اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

شاهراه ابریشم که گذرگاه و گلوگاه اقتصادی و تجارت کلان آسیا در زمان های دور گذشته بوده است و یکی از حیاتی ترین رگ های نبض تجاری در بزرگترین قاره جهان بشمار می رفته است نقش و تاثیر بسزا و غیر قابل انکاری در معیشت مردم ملکی داشته است.

 

رفته رفته با اهمال کاری و تعلل اراکین و حکومتیان و بی توجهی به این گلوگاه اقتصادی و نیز پیدایش وسایل نقلیه زمینی و هوایی و دریایی برای تبادل کالا، از شاهراه ابریشم فقط جاده ای عریض و طویل باقی ماند که گه گاهی در تاریخ و جغرافیا یادی از آن می شد.

 

در پی تحولات و اصلاحات عظیمی که در دولت وحدت ملی با عزم راسخ و گام های استوار اشرف غنی پدید آمده است و نیز رویکرد جدید و مصمم چین در همکاری های بیش از پیش با افغانستان بنا شده تا جاده ابریشم تعمیر و بازسازی گردد.

 

افغانستان امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به اقتصاد پویا و تولیدات داخلی دارد؛ بازارهای کابل و ولایات بزرگ که انباشته از کالاهای صددرصد وارداتی شده اند چرخه های تولید را از کار انداخته اند و سرمایه گذاران خارجی و داخلی را به خارج از مرزها رهنمون شده اند.

 

با کارشکنی هایی که کشورهای همسایه دور و نزدیک در عمل به تعهدات تجاری و مالی با افغانستان داشته و دارند و احتمالا خواهند داشت؛ نمی توان کاملا به زمان و کیفیت تعهد شده برای تعمیر راه ابریشم امیدوار بود با این همه اولین گام برای تجدید حیات اقتصاد افغانستان برداشته شده است.

 

ولسوالی های واخان و زیباک بدخشان که در گذشته نه چندان دور مسیر مشترک برای اتصال افغانستان، چین، تاجیکستان و پاکستان بوده است بنابر توافقنامه ای که میان اشرف غنی و هیات بلندپایه همتایش در پکن صورت گرفته اهمیت خود را باز خواهند یافت اگر دو طرف به تعهداتشان پایبند باشند.

 

علیرغم تمام تردیدها نسبت به کم و کیف این تعمیر عظیم، مردم ملکی بدخشان نسبت به تغییر مسیر شاهراه ابریشم از این ولایت به پنجشیر ابراز نگرانی و تهدید به تظاهرات گسترده کرده اند.

 

تخار یا بدخشان یا پنجشیر، مهم این است که توجه به زیرساخت های عظیم و منابع زمینی و زیرزمینی کلان برای براه انداختن مجدد چرخه های تولید و خودکفایی اقتصادی مورد توجه قرار بگیرد. باشد که فقر مفرط این روزها قصه هزار و یک شب 2024 برای کودکان باشد.