اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پاکستان، کشوری با حدود 796 هزار کیلومتر مربع وسعت و دارای بیش از شش هزار و 700 کیلومتر مرز زمینی با کشورهای ایران، هند، افغانستان و چین، سال ها است علاوه بر مشکلات متعدد سیاسی و اقتصادی در داخل، با مشکلات فراوان در مناطق مرزی روبرو است.

 

طولانی ترین مرز مشترک پاکستان با کشورهای همسایه اش، مربوط به مرز هند است. دو کشور بیش از دو هزار و 900 کیلومتر مرز مشترک دارند. خط مرزی میان پاکستان و افغانستان نیز بیش از دو هزار و 400 کیلومتر است. همچنین پاکستان بیش از 900 کیلومتر مرز مشترک با ایران دارد و بیش از 500 کیلومتر نیز طول خط مرزی پاکستان و چین است.

 

نکته قابل توجه در خصوص خطوط مرزی پاکستان با کشورهای همسایه اینکه، بسیاری از این مناطق همواره مسایل زیادی را برای پاکستان و کشورهای همسایه آن ایجاد کرده است و تقریبا تمام همسایگان پاکستان، این کشور را متهم می کنند که کنترل کافی بر مرزهایش ندارد و دردسرهای زیادی را برای همسایگان ایجاد می کند.

 

اختلافات دیرینه هند و پاکستان، همواره مربوط به مسایل مرزی میان دو کشور است. هند پاکستان را متهم می کند که مناطق مرزی این کشور به حیاط خلوت و محل امنی برای شبه نظامیانی تبدیل شده که هر از گاهی به داخل قلمروی هند نفوذ می کنند و موجب بروز ناآرامی ها در مناطق تحت کنترل هند به ویژه در منطقه مورد مناقشه کشمیر می شوند.

 

در مورد کشور ما افغانستان نیز، وضعیت تقریبا به همین شکل است. کابل همواره از اسلام آباد به دلیل ناآرامی های اطراف مرز مشترک دو کشور گله مند است. مناطق مرزی پاکستان به مخفی گاه و محل امنی برای شبه نظامیان طالبان تبدیل شده است و عناصر طالبان به راحتی ، با عبور از مرز، وارد خاک افغانستان می شوند و پس از اقدامات تروریستی، به مناطق مرزی پاکستان باز می گردند.

 

هرچند پاکستان همواره این گونه ادعاها و اتهامات مطرح شده از سوی هند و افغانستان را رد کرده است، اما کابل و دهلی نو همچنان این اتهامات را تکرار می کنند. مرزهای جنوب غربی پاکستان هم بارها مشکلاتی را برای همسایه غربی آن، ایران، ایجاد کرده است.

 

مرزهای جنوب غربی پاکستان سال ها است آنگونه که باید، از سوی دولت و نیروهای امنیتی این کشور کنترل نمی شود و هر از گاهی مشکلاتی برای طرف ایرانی ایجاد می کند.

 

افراد شرور و تروریست ها، از نبود کنترل کافی بر مرزهای جنوب غرب پاکستان از سوی مرزبانان این کشور، سوء استفاده می کنند و گاهی باعث بروز مسایل جدی و بروز ناامنی برای طرف ایرانی می شوند. این تنها یکی از مسایل و مشکلات ناشی از نبود کنترل ونظارت از سوی پاکستان بر مناطق مرزی خود با هند و ایران و افغانستان است.

 

ورود غیرقانونی کالاهای مختلف کشورهای همسایه از جمله سوخت و مصالح ساختمانی به پاکستان ، از دیگر مشکلاتی است که البته زیان آن بیشتر متوجه طرف پاکستانی و موجب خسارت تولید کنندگان و صنایع آن کشور است.

 

عبور غیرقانونی اتباع پاکستانی از مرز و ورود آنان به خاک افغانستان و ایران نیز از جمله دیگر مسایلی است که ریشه در ضعف طرف پاکستانی در کنترل مرزهای خود دارد.

 

پاکستان و به ویژه دولت کنونی این کشور، که بار ها بر ضرورت گسترش روابط با همسایه ها تاکید کرده است، برای تحقق بخشیدن به این موضوع، ضروری است اقدامی عملی و جدی برای تامین امنیت مناطق مرزی ایالت بلوچستان صورت دهد و همانگونه که در کلام تاکید دارد، در عمل نیز اجازه ندهد تا اقدامی از خاک کشورش علیه کشورهای همسایه صورت گیرد.

 

امروز، مشکلات مرزی پاکستان، در کنار مشکلات زیادی که این کشور به ویژه در زمینه های سیاسی و اقتصادی با آن مواجه است، به یکی از اصلی ترین چالش های اسلام آباد تبدیل شده است.

 

مقامات عالی دولت پاکستان که بارها از عزم و اراده جدی خود برای بهبود روابط با همسایگان سخن گفته اند، مادامی که نتوانند امنیت مناطق مرزی خود با کشورهای همسایه را تامین کنند و مانع مزاحمت های مرزی برای همسایگان شوند، تحقق اراده آنان برای بهبود روابط با همسایگان کار چندان ساده ای نخواهد بود.

 

مطئمنا این ناامنی در مرزهای مشترک پاکستان با افغانستان، هند و ایران یکی از سیاستهای دولت اسلام آباد است که از این طریق به دستور غرب بر همسایگان خود فشار سیاسی وارد کرده و بعضا سوء استفاده های برنامه ریزی شده را در راستای منافع کاخ سفید انجام می دهد.

موضوع : اخبار