اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

چند روز پیش، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفته بود که دور پنجم  گفتگوی چهار جانبه صلح برگزار می شود. او اما، زمان و مکان دور پنجم  گفتگوی صلح را اعلان ننموده بود. دیروز، حکومت افغانستان اعلان نموده است که امروز گفتگوی چهار جانبه صلح میان افغانستان، پاکستان، ایالات متحده آمریکا و چین در اسلام آباد پاکستان برگزار شود. در این نشست، حضرت عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در اسلام آباد و نماینده خاص رئیس جمهور در امور پاکستان به نمایندگی از افغانستان شرکت خواهد کرد. مقامات در کابل گفته است که تا زمانی که پاکستان اقدامات عملی برای آوردن گروه طالبان بر سر میز مذاکره و یا سرکوب آن ها روی دست نگیرد، افغانستان در سطح بلند در مذاکرات شرکت نخواهد کرد. نشست دور پنجم  گفتگوی صلح در حالی برگزار می شود که چند قبل رئیس جمهور غنی از عملکرد پاکستان و عدم پابندی در تعهدشان انتقاد کرد. رئیس جمهور بار دوم در نشستی در لندن پاکستان را مورد انتقاد قرار داد و بیان داشت که حکومت پاکستان حتی یک گزارش مبنی بر سرکوب و اقدام نظامی علیه رهبران گروه های شورشی افغانستان ارائه نکرده است. با وجود انتقاد ‎ها از عملکرد پاکستان شرکت در نشست چهار جانبه صلح بیانگر چیست؟ آیا حکومت همچنان چشم امید به گفتگوی صلح دارد و امیدوار است که پاکستان گروه طالبان را بر سر میز مذاکره بکشاند و گروه طالبان حاضر به گفتگو با حکومت افغانستان شود؟

بعد از سال ‎ها تلاش برای آوردن گروه طالبان بر سر میز مذاکره نتیجه بخش نبوده است. در ماه دسمبر ۲۰۱۵، در حاشیه نشست قلب آسیا در اسلام آباد گفتگوی چهار جانبه صلح ایجاد گردید. قبل از این چهار بار گفتگوی صلح میان چهار کشور افغانستان، پاکستان، ایالات متحده آمریکا و چین در کابل و اسلام آباد دایر گردید. در آخرین نشست چهار جانبه زمان گفتگوی رو در رو با گروه طالبان و دیگر گروه های شورشی تعیین گردید. افغانستان و پاکستان از گروه های شورشی و به خصوص گروه طالبان خواست که در نشست رو در روی گفتگوی صلح با حکومت افغانستان شرکت نماید. گروه طالبان اما، از گفتگوی صلح ابا ورزید و برای شرکت در گفتگوی صلح چند پیش شرط تعیین نمود. رد گفتگوی صلح از سوی گروه طالبان تأثیری منفی بر روابط میان افغانستان و پاکستان گذاشت.

در گفتگوی چهار جانبه حکومت پاکستان متعهد شده بود که در صورتی که گروه طالبان وارد گفتگوی صلح نگردد از گزینه نظامی علیه آن ‎ها استفاده خواهد کرد. بعد از رد گفتگوی صلح از سوی گروه طالبان حکومت افغانستان مدت ها منتظر اقدامات نظامی پاکستان ماند. چندی پیش، رویداد خونین در کابل اتفاق افتاد. این رویداد خشم مقامات کابل را برانگیخت. رئیس جمهور نشست فوق ‎العاده با نمایندگان مجلس دایر نمود. در آن نشست رئیس جمهور تعریف از دشمن دست داد و برای اولین بار از عملکرد پاکستان انتقاد کرد. او سخن از تعهدی پاکستان در نشست گفتگوی چهار جانبه صلح به میان آورد. بعد از نشست فوق ‎العاده، رئیس جمهور از نیروهای امنیتی خواست که از تمام امکانات برای سرکوب گروه های تروریستی و گروه های مخالف مسلح حکومت افغانستان استفاده نماید.

