اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

برخلاف سال های گذشته مخالفان مسلح دولت، جنگ خود را در فصل زمستان همچنان ادامه داده اند. وزارت دفاع آمریکا پیش بینی نموده است که سال 2016 سالی دشوار برای نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود و فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته است که وضعیت افغانستان رو به وخامت است.

 

محمدفرهاد صدیقی عضو مجلس نمایندگان، در برنامه «نگرش» در خصوص موضوع صلح در افغانستان گفت: رییس جمهور پیشین افغانستان بیست و یک بار به پاکستان سفر داشت، چندین مرتبه در ترکیه نشست داشت. در آخرین نشستی که در انگلستان صورت گرفت نواز شریف در حضور نخست وزیر انگلستان اعلام کرد که شش ماه بعد صلح را در افغانستان می آورد. از آن نشستف حالا پنج سال می گذرد، نه تنها صلح برقرار نشده است بلکه جنگها در افغانستان شدت یافته و در مقابل حکومت افغانستان تحرکات بیشتری نیز انجام می شود. این موضوعات همه بدین معنا است که از سوی کشورهای بیگانه اراده ای برای تامین صلح در افغانستان دیده نمی شود.

 

وی ادامه داد: برای آوردن صلح در افغانستان از سوی پاکستان و خارجی ها هیچ تضمینی وجود ندارد. حکومت افغانستان همیشه در این مورد حرکت کرده و پیشنهادهایی برای صلح داشته است اما آنها را برادر و یا مخالفان سیاسی خطاب کرده است. در حالیکه آنها دشمنان بشریت هستند. این اشتباه بزرگی است که از سوی حکومت انجام می شود و این اشتباه جنگ ها را در افغانستان پیچیده تر می کند.

 

صدیقی، معتقد است نشست های صلح، همه برای مصروف نگاه داشتن حکومت است و با هدف برقراری صلح، انجام نمی شود و افزود: تا زمانی که آمریکا و انگلیس، ابرقدرت های بزرگ دنیا، که صلح افغانستان رادر دستان خود گرفته اند اراده نداشته باشند و نخواهند صلح در افغانستان برقرار نمی شود وبرگزاری نشست ها و امیدوار بودن برای آن وقت کشی برای حکومت افغانستان است. این کشورها می خواهند ما را مصروف نگاه دارند تا بتوانند آرام آرام به اهداف خود برسند.

 

این نماینده مجلس، با بیان اینکه جنگ افغانستان از سوی آمریکا تمویل می شو اظهار کرد: رسانه های آمریکا با تبلیغ کردن این موضوع که در سال 2016 جنگ ها در افغانستان بیشتر می شود و سال خونینی را برای کشور ما پیش بینی کرده اند اهداف و برنامه های خود را دارند. آنها هم اکنون میدان های هوایی را در دستان خود دارند، بسیاری از ارگان های امنیتی زیر نظر آنها کار می کنند. آنها می خواهند مردم افغانستان را بترسانند که مردم بر این باور بمانند که ما نیاز به آمریکا داریم. اگر آمریکا اراده ای برای صلح داشته باشد می تواند فشار بر پاکستان وارد کند و حتی در بیست و چهار ساعت صلح را تامین کند اما این اراده وجود ندارد. جنگی که حالا در افغانستان وجود دارد جنگی تحمیل شده بر کشور ما است. این جنگ از سوی آمریکایی ها تمویل می شود تا دنیا را از طریق آن تهدید کند.

 

صدیقی در خصوص گزارش های رسانه های آمریکا در خصوص جنگ افغانستان گفت: گزارش سیگر مبنی بر اینکه سی درصد از خاک افغانستان در دست دشمن است صحیح نیست. هم اکنون فقط برخی از ولسوالی ها در دست طالبان قرار دارد. همه این تبلیغات برای این است که آمریکا افغانستان را بسیار ضعیف در مقابل دشمن نشان دهد تا وجود خود را برای سالها مشروعیت بخشند.

موضوع : اخبار