت نام کرده و کمسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده در مدت دوماه انتظار دارد حدود ۱۴ ملیون افراد واجد شرایط ثبت نام کنند.

اکنون حکومت تلاش دارد که مردم را برای ثبت نام تشویق کند. هفته گذشته نیز حکومت از تمام علمای افغانستان خواسته بود که در خطبه‌های نماز جمعه مردم را برای ثبت نام تشویق کنند.

آقای غنی نیز در دیدار دیروز با علمای شیعه، وعده داده که مسوولین امنیتی با علما و سایر اقشار مشوره‌های دوامدار خواهند داشت.

او گفته است که امنیت باشنده گان برای ما از جمله اولویت‌های اساسی است و بر انسجام و طرزالعمل‌های مشخص امنیتی برای غرب کابل و ایجاد تدابیر خاص هماهنگی تاکید کرده‌است.

مردم غرب کابل همواره شکایت دارند که توسعه شهری در پایتخت به صورت همسان نبوده و توجه لازم به توسعه و ارایه خدمات شهری در کابل نشده است. آقای غنی برای حل این مشکل به شاروالی کابل و اداره زون پایتخت هدایت داده تا در مدت یک هفته، نقشه اساسی غرب کابل را تنظیم کنند.

قبل از این نیز شاروالی کابل اعلام کرده بود که بهسازی غرب کابل را آغاز کرده، پلانی که تاکنون نتوانسته تغییر چندانی در چهره غرب کابل ایجاد کند.