اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس جمهور اشرف غنی با برخی از اعضای مجلس نمایندگان و سنا دیدار و گفتگو داشته و پیرامون رد فرامین اصلاح قانون انتخابات به مذاکره پرداخته است.
همچنین در زمینه برگزاری انتخابات با برخی از متنفذین و سران جهادی نیز نشست و ملاقات داشته و پیرامون انتخابات آینده از آنان مشورت خواسته است.
آیا کمیسیون انتخابات چه سرنوشتی خواهد داشت و کمیته اصلاح نظام انتخاباتی در این میان چکاره است؟

عبدالمنان شیوای شرق فعال جامعه مدنی در برنامه «فراخبر» گفت: کمیته اصلاح نظام انتخاباتی باید مردم سالاری رامورد نظر قرار می داد. این کمیته این موضوع را درست آسیب شناسی نکرده است. به عنوان مثال سرنوشت کسانی که میلیون ها رای را تقلب کردند، مشخص نشد و با این کار در واقع پروسه مردم سالاری در افغانستان صدمه دید. این صدمه دیدن ما را یک بار دیگر به ساختارها و دولت داری های سنتی رو به رو کرد و اعتماد مردم را خدشه دار و نابود کرد. این کمیسیون سرنوشت کسانی را که عامل تقلب و فروپاشی دموکراسی در افغانستان بودند تعیین نکرد.

وی در خصوص وظیفه کمیسیون اصلاحات یبان داشت: این کمیسیون باید مشخص می کرد که چگونه انتخابات به دور دوم رفت و چطور یک تیم انتخاباتی برگه های انتخاباتی تقلبی ایجاد کرده بودند. این کمیسیون باید مجازات برای افرادی که تقلب کرده بودند، در نظر می گرفت. تا در دور بعدی انتخابات کسانی که می خواهند تقلب کنند سرنوشت خود را بعد تقلب ببینند. این مجازات باید عبرت برای کسانی می شد که در این دوره هستند اما اینکار انجام نشد.

شیوای شرق در خصوص تقلب گسترده در انتخابات گفت: اشرف غنی در انتخابات تقلب بزرگی کرد و طرف دیگر که داکتر عبدالله بود با توافق از آن چشم پوشی کرد. بعد از آن با هم تفاهم کردند و کیک قدرت را میان هم تقسیم کردند و اوضاع افغانستان با این تقسیم کیک، به بحران کشیده شد. آنها بر اساس سلیقه خود، افراد و اشخاصی را در حکومت آوردند که فکری برای تخصص آنها نشده بود.این تقلبی آشکار بود که هیچ اقدامی علیه آن نشد.

وی عدم مجازات متقلبان انتخابات را ضربه ای بزرگ به کشور دانست و بیان داشت: حالا در کارکرد اعاضای جدید کمیسیون های انتخابات مسایل ملی، قانونی، مردمی و پروسه ای بودن انتخابات در نظر گرفته نمی شود. امیدی هم به این موضوع نیست. با گذشت زمان می بینیم که کارکرد این افراد جدید همین گونه است. همه کسانی که دست اندرکار نهادهای انتخاباتی بودند و در پروسه هایی که تجربه کردیم، بودند، می گفتند ما تلاش می کنیم تا اعتماد میان شهروندان افغانستان و نهادهای قانونگذار یا ناظر بر انتخابات ایجاد شود اما بعدها دیدیم که آنها هم مارهای آستین دموکراسی برآمدند و نتوانستند پروسه مردمی و مردم سالاری را نهادینه کنند.

این فعال جامعه مدنی معتقد است نمی شود امیدی برای سالم بودن انتخابات دور بعد داشت و گفت: برای اینکه قاعده ها در انتخابات واقعا دموکراتیک باشد و مردم سالاری واقعی شکل بگیرد یک سری مولفه ها و سازه هایی را می شود به صورت تیوری خلق کرد تا از فروپاشی دموکراسی جلوگیری شود و مردم به انتخابات اعتماد کنند، رای بدهند و شاهد تحقق رای هایشان شوند. این بستگی به اشراف اعضای کمیته گزینش دارد. تا جایی که در افغانستان دیده ایم و تجربه داریم رسم بر این است که رییس کمیسیون تقلب کار رییس وزارت مبارزه علیه فساد اداری می شود و به رییس تقلب کار دیگری وعده داده می شود که در کشوری سفیر شود. افرادی را دیدیم که در برابر مردم سوگند یاد کردند که خدمتگزار مردم باشند و بعدها بزرگترین خیانت را در حق مردم کردند. این مکانیزمی که در افغانستان برای انتخابات وجود دارد دوباره بی اعتمادی را در میان مردم خلق می کند.

وی بر خلاف ادعای کمیته گزینش، کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی را مستقل نمی داند و می گوید: من به مستقل بودن کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی باور ندارم. چرا که ما رییس جمهوری داریم که با تقلب روی کار آمده و رییس اجرایی داریم که از رای های میلیونی مردم هیچ دفاعی نکردند.