اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به نقل از اکسپرس نیوز ملاله یوسف زی دختر پاکستانی که موفق به دریافت جایزه نوبل شده است از سیاستمداران کشورش خواست تا به مسلمانان مظلوم روهینگیا پناه داده و آنها را از وضع موجود نجات دهند.

وی افزود: کشت و کشتاری که ارتش میانمار و بودائیان افراطی این کشور به راه انداخته‌اند قلب هر انسانی را به درد می‌آورد.

او همچنین آنگ سان سوچی رهبر حزب حاکم میانمار که جایزه نوبل نیز دریافت کرده است را مخاطب قرار داده و گفت: وی باید شرم کند که هم جایزه نوبل دریافت کرده و هم در مقابل این ظلم سکوت کرده است.

ملاله یوسف زی تصریح کرد: باید هر چه سریعتر ظلم به مسلمانان روهینگیا، کشتار آنان، سوزاندان بچه هایشان و… به اتمام برسد.، آنها باشنده گان میانمار هستند و نباید به چشم خارجی به آنها نگاه شود.

این فعال حقوق بشر گفت: وظیفه دیگر کشورهای اسلامی از جمله پاکستان است که در مقابل ظلم دولت میانمار سکوت نکند و حتی به مهاجران روهینگیایی پناه داده و از آنها پذیرایی کند.

ملاله یوسف زی جوان ترین فردی است که جایزه نوبل را دریافت کرده است، وی پس از آنکه هدف حمله ناموفق تحریک طالبان پاکستان قرار گرفت در سال 2014به دلیل فعالیت‌هایش برای دفاع از حقوق بشر جایزه نوبل را به خود اختصاص داد.

در حال حاضر او با مدیریت بنیاد ملاله، در تلاش است تا فقر و بی سوادی را از جامعه دختران پاکستانی ریشه‌کن کند.

سازمان ملل دوازدهم ژوئیه، سالروز تولد ملاله یوسف زی را روز ملاله نامگذاری کرده است.