اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

 

یک مقام صندوق کودکان ملل متحد “یونیسف” اعلام کرد همچنانکه افغانستان در مسیر تحولات سیاسی و نظامی گام برمی دارد توجه به حقوق کودکان افغانستان و سرمایه گذاری در زمینه آموزش و ارایه خدمات بهداشتی به آنها از برنامه های اصلی این صندوق بشمار می رود.

 

اخیل لیر نماینده یونیسف در افغانستان در آستانه روز جهانی کودک در بیستم نوامبر اعلام کرد یونیسف از سال 1949 در افغانستان فعال است و بخش اعظم فعالیت های آن در زمینه های بهداشت، تغذیه، تامین آب سالم، آموزش، توجه به حقوق کودکان و محافظت از آنها در برابر کودک آزاری، بدرفتاری و رفتارهای خشونت آمیز متمرکز بوده است.

 

این در حالی است که به علت مشکلات امنیتی، نبود امکانات مالی کافی، تعصب فرهنگی در مورد دختران و در برخی موارد ازدواج زودهنگام نزدیک به چهار میلیون دانش آموز افغانستان همچنان از تحصیل محروم هستند .

 

البته این ادعاهای در حالی است که به جرات می توان گفت حقوق بشر واژه ای است که گرگ های وحشی سیاستمدار غرب، طینت پلید و درنده ی خود را پشت نقاب ظاهر زیبا و انسان دوستانه ی آن مخفی کرده اند.

 

سیزده سال پیش که امریکا در حال اشغال کشور ما بود، برخی افراد ادعا کردند که با حضور نظامیان خارجی، سریعاً تمام مشکلات افغانستان حل شده و کشور ما تبدیل به مملکتی پیشرفته خواهد شد.

 

اما اکنون آمارهای سازمان ملل نشان می‌دهد میزان سوء تغذیه در میان کودکان افغانستان از سال ۲۰۱۲ بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است و منابع پزشکی، جنگ تحت رهبری امریکا را عامل وقوع این بحران می‌دانند.

 

این هم سخن ما نیست بلکه گفته مقامات و رسانه های غربی است که اذغان دارند با وجود حضور ده ها کشور خارجی در افغانستان و سرازیر شدن میلیاردها دالر طی این سیزده سال اخیر، هنوز درصد بالایی از مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می کنند.

 

به عنوان نمونه نیویورک تایمز تصاویری تاسف بار از پیامد سوء تغذیه کودکان افغانستان در شفاخانه های کشور منتشر کرد که نشان دهنده افزایش چشمگیر سوء تغذیه شدید در میان کودکان است و روزانه تعدادی از مردم، فرزندان خود را برای معالجه و درمان به مراکز درمانی می آورند که عمده این سوء تغذیه های کودکان در ولایت‌های هلمند، قندهار، کنر، فراه، پکتیا و پکتیکا گزارش شده است.

 

در این تصاویر اندوه و حزن مادران افغانستان بر بالین کودکان بیمارشان بسیار تاسف بار و غم انگیز است و مطمئنا هیچ کدام از مقامات و مسوولینی که آمریکا را مشکل گشای تمام مشکلات افغانستان می دانند، حتی برای یک بار هم که شده سری به این شفاخانه ها نزدند و یا کودکانشان حتی برای ساعتی طعم فقر را نچشیده اند.

 

گفته پزشکانی که با این اطفال سر و کار دارند این است که با هزینه کردن میلیاردها دالر در افغانستان هنوز هم میزان فقر در کشور کاهش نیافته و نبود مواد غذایی مورد نیاز از تهدیدهای جدی در مناطق دور دست کشور است به حدی که فقط در ولایت تخار طی ده ماه گذشته از سال جاری، 20 کودک و 28 مادر بر اثر سوء تغذیه جان خود را از دست داده اند که عمده دلیل این سوء تغذیه ها، عدم مراجعه به مراکز صحی، نداشتن درست رژیم غذایی، فقر و تنگ دستی بیان شده است.

 

به طور قطع و یقین، جنگ تحت رهبری امریکا در همه مناطق کشور زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده و فقرا را به سوی ابتلا به سوء تغذیه پیش برده است و پولدارها را پولدارتر کرده است و باز هم خبری از جناب حقوق بشر غربی که این همه دم از آن می زنند، نیست.

 

شما انصاف دهید که آیا این کودکان بیچاره هیچ سهمی از میلیاردها دالری که طی این 13 سال به افغانستان سرازیر شد، نداشته و ندارند؟ آیا خانواده های این کودکان نیز مانند برخی از سران حکومتی، کاخ سفید را یگانه منجی دردهای افغانستان می دانند؟

موضوع : اخبار