اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

باز هم معلولان افغانستان به صدر اخبار مطبوعات و رسانه ها آمدند. قشری در اقلیت که اکثریت ضعف های اقتصادی و اجتماعی و مسایل حاشیه ای زندگی در این کشور را به دوش می کشند خواهان توجه بیشتر دولت شدند.

 

از دامنه تا قله معلولیت و جانبازی در افغانستان پر از حرفهای ناگفته و علت و معلول های بسیاری است که مجال پرداختن به یکایک آن ها وجود ندارد اما مصونیت اجتماعی و دیده شدن در تنظیم قوانین و ساخت سرک ها و عواید سالانه چیزی نیست که خارج از توان دولت باشد.

 

اهمال های سهوی یا عمدی مسوولان، بی اعتنایی و بی توجهی مطبوعات و رسانه ها، نامهربانی و غرق در روزمره گی شدن مردم ملکی همه و همه معلولان کشور را به حدی به تنگ آورده است که این قشر ساکت و مطیع و مظلوم به اعاده حقوق خود ایستاده اند.

 

وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولان بعنوان سازمان مجری و حامی دولتی معلولان مادرزادی و مجروحان و بازماندگان جنگی نه تنها توجه و حمایت و مراقبت روحی و روانی کافی و وافی را بجای نیاورده اند که قصور خود را به گردن کمبود بودجه می اندازند.

 

در افغانستانی که تمامی مشکلات عدیده مردم ملکی برای معلولان چندبرابر بزرگتر و بیشتر بوده و هست و خواهد بود، انتظار می رود که مسوولان و مردم حمایت و حساسیت شایسته ای از ضعیف ترین و نادیده گرفته شده ترین شهروندان افغانستان داشته باشند.

 

عدم دسترسی به امکانات آموزشی، عدم دسترسی به امکانات رفاهی، فقر فرهنگی و بهداشتی، تبعیض، برخورد نامناسب، نادیده گرفته شدن در ساخت سرک ها و به تبع آن تردد مشکل و طاقت فرسای معلولان تنها بخشی از زندگی بدور از امکانات اولیه و نامناسبی است که 35 هزار تن در کابل و دیگر ولایات دارند.

 

در همین راستا معلولان هنرمند در ولایت بلخ با برپایی نمایشگاه خطاطی و نقاشی و نمایش آثار و توانمندی های بالفطره خود ثابت کردند که با کمی توجه کمی تامل و کمی تسامح می توان از انسانهایی ظاهرا ناکارامد هنرمندانی شایسته و شهروندانی درجه یک ساخت.