اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مجلس نمایندگان با وجود به اتمام رسیدن زمان کار به کار خود ادامه دادند. بر خلاف صداهایی که بلند شد که کار پارلمان بعد از اول سرطان مشروعیت ندارد و خلاف قانون است، رییس جمهور به کار نمایندگان مهر تایید زده و آنها تا زمانی نامعلوم در پارلمان حضور دارند. گفته می شود رییس جمهور وعده داده تا پس از یک ماه زمان انتخابات را مشخص کند.آیا این وعده مانند دیگر وعده ها به ورطه فراموشی سپرده می شود یا انجام خواهد شد؟ آیا اراده ای برای برگزاری انتخابات وجود خواهد داشت؟ با توجه به اتمام زمان کار پارلمان آیا کار آنها مشروعیت دارد؟

 

بکتاش سیاوش عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خط کابل» گفت: از اول سرطان سال پنجم کار پارلمان فاقد مشروعیت است و هیچ تصمیمی از پارلمان الزام آور نیست و در چارچوب قانون اساسی افغانستان نمی گنجد. بنابر نظر خواهی که از مردم کردیم و مشورت هایی که با مردم نمودیم، هم جایگاه مشروعیت و هم جایگاه مقبولیت پارلمان زیر سوال است. تمام امکانات و امتیازاتی هم که به وکیلان تعلق می گرفت از این پس نامشروع است. به همین دلیل من تمام امتیازاتی را که به عنوان وکیل به ما تعلق می گرفت به دارالانشای پارلمان سپردم و دیگر استفاده نمی کنم.

 

وی در خصوص وعده رییس جمهور برای اعلام تقویم انتخابات اظهار کرد حضورم در مجلس حالا براین مبنا است که رییس جمهور وعده داده که پس از یک ماه تقویم انتخابات را اعلام می کند. ما منتظر هستیم که این کار را انجام دهد اما به باور من اراده ای برای این کار وجود ندارد. رییس جمهور باید بعد از این یک ماه مشخص کند که انتخابات چه زمانی برگزار خواهد شد. اگر چند ماه انتخابات به تعویق می افتد جای چندان اشکالی ندارد اما اگر بخواهد به سال ششم کشانده شود و تا آن وقت به کار پارلمان مشروعیت دهد چنین چیزی امکان ندارد و اگر این اتفاق افتد نشان دهنده این است که اراده ای برای برگزاری انتخابات وجود ندارد.

 

سیاوش کل نظام را در افغانستان نامشروع می داند و می گوید: هم اکنون ریاست جمهوری ما مشروع و دموکراتیک نیست، قوه قضایی ما مشروع و دموکراتیک نیست، قوه مققنه ما نیز هم اکنون مشروع و دموکراتیک نیست. هم اکنون دروازه پارلمان به بهانه این باز است که دموکراسی را حمایت و اجرا می کنیم اما این کار نه تنها دموکراسی را تقویت و حمایت نمی کند بلکه خود آسیبی بزرگ و لطمه ای عظیم به دموکراسی خواهد زد. در حال حاضر ما در افغانستان در یک بحران به سر می بریم.

 

این نماینده مجلس، دلیل عدم حمایت خارجی ها از انتخابات را چنین بیان کرد: ما باید این وضعیت را به دنیا اعلام کنیم که عمق فاجعه در کجاست؟ اگر ما با یک پارلمان نیم بند با پارلمانی که مشروعیت ندارد کنار بیاییم، دنیا هم علاقه مندی نخواهد داشت که پولی پرداخت کند و یا انتخاباتی برگزار کند. آمریکایی ها خود تا سال آینده انتخابات ریاست جمهوری دارند.اگر انتخابات ما تا سال بعد به طول انجامد آنها دیگر حمایتی نخواهند کرد. اگر همین پارلمان بیاید و اعلام کند که کار ما پس از این تاریخ مشروع نیست دنیا هم برای برگزاری انتخابات تکان می خورد و علاقه مند خواهد شد تا برای برگزاری آن کار کند.

 

وی بهانه رییس جمهور را برای برگزار نکردن انتخابات رد کرده و گفت: اگر بهانه برگزار نکردن انتخابات این باشد که امنیت وجود ندارد تا انتخابات برگزار شود، باید بگویم که کشور به سوی امنیت بیشتر روان نیست. چرا که دیگر یک میلیون و پنجاه هزار نیروی خارجی در افغانستان حضور ندارند، توجه جهان به افغانستان کمتر شده است، طی سیزده سال رفت و آمد وزیران خارجی فقط به خاطر سربازانی بود که در اینجا داشتند حالا آن توجه و رفت و آمد وجود ندارد. سال آینده هم سالی پر از جنگ برای افغانستان خواهد بود. اگر حکومت اراده برای برگزاری انتخابات در همین سال نداشته باشد در سال آینده هم هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. چرا که حکومت هرچه تلاش کند نمی تواند امنیت نسبی را برقرار کند.

 

سیاوش انتخابات آمریکا را تاثیرگذار در افغانستان می داند و می گوید: اگر در آمریکا جمهوری خواه ها دوباره بر سر قدرت برگردند نیروهایی جنگ طلب هستند و علاقه مند به این هستند که شورشی ها را در افغانستان و دیگر نقاط دنیا سر کوب کنند اما اگر کار دموکرات ها ادامه پیدا کند بیشتر از این که سرنوشت افغانستان در ارگ ریاست جمهوری افغانستان رقم زده شود، در کاخ سفید رقم زده می شود. این انتخابات آمریکا است که نشان خواهد داد سرنوشت افغانستان به کدام سو روان است.

موضوع : اخبار