اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تصویر کودک سوری غرق شده در سواحل ترکیه باعث عکس العمل های فراوان مسوولان حکومتی و مردم کشورهای غربی شده بسیاری از آنان چهره دایه های مهربان تر از مادر بخود گرفته خوستار کمک به پناهجویان شدند.

 

در همین حال اظهار نظر نخست وزیر مجارستان مبنی بر اینکه کشورش هیچ پناهنده مسلمان را نخواهد پذیرفت چهره مخوف دیگر از این به اصطلاح لیبرال دمکراسی‌های اروپایی را به تصویر کشاند.

 

ویکتور اوربان که در دیداری با رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل این اظهارات نژادپرستانه خود را بیان می‌داشت، با دفاع از رویکرد خشن خود در کنترل مرزهای کشورش به روی مهاجران، خطاب به پناهندگان مسلمان که عمدتأ از سوریه، عراق و افغانستان هستند، اعلام کرد که به هیچ وجه وارد مجارستان نشوند و تاکید کرد: اگر ما چنین برداشتی به وجود آورده‌ایم که آماده پذیرش مهاجران هستیم باید بگویم که این برداشت ناکامی اخلاقی برای ما است.

 

دونالد توسک رییس شورای اروپا نیز در اظهاراتی ضمن استقبال از اظهارات نخست وزیر مجارستان در گفتگویی با یک روزنامه آلمانی تصریح کرد که اکثر پناهجویان مسلمان هستند و این در حالی است که فرهنگ مسیحی اروپا در دوران ضعف خود قرار دارد.

 

در همین راستا آنگلا مرکل نخست وزیر آلمان با لحنی تحقیرآمیز گفت: “به فرزندان آینده خود پیام خواهیم داد که مردم سوریه و عراق و افغانستان به ما پناه آورده اند در حالیکه عربستان به آنها نزدیگتر بود”

 

در کنار این عکس العمل ها، رسانه‌های غربی ناگهان دلسوز پناهجویان و آوارگانی شدند که سال‌ها است از هراس جان خود به مرزهای کشور های غربی هجوم آورده ‌اند. آنها امیدوارند با بزرگنمایی فاجعه انسانی در حال وقوع در مرزهای غرب، دولتمردان اروپایی را به تجدیدنظر در سیاست‌های مهاجرتی وادار کنند اما نکته مهم اینجا است که نه این رسانه‌ها و نه سیاستمداران غربی درباره ریشه‌های اصلی بحران مهاجرت سخنی به میان نمی‌آورند.

 

کشورهای آمریکا و اروپا سال‌ها است که نخبگان کشورهای درحال توسعه را جذب نهادهای آکادمیک خود می کنند. غرب نه فقط نگران پیامدهای این مهاجرت‌ها نیست، بل سایر نخبگان در کشورهای مختلف را دعوت به مهاجرت به خاک خود می‌کند.

 

ازطرف دیگر دولت های آمریکا و اروپا نه تنها مسوولیت نقش‌آفرینی خود در بروز بحرانهایی چون سوریه، عراق و افغانستان را بر عهده نمی‌گیرند از پیامدهای تداوم حمایت و تجهیز گروه‌های جنگ افروز و مخالف در این کشورها نیز دست بر نمی‌دارند.

 

کیست که نداند که در پشت شکل‌گیری‌ گروه‌های تروریستی چون داعش و القاعده سرویس های اطلاعاتی آمریکایی و اروپایی قرار دارند؟

از انتشار اسناد مشارکت دستگاه‌های اطلاعاتی غربی با همتاهای عربی خود در شکل گیری داعش مدت زمانی نمی‌گذرد. طبیعی است که حمایت از اقدامات این گروه‌ها، ارائه کمک‌های مالی و تسلیحاتی، بروز بحران انسانی، قحطی و آوارگی است.