حکومت افغانستان در کنار تغییر در رویکرد و مواجه خود با گروه های مخالف مسلح دولت اقدامات دیگر برای پاسخ به حملات شدید گروه طالبان نیز روی دست گرفت. چند تن از گروه های تروریستی در زندان پلچرخی با امضای رئیس جمهور غنی اعدام شد. اعدام چند تن از گروه های تروریستی که تعدادشان عضو گروه طالبان بود نشانگر فاز جدید در روابط حکومت و گروه طالبان بود. گروه طالبان در واکنش به اعدام آن ‎ها ابراز داشت که انتقام آن ‎ها را می گیرد. به نظر می رسد که روابط به حالت برگشت ناپذیر رسیده است و دیگر حکومت افغانستان گفتگوی صلح را دنبال نخواهد کرد. انتظار شهروندان کشور نیز این بود که شورای عالی صلح بسته شود و گفتگوی صلح با گروه طالبان کنار گذاشته شود. اما، رئیس جمهور بعد از اعدام چند تن از گروه های تروریستی بیان داشت که در گفتگوی صلح برای کسانی که وارد گفتگو و مذاکره می شود و برای کسانی که می خواهد تفنگ را به زمین بگذارد و از خشونت دست بکشد باز است.

حکومت افغانستان با وجود اینکه در یک طرف دست به اعدام اعضای گروه های تروریستی در زندان پلچرخی زد و در طرف دیگر بیان داشت که دروازه صلح برای گروه های مخالف مسلح دولت باز است نشان داد که در یک سردرگمی استراتژیک در مواجه با گروه های مخالف مسلح دولت قرار دارد. سردرگمی که بیشتر ناشی از فقدان اراده نخبگان سیاسی در رأس قدرت است. با این حال، اعدام اعضای گروه های تروریستی باعث خشم گروه طالبان شد. آن ها با تحکم بیان داشت که انتقام آن ها را از حکومت خواهد گرفت. در چنین وضعیتی که دور پنجم  گفتگوی چهار جانبه صلح برگزار می شود آیا گروه طالبان خواهد پذیرفت که وارد گفتگوی مستقیم با حکومت افغانستان و بدون پیش شرط شود؟

وارد شدن گروه طالبان در گفتگوی صلح به چند چیز بستگی دارد. اگر فرض حکومت افغانستان مبنی بر کنترل حکومت پاکستان بر گروه طالبان درست باشد و پاکستان از نفوذ خود برای کشاندن این گروه در میز مذاکره استفاده نماید احتمال آن می رود که گروه طالبان وارد گفتگو شود. با این حال، تنها دعوت صرف این گروه برای گفتگوی صلح نتیجه بخش نخواهد بود. زیرا، قبل از این بارها از گروه طالبان دعوت به عمل آمده است که در گفتگوی صلح شرکت نماید اما، هر بار گروه طالبان دست رد به سینه حکومت افغانستان و پاکستان زده است. پاکستان در کنار دعوت این گروه به گفتگوی صلح لازم است که اقدامات نظامی را نیز روی میز بگذارد. در صورت که گروه طالبان حاضر به گفتگوی نشود، نظامیان پاکستان حملات گسترده به منظور دستگیری و راندن آن ها از خاک خود روی دست گیرد. در آن صورت مشخص خواهد شد که گفتگوی صلح نتیجه بخش است و یا خیر. با این حال، بعید به نظر می رسد که پاکستان بدون امتیاز گرفتن از حکومت افغانستان گروه طالبان را حاضر به گفتگوی صلح نماید. همان طور که در گذشته بارها ابراز داشته ‎ام این بار نیز متذکر می شوم که صلح با گفتگو با گروه طالبان به دست نمی آید. نیاز است که گفتگو میان افغانستان و پاکستان دایر گردد و مشکلات این دو کشور برای همیشه حل گردد. در آن صورت ما شاهد آرامش و صلح در افغانستان و منطقه خواهیم بود. به جای گفتگوی چهار جانبه ضرورت به گفتگوی چند جانبه میان افغانستان و پاکستان و کشورهای تأثیرگذار و گفتگوی پاکستان و هند می باشیم. زیرا، بنیادگرایی در منطقه ریشه در مشکلات هند و پاکستان و پاکستان و افغانستان دارد. فراموش نکنیم که گروه های شورشی در افغانستان و منطقه کشمیر نقش واسط را بازی می کند. پشت صحنه جنگ کسانی دیگر قرار دارد.

موضوع : اخبار