اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به راپور مراکز تحقیقاتی اسراییل، صدور اعتقادات سلفی گری توسط سعودی ها دلیل اصلی تحرک جهان اسلام به سمت افراط گرایی در طول تقریبا چهل سال اخیر بوده است.

به نقل از روزنامه رای الیوم، کارشناسان و تحلیلگران و مشرق شناسان و نیز مراکز تحقیقاتی اسراییل در تلاش برای بررسی آینده عربستان تحت حکومت محمد بن سلمان ولیعهد سعودی هستند و در این میان مرکز بیگن سادات در یک تحقیق جدید اعلام کرد بعید است بن سلمان پروگرام خاص سعودی مبنی بر تقویت سلفی گری را متوقف کند.

تحرک چهل ساله عربستان در راه گسترش سلفی گری

این مرکز یادآور شد، سلفی گری یک نوع اسلام رادیکالی است که در عربستان اعمال می شود و صدور اعتقادات آن دلیل اصلی تحرک جهان اسلام به سمت افراط گرایی در طول تقریبا چهل سال اخیر بوده است .

بنابر تحقیق مزبور در طول حدود چهل سال اخیر خاندان حاکم سعودی سالانه چهار ملیارد دالر هزینه ملاامامان جماعت و مساجد در سراسر نقاط دنیا کرده اند تا سلفی گری را طبق نسخه سعودی رواج دهند.

حاصل این اقدام خاندان حاکم سعودی این بود که قدرت اسلام رادیکالی وسلفی گری در مقایسه با اسلام میانه رو به شدت در بین تعداد زیادی از مسلمانان افزایش یافت و موجب جذب سازمان های تروریستی و رواج جنگ علیه غرب شد.

دلیل حاتم بخشی عربستان در حمایت از سلفی گری چیست؟

در این میان با توجه به اینکه خاندان حاکم سعودی از جمله ولیعهد با جنگ علیه غرب مخالف هستند باید پرسید چرا مبالغ زیادی را برای حمایت از سلفی گری وهابی هزینه می کنند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که موقعیت سیاسی خاندان حاکم سعودی مبتنی بر ایتلاف طولانی مدت با روحانیون وهابی است که تدریس سلفی گری را تعهدی دینی می دانند.

در این میان هرچند رهبری سعودی با جنگ علیه غرب مخالف است اما هنوز پول سعودی یکی از مهم ترین عوامل حمایت مسلمانان از این جنگ است.

جای پای سلفی گری سعودی در اندونزیا و هند

علاوه بر این واشینگتن نمی تواند سران سعودی را به توقف حمایت مالی از سلفی گری در جهان متقاعد کند زیرا این پروگرام از حمایت گسترده ای برخوردار بوده و عربستان در تلاش برای توسعه دایره سلفی گری است در نتیجه شاهد گسترش آن در اندونزیا و هند هستیم.

این در حالی است که براساس این تحقیق اسراییلی بیشتر کارشناسان اتفاق نظر دارند که احتمال شیوع افراط گرایی در اندونزیا و نیز اقلیت مسلمان در هند کم است مگر اینکه عربستان پول زیادی در این زمینه هزینه کند تا بتواند از این طریق محرک تغییر مورد نظر در این دو کشور باشد.