اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

این کمکهای مالی را که خارجی ها برای پروسه صلح در افغانستان کردند، آب برد و هیچ فایده ای برای کشور نداشت. آمریکا با تاسف هیچوقت از تاثیرگذاری آن کمکها سوالی نپرسید. چرا که خود می داند کمکها به نحوی نبوده است که تاثیری بگذارد.

 

در مذاکره ای که برای برقراری صلح در افغانستان در اسلام آباد برگزار شده بود، نمایندگان چهار کشور چین و آمریکا، افغانستان و پاکستان گرد هم آمدند. نمایندگان هر چهار کشور با تاکید بر اهمیت پایان دادن به جنگ و درگیری در افغانستان خواستار آغاز فوری گفتگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و نمایندگان گروههای طالبان شدند.

 

سید اسحاق گیلانی عضو پشین مجلس نمایندگان در برنامه «خط کابل» گفت: افغانستان باید برای رسیدن به پروسه صلح، ابتدا اعتماد و اطمینان را میان خود و پاکستان به وجود آورد. صحبت کردن مستقیم با طالبان، آن هم حالا که آنها به گروههای مختلفی تقسیم شده اند، ممکن است کمی مشکلات ما را زیاد کند.

 

وی در خصوص خواستهای مطرح شده در نشست ها از دو طرف گفت: در مقدمه صحبت ها برای صلح میان پاکستان و افغانستان، خواسته های دو طرف بالا می باشد اما بعد از چند مذاکره این درخواست ها متمایل تر خواهد شد و با هم به توافق خواهند رسید. این موضوع به شرطی است که ما برای صلح مصمم باشیم و تمام افغانها هم در جریان تمام مسایل صلح باشند. قانون اساسی هم جزو خط های قرمز ما است و باید حفظ شود. در مذاکرات صلح باید خواستهایی پذیرفته شوند که به نفع هردو کشور باشند. اگر افغانستان آرام باشد به نفع پاکستان نیز می باشد. هم اکنون پاکستان نیز به این نتیجه رسیده است که بهتر است جنگ در افغانستان تمام شود و این موضوع می تواند به نفع ما باشد اما این در صورتی است که ما بتوانیم از این وضعیت استفاده کنیم.

 

گیلانی در خصوص مشکلاتی که ممکن است در مسیر صلح به وجود آید اظهار کرد: معتقدم پاکستانی ها همه وظیفه را بر عهده خود نخواهند گرفت که تمام طالبان را به میز مذاکره حاضر کنند. آنها نخواهند پذیرفت که تمام طالبان را آنها تمویل می کنند، که بخواهند آنها را به میز مذاکره حاضر کنند. به همین جهت ممکن است در پروسه صلح با چنین مشکلاتی مواجه شویم. همچنین اگر کسانی در حکومت افغانستان وجود دارند که از طالبان حمایت می کنند، بهتر است که هرچه زودتر کشف شوند. چرا که اگر آنها وجود داشته باشند در زمان صلح مشکل زا خواهند شد و جنگهای خانگی درخواهد گرفت. آنوقت دیگر این طالبان نیستند که مشکل ما هستند بلکه ما خود، مشکل هستیم.

 

وی کمکهای خارجی را بی فایده برای صلح دانسته و گفت: این کمکهای مالی را که خارجی ها برای پروسه صلح در افغانستان کردند، آب برد و هیچ فایده ای برای کشور نداشت. آمریکا با تاسف هیچوقت از تاثیرگذاری آن کمکها سوالی نپرسید. چرا که خود می داند کمکها به نحوی نبوده است که تاثیری بگذارد. همه انتظار داشتند با پولی که در شورای صلح مصرف شد، کارهای بسیار بزرگی انجام شود اما چنین نشد.

گیلانی در خصوص کشورهای شرکت کننده در مذاکرات صلح گفت: بسیار بهتر و لازم است که کشورهای دیگری چون ایران، روس، عربستان نیز در این مذاکرات مشارکت داده می شدند. چرا که عربستان نیز کشوری است که به تمویل طالبان متهم است. این کشور باید در این مذاکرات شرکت می کرد تا تحت فشار قرار می گرفت.

 

وی در خصوص نیرنگ و فریب های پاکستان بیان داشت: ترس من از این است که پاکستان که لابی گری قوی است، به حدی با چین و آمریکا لابی کرده باشد و القا کرده باشد که آنها برحق هستند و هر تهمتی را که افغانستان به آنها زده است اشتباه است و این روی قضاوت این دو کشور تاثیرگذار باشد. همانطور که مشاهده می کنیم هنوز پاکستان گل سرسبد در میان این کشورها است.

موضوع : اخبار