اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

 

دزدی، قتل، غارت، تجاوز به زنان، خشونت، فساد اداری، مواد مخدر، روند صعودی مهاجرت غیرقانونی جوانان به دیگر کشورها، بیکاری، فقر، ناامنی، بی ثباتی سیاسی و سرگردانی عمومی اینها مسایل روز افغانستان هستند.

برای پرداختن به یک پدیده ناهنجار یا به اصطلاح معضل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در افغانستان اصلا نیازی به مطالعات ریشه ای و ماه ها زمان و هزینه نیست؛ چرا که به وضوح سبک زندگی مردم و فشاری که بر آنان وارد می شود خود گویای نقاط کور زندگی آنان است.

با این مقدمه می رویم به سراغ چرایی پرداختن به معضلات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی یا فرهنگی که دو حالت دارد: در نیمه پر لیوان، کسانی و نهادهایی صرفا به واکاوی یک پدیده ناهنجار و فراگیر در جامعه می پردازند تا راه حلی برای آن بیابند و از این طریق بر استانداردهای زندگی در آن بیافزایند.

و اما در نیمه خالی لیوان که متاسفانه در نگاه اول به سهولت تشخیص داده نمی شود کسانی و نهادهایی به منظور بزرگ جلوه دادن معضلات محلی و کوچک و بغرنج نمایاندن اوضاع در جامعه ای، مبادرت به تبلیغات سیاه برای آن بصورت واکاوی و انتشار گزارشات فراگیر و عمومی در این خصوص می ورزند.

در نتیجه، نهادهای مدعی حقوق بشر که هم استقلالشان از سیاست مورد سوال است و هم دستاورد قابل اتکایی تاکنون نداشته اند بار دیگر با انتشار گزارشاتی همراه با طول و تفصیل درخصوص پدیده کمرنگ و محلی بچه بازی چه نیتی می توانند داشته باشند جز رواج این معضل و نیز تشویش اذهان عمومی؟!

در همین راستا، پرداختن به مسایلی درجه چند در اجتماع با وجود بیداد معضلات اقتصادی و سیاسی و امنیتی در افغانستانی به بن بست رسیده چه لزومی دارد؟! مگر نه اینکه فقر و ناامنی و بی ثباتی زندگی مردم ملکی را فلج خواهد کرد نه بچه بازی برخی قبایل دور افتاده و بشدت سنتی افغانستان؟!

آیا بجای دامن زدن به چنین رسوم ناپسندی با تبلیغات و شناساندن آن به مردم دیگر ولایات، شایسته تر نیست که با فرهنگ سازی های اصولی و مدون در میان همان اندک قبایل متحجر از سوی نهادهای حقوق بشر، این غده سرطانی کوچک را در جا خشکانید و مانع سرایت آن به مرکز کشور شد؟!

نهادهای حقوق بشری که صلاحیتشان برای تغییر سبک زندگی مردم ملکی و بهبود فرهنگ افغانستان تاکنون تایید نشده است و صرفا حقوق بگیران سازمان ملل و البته جیره خوران حکومت هستند با سوء استفاده از فضای متلاطم و جو متشنج این ماه های کابل به معضلات این چنینی دامن می زنند تا به عهد خود در برابر غرب وفا کرده باشند بنابراین این یک تهدید است نه فرصت!

منبع: افغان پیپر