اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

کعبه در مکه منوره و مسجدالنبی در مدینه منوره مرکز کره زمین، پایگاه دل های عاشق و نقطه ثقل زمین است که همه ساله چه در ایام ذی الحجه و چه سایر ایام هزاران هزار مسلمان را از گوشه گوشه جهان به خود می پذیرد.

 

حج رفتن جزو مناسک مقدس مومنان خاصی است که طلبیده می شوند برای عرض ارادت و بندگی به محضر الهی که امری به مراتب توصیه شده، به شدت پسندیده و بسیار مقبول می باشد و یکی از ارکان اولیه فروع دین را تشکیل می دهد.

 

با این همه حج رفتنی که از روی عادت، مصلحت و منافع شخصی و سیاحت باشد و به ضرر ارز ملی، مردم ملکی و نیز دولت تمام شود نه تنها جایگاهی ندارد که صرفا پول به هدر دادن است و بس!

 

در سالیان اخیر مرسوم شده است که اعضای مجلس نمایندگان و سنا و ارگ نشینان و بزرگ زادگان و خواص از پول بیت المال و خزانه ملی نه به تنهایی که همراه با اقوام و اقارب شان به سفر ظاهرا معنوی و ملکوتی حج و در اصل بریز و بپاش افغانی در عربستان می روند.

 

در بسیاری از ولایات افغانستان همچون دیگر کشورهای مسلمان و هم جوار مرسوم است که طبق یک سنت دیرینه به مکه مکرمه و مدینه منوره مشرف می شوند با صرف میلیون ها افغانی، تعطیلی کار و کسب و ترویج اسراف و واردات کالاهای خارجی از عربستان به بازارهای داخلی.

 

در آستانه سفرهای روحانی و پر برکت حج قرار داریم اما در وضعیت کنونی افغانستان که میلیون ها تن از مردم ملکی مسلمانش برای کار، مسکن، ازدواج و غذای شب خود محتاج و سرگردانند؛ نمی توان حج های دوباره، سه باره و چهارباره حجاج را ثواب دانست.

 

بسیاری از آنانکه برای مشرف شدن به این مراسم معنوی جهانی اماده می شوند کسانی هستند که پیش از این طعم نایل شدن به صحرای عرفات و صفا و مروه را چشیده اند ولی یا اولویت ها را از هم تفکیک نمی دهند و یا نمی دانند که چه ضربه بزرگ بر پیکر اقتصاد افغانستان وارد می آورند.

 

وهابیون عربستان که کاری جز تمویل تروریسم و تطمیع اسراییل و امریکا با پول های وارداتی دیگر کشورهای مسلمان از جمله فروش نفت و هزینه حج عمره و تمتع ندارند؛ هرساله با میلیون ها افغانی کسانی سیر می شوند که ناامنی و فقر در کشورشان بیداد می کند.

موضوع : اخبار