اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

آمدن کلینتون تداوم سیاست های اوباما در افغانستان است. ما رویه ای مشخص و واضح را در دوران اوباما در افغانستان دیدیم. در دوران کلینتون هم همین روال با کمی تغییرات جزیی خواهد بود…

 

امروز 8 نوامبر، میلیون ها آمریکایی برای انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق های رای می روند تا چهل و پنجمین رییس جمهور خود را انتخاب کنند. آنها رای های خود را برای دو نامزد هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در صندوق می اندازند. این برای افغانستان بسیار مهم است که چه کسی به ریاست جمهوری آمریکا راه پیدا می کند و سیاست های آن شخص چقدر بر وضعیت افغانستان تاثیر خواهد گذاشت. سردار محمد رحیمی، آگاه روابط بین الملل در برنامه «تحول» گفت: به صورت قطع نمی شود پیش بینی کرد که کدام یک از این نامزدها پیروز خواهد شد. منطق می گوید که دموکرات ها وضعیت بهتری دارند اما حس ششم می گوید که امکان دارد ترامپ برنده انتخابات فردا در آمریکا شود. چراکه هم اکنون نوبت جمهوری خواه ها می باشد. اما رقابت میان جمهوری خواه ها و دموکرات ها در این انتخابات بسیار نزدیک است و حدس زدن کار بسیار سختی می باشد اما با توجه به آماری که گرفته شده است، تابحال حدود دو یا سه درصد کلینتون جلوتر از ترامپ می باشد اما آمار قطعی بعد از انتخابات مشخص می شود.

 

وی، در خصوص سیاست های نامزدهای آمریکا در خصوص افغانستان و صحبت کردن آنها در این مورد بیان داشت: کلینتون ادامه سیاست های اوباما را در افغانستان دارد. اوباما از ابتدا با جنگ افغانستان چندان موافق نبود و به نحوی می خواست به آن پایان دهد. بنابراین این یک مسوولیت ناخواسته بر دوش دموکرات ها است به همین دلیل چندان نمی خواهند در انتخابات خود در مورد آن صحبت کنند. دلیل دیگر این است که نوآوری چندانی هم درمورد افغانستان ندارند. علاوه بر این آنها تلاش می کنند که درمورد افغانستان در انتخابات خود صحبت نکنند چرا که موضوع افغانستان یک نقطه تاریک و منفی برای آنها است. ترامپ هم درمورد افغانستان صحبت نمی کند چرا که در سیاست خارجی حرفی برای گفتن ندارد. تاکید ترامپ بیشتر بر مسایل داخلی آمریکا و مباحث نژادی، اقتصادی، اشتغال و مسایلی است که برای آمریکایی ها جالب است. برای همین هر دو نامزد ترجیح دادند که درمورد افغانستان صحبتی نداشته باشند.

 

رحیمی، با بیان اینکه در آمریکا در واقع نه جمهوری خواه و نه دموکراتی باقی مانده است، افزود: یعنی اگر ما تاریخ سنت انتخاباتی آمریکا را مرور کنیم، نشان می دهد که بیش از هر چیزی طیف سلبی و یا هسته اصلی دموکرات و جمهوری خواه در آمریکا در حال کم شدن است. خصوصا در حزب جمهوری خواه ها پیچیدگی ها و مشکلاتی که وجود دارد و صحبت از یک نوع تغییرات عمده در حزب جمهوری خواه از قبل ها هم مطرح بود. بنابراین صحبت از برنده شدن حزب، ربطی به مسایل افغانستان ندارد.

 

این آگاه روابط بین الملل، معتقد است صحبت از برنده شدن یک حزب در سرنوشت افغانستان موثر نیست، بلکه برنده شدن فرد مطرح است و گفت: اگر ترامپ در این انتخابات برنده نشود مشکلاتی بوجود خواهد آمد و اگر برنده شود هم مشکلاتی بوجود خواهد آمد. چرا که ترامپ خودش به نوعی با سران اصلی و ریشه های حزب جمهوری خواه در تعارض است. بسیاری از سران جمهوری خواه از وی حمایت نکرده اند. آنها اعلام کرده اند که ما از کلینتون حمایت می کنیم و به او رای می دهیم. پس اینکه کدام حزب جمهوری خواه یا دموکرات می تواند در افغانستان مفید باشد بحث درستی نیست. اما این بحث که کلینتون یا ترامپ کدام یک می توانند برای شرایط افغانستان مفید باشد می تواند درست باشد.

 

وی، در اخیر گفت: در این میان می توان به صراحت گفت که آمدن کلینتون تداوم سیاست های اوباما در افغانستان است. ما رویه ای مشخص و واضح را در دوران اوباما در افغانستان دیدیم. در دوران کلینتون هم همین روال با کمی تغییرات جزیی خواهد بود اما با آمدن ترامپ چیزی مشخص نیست. خیلی ها خوشبین هستند که با آمدن ترامپ شاید وضعیت افغانستان بهتر شود اما نظر من این است که امکان دارد وضعیت بدتر شود. چرا که ترامپ در سیاست خارجی و در موضوع افغانستان رویه خاصی را تعریف نکرده است که این موضوع هم می تواند هم در بهبود یا هم در بدتر شدن اوضاع افغانستان کمک کند.

 

 

موضوع : اخبار