اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

محقق صاحب در حالی از جستجوی کلید مشکلات افغانستان در جیب های مختلف خبر می دهد که دو سال پیش رییس جمهور ایران با نشان دادن کلید حلال مشکلات توانست در انتخابات ریاست جمهوری ایران پیروز شود و البته به وعده خود عمل کرده و بعد از مدتها آن را در جیب آمریکا یافته است.

 

 

همان ده ماه پیش که جان کری وزیر خارجه آمریکا سنگ تهداب حکومت وحدت ملی را در کابل بنا نهاد، به راحتی می شد حدس زد که این دولت با این دولتمردان به سرانجام مفیدی برای ملت افغانستان منتهی نخواهد شد چرا که هر کدام از این ساز خود را می نوازند و از آخر هم همان جان کری برای اتفاقات جاری و آینده کشور ما تصمیم می گیرند.

 

این موضوع را به راحتی می توان از سخنان دولتمردان ارگ کابل دانست که آنقدر این روزها حرفهای ضد و نقیض می زنند که خود هم مانده اند که چگونه با این همه اختلاف نظر زیر یک سقف جمع شده اند.

 

اما جالب این است که در ظاهر آنگونه سخن می گویند که انگار شیر و شکر هستند. بر هیچ کس اختلافات میان رهبران دو تیم حکومت پوشیده نیست ولی زمانی که قرار باشد درباره حکومتداری سخن بگویند از یکدیگر حمایت می کنند.

 

بطور نمونه محترم محمد محقق معاون داکتر عبدالله که در یکی از مساجد غرب کابل سخن می گفت، در واکنش به پرسشی مبنی بر اینکه هدف از اتحاد میان عطا محمد نور و جنرال عبدالرشید دوستم چیست، اظهار داشت: نیروهای این رهبران سیاسی همیشه در صحنه حاضر بوده و هستند و هرگاه لازم باشد به نیروهای امنیتی در کار تامین امنیت کشور کمک خواهند کرد.

 

وی توضیح داد: هرگاه دفاع از وطن ایجاب کند، احزاب کشور در کنار نیروهای ارتش و پولیس ملی، مردم را بسیج خواهند کرد که جای خالی نیروهای نظامی خارجی را پر کنند تا پایه های نظام افغانستان محکم تر شود.

 

همین سخنان را بگذارید در کنار سخنان چند روز پیش داکتر عبدالله که رهبران سیاسی برخی احزاب به ویژه دولتمردان دولت پیشین را متهم به کودتای سیاسی علیه دولت فعلی کابل کرد و بدون اینکه از فرد يا گروه خاص نام ببرد، گفت: آنان که در انديشه سقوط دولت وحدت ملي افغانستان هستند بايد بدانند که جايگزين اين دولت، گروه تروريستي داعش يا طالبان خواهد بود.

 

داکتر عبدالله با انتقاد کم سابقه ای به شدت عملکرد 14 ساله دولت حامد کرزي را زیر سوال برد و اظهار داشت: عملکرد دولت پيشين سبب شد تا گروه طالبان حملات خود را در کشور افزايش دهد چرا که میراث دولت کرزی چیزی نبود جز خزانه خالي، حکومت سراسر فساد، سياست‌هاي غلط و گمراه کننده! که امروز عامل رنج مردم افغانستان شده است.

 

البته کرزی هم ساکت نمانده و گفته است: بحران های جاری در افغانستان مربوط به دولت من نیست بلکه ریشه در تحولات سال های گذشته دارد و زمینه ورود خارجی ها و طالبان در افغانستان از سوی احزاب جهادی فراهم شده است.

 

کرزی با انتقاد از کسانی که اکنون خود را سران جهاد می دانند، ابراز داشت که کابل را در دهه هفتاد حزب اسلامی و حزب جمعیت اسلامی خراب کردند. قبل از آن هم حزب جنبش با حزب خلق و پرچم دست خود را یکی کردند، جنبش می خواست جمعیت را بزند و جمعیت می خواست، جنبش را بزند. همین ها باعث شد تا قوماندان و قوماندان بازی در افغانستان از سوی همین احزاب جهادی و به نام اسلام ایجاد شود و بعد هم توقع داشتند من بتوانم همه را اصلاح کنم.

 

با این مطالب به راحتی می توان از آشفته بازاری که در بین دولتمردان و کرسی نشینان ارگ کابل پیش آمده، فهمید که ظاهر خوب است و باطن خراب. اما جناب محقق یک امیدواری به مردم دارد و درباره گفتگو طالبان با دولت کابل گفت: جیب زیاد وجود دارد. باید جستجو کنیم تا ببینیم کلید صلح در کدام جیب است!!!

 

محقق صاحب در حالی از جستجوی کلید مشکلات افغانستان در جیب های مختلف خبر می دهد که دو سال پیش رییس جمهور ایران با نشان دادن کلید حلال مشکلات توانست در انتخابات ریاست جمهوری ایران پیروز شود و البته به وعده خود عمل کرده و بعد از مدتها آن را در جیب آمریکا یافته است. احتمالا محترم محمد محقق هم پس از توافق ایران با 5+1 از این طرح داکتر حسن روحانی الگو برداری کرده و امیدوار است کلید حلال مشکلات افغانستان را در جیب آمریکاییها یافت کند.

 

 

 

موضوع : اخبار